Lozan Konferansları Gediz'de Sona Erdi - Son Dakika

Lozan Konferansları Gediz'de Sona Erdi

22.10.2013 19:36
Lozan Konferansları Gediz'de Sona Erdi

İnönü Vakfı tarafından düzenlenen "90'ıncı Yılında Lozan Antlaşması Etkinlikleri"nin son durağı Gediz Üniversitesi oldu.

Lozan Barış Antlaşması'nın taşıdığı önemin ele alındığı paneller dizisinin 19'uncu ve son oturumu "Lozan'dan Günümüze Türkiye - Yunanistan İlişkileri" başlığı altında, Gediz Üniversitesi AB Kulübü işbirliğiyle gerçekleştirildi. Dinleyenler arasında eski Milli Eğitim Bakanı Metin Bostancıoğlu'nun da yer aldığı konferansın açılışını İnönü Vakfı Başkanı ve İsmet İnönü'nün kızı Özden Toker ile Rektör Prof. Dr. Seyfullah Çevik yaptı. Konuşmacı olarak da Atina Üniversitesi Türkiye Araştırma Birimi Koordinatörü Dr. Thanassis Kotsiaros ve ODTÜ Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Fatih Tayfur kürsüye çıktı. Dr. Kotsiaros, "Marmara ve Atina depremleri, ardından da Helsinki Zirvesi'yle 2 ülke arasındaki ilişkilerde sivil diplomasiye geçildi. Ancak ilişkileri daha ileri götürmek ve kalıcı hale getirmek için güç kullanımı reddedilerek saldırmazlık anlaşması imzalanmalı, her krizde akla ilk olarak savaş değil, uzlaşma gelmeli" dedi. ODTÜ'den Doç. Dr. Fatih Tayfur da, " Türkiye ile Yunanistan ortak yönetişime geçer ve işbirliği içinde rekabet ederse bölgesel kalkınma sağlanır" diye konuştu.

YORUMLAR
500
Dışişleri Bakanlığından Yunanistan'ın 'Pontus' açıklamalarına tepki Açıklaması Dışişleri Bakanlığından Yunanistan'ın 'Pontus' açıklamalarına tepki Açıklaması Yunanistan Dışişleri Bakanı Dendias: 'Yunanistan, Türkiye ile karşıtlık içerisinde değil' Yunanistan Dışişleri Bakanı Dendias: 'Yunanistan, Türkiye ile karşıtlık içerisinde değil' ABD Kongresi'nin Miçotakis'i alkışlamasına ilk yorum Bakan Çavuşoğlu'ndan geldi: Kimin nerede alkışlandığı önemli değil ABD Kongresi'nin Miçotakis'i alkışlamasına ilk yorum Bakan Çavuşoğlu'ndan geldi: Kimin nerede alkışlandığı önemli değil
Kaynak: Bültenler

Son Dakika Güncel Lozan Konferansları Gediz'de Sona Erdi - Son Dakika


Advertisement