Son Dakika Haberleri: Lübnan Cumhurbaşkanı: Hükümet siyasiler, teknokratlar ve gösterici temsilcilerinden oluşacak

Lübnan Cumhurbaşkanı: Hükümet siyasiler, teknokratlar ve gösterici temsilcilerinden oluşacak

18 gün önce

Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn, yeni hükümetin siyasiler, teknokratlar ve göstericilerin temsilcilerinden oluşacağını belirtti.

Lübnan Cumhurbaşkanı: Hükümet siyasiler, teknokratlar ve gösterici temsilcilerinden oluşacak, System.String[]

Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn, yeni hükümetin siyasiler, teknokratlar ve göstericilerin temsilcilerinden oluşacağını belirtti.

Cumhurbaşkanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, Avn, başkent Beyrut'taki Baabda Sarayı'nda Birleşmiş Milletler (BM) Lübnan Özel Koordinatörü Jan Kubis ile bir araya geldi.

Görüşmede Avn, hükümet kurma çalışmalarının devam ettiğini ve yeni kabinede siyasiler, teknokratlar ve göstericilerin temsilcilerine yer verileceğini ifade etti.

Çalışmalar kapsamında siyasi liderlerle bir araya geldiğine işaret eden Avn, bu yöndeki temaslarını tamamladıktan sonra meclis görüşmeleri için bir tarih belirleyeceğini aktardı.

Avn, tüm bu görüşmelerin hedefini "hükümet kurma çalışmaları önündeki engelleri kaldırma ve yeni başbakanın işini kolaylaştırma" şeklinde açıkladı.

Lübnan Cumhurbaşkanı ayrıca, ekonomik durumun gözetim altında bulunduğunu ve aşamalı olarak iyileştirileceğini kaydetti.

BM Koordinatörü Kubis de Lübnan'daki gelişmeleri yakından takip ettiklerini belirtti.

Kubis, Avn'ın izlediği tutumu BM Genel Sekreteri Antonio Guterres'e ileteceğini aktardı.

Hükümeti istifaya zorlayan gösteriler

Lübnan'da hükümetin iletişime ve özellikle sosyal iletişim ağı WhatsApp uygulamasına vergi getirme girişimine tepki olarak 17 Ekim'de başlayan protestolar kısa sürede ülke geneline yayılmıştı.

Gösterilere 13 gün direnen Başbakan Saad el-Hariri, 29 Ekim'de istifasını sunmak zorunda kalmıştı.

Ülke genelinde küçük eylemlerle protestolarını sürdüren göstericilerin, iç savaşın sona erdiği 1990'dan bu yana yönetimi paylaşan siyasi partilerin oluşturduğu kabine yerine, teknokratlardan oluşan bağımsız ve küçültülmüş bir hükümet kurulması, erken seçime gidilmesi, yolsuzluğa bulaşan yöneticilerin yargılanması gibi talepleri bulunuyor.

Haber Yayın Tarihi: 19.11.2019 04:10 Kaynak: AAAracına binen genç kızı ormana götürüp tecavüz eden taksiciye 27 yıl hapis
Türkiye'ye dönüş hazırlığı yapan Cem Uzan'dan yeni iddia: En gizli FETÖ'cü Ahmet Necdet Sezer'dir Dışişleri Bakanlığı'ndaki FETÖ'nün 'Avrupa' yapılanmasına operasyon: 10 kişi yakalandı