Lübnan'da Hükümet Seçimden 9 Ay Sonra Kuruldu - Son Dakika
BBC

Lübnan'da Hükümet Seçimden 9 Ay Sonra Kuruldu

01.02.2019 03:56
Lübnan'da Hükümet Seçimden 9 Ay Sonra Kuruldu, System.String[]

Lübnan'da yaklaşık dokuz ay süren siyasi kavganın ardından yeni bir ulusal birlik hükümeti kuruldu.

Lübnan'da yaklaşık dokuz ay süren siyasi kavganın ardından yeni bir ulusal birlik hükümeti kuruldu.

Üçüncü görev dönemine başlayan Başbakan Said Hariri "Bu sayfayı çevirmeli ve çalışmaya başlamalıyız." dedi.

30 üyeli kabinede dört kadın bakan var. Bunlardan biri İçişleri Bakanı ve bu Lübnan için bir ilk.

Yeni hükümetin öncelikle el atması gereken sorun Ekonomi, Son Dakika Ekonomi Haberleri, Ekonomi Son Dakika'>ekonomi ve gayrısafi yurtiçi hasılanın yüzde 150'si civarlarındaki borcu azaltmak olacak.

Hariri'nin reformlarıyla, yaklaşık 11 milyar dolarlık uluslararası yardım ve kredinin serbest kalması bekleniyor. Hariri'nin ekibindeki önemli isimler kimler? 48 yaşında olmasına karşın, Hariri Lübnan siyasetinin tecrübelir isimlerinden biri olarak görülüyor.

2017'de ülkesinden kaçıp gittiği Suudi Arabistan'da, canlı televizyon yayınında bir suikast girişiminden korktuğu için istifasını sunarak, önemli bir siyasi krize neden olmuştu.

Hariri iki hafta sonra, Lübnan'a dönüp Cumhurbaşkanı Mişel Aoun ile görüşmesinin ardından kendi istifasını "askıya aldı."

Said Hariri'nin babası Refik el Hariri 2005'te, çoğu çevrenin Hizbullah'ın düzenlediğine inandığı bir bombalı saldırıda ölmüştü.

Kabinenin diğer önemli isimleri, Maliye ve Dışişleri Bakanlıkları görevlerini sürdüren Ali Hasan Halil ve Cebran Bassil.

Hükümete dört kadın girdi. Bunlar arasında ülkenin yeni İçişleri Bakanı olan Rhea el Hasan da var.

Kendisi Hizbullah üyesi olmamasına karşın, Jamil Jabak Hizbullah'ın desteğiyle sağlık bakanı oldu.

Lübnan'da Hükümet Seçimden 9 Ay Sonra Kuruldu

Son Dakika Dünya Lübnan'da Hükümet Seçimden 9 Ay Sonra Kuruldu - Son Dakika Dünya

BBC

YORUMLAR

Son Dakika

Yunanistan'dan yeni provokasyon: Girit'in doğusunda kara sularımızı genişletmeyi planlıyoruz Kısıtlamaların esnetilmesi için mart ayının ikinci yarısı bekleniyor 90 yaş üzeri vatandaşlar evlerinde aşılanmaya başlandı, son 6 ayda Kovid-19 geçirenlere aşı yapılmayacak Gram altın tekrar 500 TL olur mu? Ünlü analist İslam Memiş son gelişmeleri değerlendirdi FETÖ firarisi Hakan Şükür'ün babası, örgüte yardım suçundan hapis cezası aldı Oyuncu Tuba Büyüküstün, Sefirin Kızı dizisine dahil oldu Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'ya benzeyen vatandaş sosyal medyada gündem oldu! Espriler havada uçuşuyor Türkiye'de yaygın olan iki marketin fiyatlarında yüzde 100'e varan fark bulunuyor