Lübnan'da sağlık hizmetlerinde de yansımaları görülen ekonomik kriz protesto edildi - Son Dakika

Lübnan'da sağlık hizmetlerinde de yansımaları görülen ekonomik kriz protesto edildi

11.06.2021 17:36
Lübnan'da sağlık hizmetlerinde de yansımaları görülen ekonomik kriz protesto edildi, System.String[]

Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta toplanan bir grup sağlık çalışanı, ekonomik kriz nedeniyle eczanelerde bazı ilaçlar ile çocuk devam sütünün bulunamamasını protesto etti.

Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta toplanan bir grup sağlık çalışanı, ekonomik kriz nedeniyle eczanelerde bazı ilaçlar ile çocuk devam sütünün bulunamamasını protesto etti.

Lübnanlı doktor, diş hekimi, hemşire ve laboratuvar görevlilerini temsil eden "Beyaz Önlük Derneği"nin çağrısı üzerine başkent Beyrut'taki Sağlık Bakanlığı binasının önünde düzenlenen gösteride, devletin gelişigüzel olarak ilaç sektörünü sübvanse etmesinin vatandaşa yararlı olmadığı savunuldu.

Yetkililerin sağlık sektörüne karşı sorumluluklarını yerine getirmesi ve ilaçlara sağlanan devlet desteğinin denetlenmesi çağrısında bulunulan gösteride, Dünya Sağlık Örgütü de Lübnan'da devlet yerine ordu, Kızılhaç ve üniversitelerle çalışmaya davet edildi.

Eczanelerde bazı ilaç ve çocuk devam sütünün bulunamadığını aktaran göstericiler, Lübnan'da sağlık sektörünün çökmeye doğru gittiği belirtilerek, bu nedenle de Birleşmiş Milletler'den (BM) yardım istendi.

Bu arada ülkedeki Eczane Sahipleri Topluluğundan yapılan yazılı açıklamada, sağlık güvenliğinin tehdit altında olduğunu yetkililere duyurmak için bugün ve yarın olacak şekilde 2 günlük süreyle greve gidildiği ifade edildi.

Çocuk devam sütü başta olmak üzere bazı ilaç ve temel gıda ürünlerinin temin edilemediğine işaret edilen açıklamada, "Bu grevin hedefi, krizin eczanelere uzadığını yetkililere duyurmaktır." denildi.

Öte yandan Sağlık Bakanı Hamad Hasan'ın destekleriyle emniyet birimleri, stoklamalara karşı başkent Beyrut ve diğer bölgelerdeki eczanelere dağıtım yapan tüccarların depolarına baskınlar düzenledi.

Lübnan'daki ekonomik kriz

Farklı din ve mezheplere dayalı siyasi bölünmeler açısından oldukça kırılgan bir yapıya sahip Lübnan ekonomisi, 1975-1990 yıllarındaki iç savaştan bu yana en büyük krizi yaşıyor.

Yerel para birimi Lübnan lirası ise Merkez Bankası kuru sabit tutsa da bankalarda ve karaborsada değer kaybıyla farklı fiyatlardan işlem görüyor. Merkez Bankasının belirlediği resmi kur 1507, bankalardaki geçerli kur 3 bin 900 lira iken, karaborsada bugün dolar 15 bin lira üzerinden işlem gördü.

Eczane Sendikası Başkanı Gassan el-Emin, eczanelerin ithalatçılardan ilaç temin etmekte zorlandığını, ekonomik krizin başlangıcından bu yana 600 eczanenin kapatıldığını söylemişti.

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Lübnan'da sağlık hizmetlerinde de yansımaları görülen ekonomik kriz protesto edildi - Son Dakika


YORUMLAR
500

Son Dakika

İsrail polisinden Kudüs'te Filistinlilere müdahale: 33 yaralı 21:43 İsrail polisinden Kudüs'te Filistinlilere müdahale: 33 yaralı Beyaz Saray'dan Erdoğan-Biden görüşmesinin ardından dikkat çeken sözler: S-400'ler ile Kabil Havalimanı arasında bağlantı yok 21:33 Beyaz Saray'dan Erdoğan-Biden görüşmesinin ardından dikkat çeken sözler: S-400'ler ile Kabil Havalimanı arasında bağlantı yok Ronaldo'ya 10 dakika yetti! Cüneyt Çakır'ın verdiği penaltıda golü atan star futbolcu tarihe geçti 20:50 Ronaldo'ya 10 dakika yetti! Cüneyt Çakır'ın verdiği penaltıda golü atan star futbolcu tarihe geçti
Son Dakika: Türkiye bir günde 1 milyon 118 bin koronavirüs aşısı yapıldı 19:58 Son Dakika: Türkiye bir günde 1 milyon 118 bin koronavirüs aşısı yapıldı Son Dakika: Türkiye'de 15 Haziran günü koronavirüs nedeniyle 84 kişi vefat etti, 5 bin 955 yeni vaka tespit edildi 19:47 Son Dakika: Türkiye'de 15 Haziran günü koronavirüs nedeniyle 84 kişi vefat etti, 5 bin 955 yeni vaka tespit edildi 10 yaşındaki oğlunu boğarak öldüren baba, cezaevinde intihar etti 19:25 10 yaşındaki oğlunu boğarak öldüren baba, cezaevinde intihar etti
Rezilliğin böylesi! Parkta herkesin gözü önünde 40 dakika boyunca cinsel ilişkiye girdiler 19:00 Rezilliğin böylesi! Parkta herkesin gözü önünde 40 dakika boyunca cinsel ilişkiye girdiler Düğünlerde ikram dönemi yeniden başladı! Türkiye adım adım normalleşiyor 16:57 Düğünlerde ikram dönemi yeniden başladı! Türkiye adım adım normalleşiyor
Advertisement