Lübnan: İsrail ile denizi sınırı anlaşması için istenen değişikler "hakların garantisi" için - Son Dakika

Lübnan: İsrail ile denizi sınırı anlaşması için istenen değişikler "hakların garantisi" için

Son Güncelleme: 06.10.2022 16:00

Lübnan Cumhurbaşkanlığı, İsrail ile deniz sınırı anlaşması için ABD'nin teklifinin ardından önerilen değişiklerin, ülkenin gaz ve petrol arama haklarını garanti altına almaya yönelik olduğunu bildirdi.

Lübnan Cumhurbaşkanlığı, İsrail ile deniz sınırı anlaşması için ABD'nin teklifinin ardından önerilen değişiklerin, ülkenin gaz ve petrol arama haklarını garanti altına almaya yönelik olduğunu bildirdi.

Lübnan cumhurbaşkanlık ofisi, Cumhurbaşkanı Mişel Avn ve Başbakan Necib Mikati'nin Baabda Sarayı'ndaki görüşmesi sonrasında, konuyla ilgili yazılı açıklama yaptı.

Lübnan'ın deniz sınırı anlaşmasına ilişkin son değişiklik notlarının, ara bulucu konumundaki ABD Dışişleri Bakanlığı Enerji Güvenliği Danışmanı Amos Hochstein'a gönderildiği hatırlatılan açıklamada, bunun "Lübnan'a münhasır ekonomi bölgesindeki doğal gaz ve petrol arama hakkını garanti almaya yönelik" olduğu ifade edildi.

Açıklamada, bunun aylar önce başlayan tartışmalı deniz sınırı müzakereleri için Lübnan'ın belirlediği çerçeve dışına çıkılmasının önlenmesine ilişkin olduğu kaydedildi.

İsrail ile Lübnan arasındaki deniz sınırı anlaşmazlığı

İsrail ile Lübnan arasında yaklaşık 860 kilometrekarelik deniz sahası anlaşmazlığı bulunuyor.

İki ülke de bu bölgenin kıta sahanlığında hak iddia ediyor. İsrail, Lübnan hükümetinin lisanslama sürecine başladığı beş bloktan üçünün İsrail kıta sahanlığı sınır bölgesinde yer aldığını öne sürüyor.Lübnan tarafı ise tartışmalı bölgenin 2 bin 290 kilometrekare olduğunu savunuyor.

İsrail ve Lübnan, deniz sınırı anlaşmazlığının çözümü amacıyla Ekim 2020'de Birleşmiş Milletler gözetimi ve ABD ara buluculuğunda dolaylı müzakerelere başlamıştı.Müzakereler, Mayıs 2021'deki beşinci turun ardından anlaşmaya varılmaksızın askıya alınmıştı.

İsrail'in 5 Haziran'da ihtilaflı deniz sahası Kariş'e bir sondaj gemisi göndermesi bölgede gerilimi yeniden yükseltmişti.

Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn, İsrail ile bir yıldır askıda olan müzakerelere yeniden başlanması için 14 Haziran'da, ara bulucu konumundaki ABD Dışişleri Bakanlığı Enerji Güvenliği Danışmanı Amos Hochstein ile bir araya gelmişti.

Hochstein, son olarak 9 Eylül'de Beyrut'ta bazı temaslarda bulunmuş ve anlaşmaya varılması hususunda iyimser olduğunu ifade etmişti.

Lübnan Cumhurbaşkanı da 19 Eylül'de İsrail ile müzakerelerde son aşamaya gelindiğini, teknik detaylar üzerinde görüşmelerin yapıldığını belirtmişti.

Lübnan yönetimi, 2 Ekim'de ABD Dışişleri Bakanlığı Enerji Güvenliği Danışmanı Hochstein tarafından gönderilen, çözüme yönelik "yazılı teklifi" teslim aldığını, 4 Ekim'de ise ABD'nin teklifinde, bazı değişikliklerin talep edildiğini" içeren bir yanıt verildiğini duyurmuştu.

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Lübnan: İsrail ile denizi sınırı anlaşması için istenen değişikler 'hakların garantisi' için - Son Dakika


Advertisement