Macaristan, Azerbaycan doğal gazının Orta Avrupa'ya ulaştırılmasını destekliyor - Son Dakika

Macaristan, Azerbaycan doğal gazının Orta Avrupa'ya ulaştırılmasını destekliyor

24.01.2023 18:11
Macaristan, Azerbaycan doğal gazının Orta Avrupa'ya ulaştırılmasını destekliyor

Macaristan Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanı Peter Szijjarto, Azerbaycan doğal gazının Macaristan'ın ve Orta Avrupa ülkelerinin enerji güvenliği için önemli rol oynayabileceğini söyledi.

Macaristan Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanı Peter Szijjarto, Azerbaycan doğal gazının Macaristan'ın ve Orta Avrupa ülkelerinin enerji güvenliği için önemli rol oynayabileceğini söyledi.

Szijjarto, başkent Budapeşte'de Azerbaycan Ekonomi Bakanı Mikayıl Cabbarov ile görüştü, ikili daha sonra ortak basın toplantısı düzenledi.

Szijjarto, Azerbaycan doğal gazının Macaristan'ın ve Orta Avrupa bölgesinin enerji güvenliğinde önemli rol oynayabileceğini ancak bunun gerçekleşebilmesi için bölgedeki altyapının geliştirilmesi gerektiğini belirtti.

Enerji güvenliğinin sağlanması için enerji kaynaklarının çeşitlendirilmesi gerektiğini kaydeden Szijjarto, "Yaşanan ağır enerji krizi nedeniyle Avrupa açısından Azerbaycan'ın önemi daha da arttı. Çünkü kısa ve orta vadede enerjide çeşitlendirme esas olarak Güney Kafkasya ülkesinde çıkarılan doğal gaz miktarının artırılmasıyla mümkün." dedi.

Bölgede gerekli altyapı çalışmalarına destek sağlaması için Macaristan, Bulgaristan, Slovakya ve Romanya'nın Avrupa Birliği (AB) Komisyonuna başvurduğunu aktaran Szijjarto, Azerbaycan'ın 2027'ye kadar Avrupa'ya giden boru hattı kapasitesini iki katına çıkarma niyetini memnuniyetle karşıladıklarını söyledi.

Ülkesi ve Azerbaycan arasında halihazırda da stratejik bir işbirliği olduğunu dile getiren Szijjarto, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in bu ayki Macaristan ziyaretiyle bu seviyenin öncelikli stratejik işbirliği seviyesine çıkarılacağını belirtti.

Mikayıl Cabbarov ise görüşmelerde iki ülke arasındaki ekonomik işbirliğinin ele alındığını belirterek ülkesinin Macaristan ile tüm alanlarda işbirliği artırmak istediğini söyledi.

Enerji alanındaki işbirliğinin arttırılmasını da desteklediklerini kaydeden Cabbarov, Azerbaycan'ın Macaristan'ın enerji güvenliğine yönelik desteğe hazır olduğunu belirtti.

Ülkesinin Türkiye, Gürcistan, Bulgaristan, Yunanistan ve İtalya'nın enerji tedarikine destek verdiğini aktaran Cabbarov, bu listeye bu yıl Romanya'nın da eklendiğini söyledi.

Kaynak: AA
YORUMLAR
500
Azerbaycan'da Büyük Kurtuluş Partisi Genel Başkanı Fazıl Mustafa, silahlı saldırıda yaralandı Azerbaycan'da Büyük Kurtuluş Partisi Genel Başkanı Fazıl Mustafa, silahlı saldırıda yaralandı Azerbaycan'da Büyük Kurtuluş Partisi Genel Başkanı Fazıl Mustafa, silahlı saldırıda yaralandı Azerbaycan'da Büyük Kurtuluş Partisi Genel Başkanı Fazıl Mustafa, silahlı saldırıda yaralandı Macaristan Cumhurbaşkanı Novak, Türkiye'ye resmi ziyarette bulunacak Macaristan Cumhurbaşkanı Novak, Türkiye'ye resmi ziyarette bulunacak

Son Dakika Güncel Macaristan, Azerbaycan doğal gazının Orta Avrupa'ya ulaştırılmasını destekliyor - Son Dakika


Advertisement