Macaristan'da "Atalar Günü" Düzenlendi - Son Dakika

Macaristan'da "Atalar Günü" Düzenlendi

17.08.2017 12:20
Macaristan'da

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) Başkanlığının desteğiyle Macaristan’ın Bugac şehrinde "Atalar Günü" etkinliği düzenlendi.

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) Başkanlığının desteğiyle Macaristan'ın Bugac şehrinde "Atalar Günü" etkinliği düzenlendi.

TİKA'nın desteğiyle, Macar Turan Vakfı tarafından düzenlenen "Atalar Günü" etkinliğinde, Avrupa Hun İmparatorluğu hükümdarı Atilla anıldı. Etkinlik kapsamında göçebe kavimlerin gelenekleri, yaşam şartları ve göçebe savaş oyunları canlandırıldı, atlı gösteriler, konserler, okçuluk yarışmaları düzenlendi. Ayrıca Atilla anısına kurulan 20 metre çapındaki çadırda "Hunlar, Avarlar, Macarlar Karpat Havzasında" sergisi ve beraberinde Atalar Otağı'nda "Yurttutanların Hazineleri" sergisinin açılışları yapıldı.

Hun ve Macarların yurt tutuş zamanını sembolize eden göçebe çadır kampının da yer aldığı alanda, atlı güreş ve şahincilik gösterileri de gerçekleştirildi. Atilla'yı anmak için değişik ülkelerden gelen katılımcılar, kendi yörelerini tanıtan stantlarda kültürlerini tanıtma fırsatı buldu. Aktivite çadırında ise " Türkiye'de bir Yörük ailenin günlük yaşamı" başlıklı sunum yapıldı.

TİKA Budapeşte Program Koordinatörü Prof. Dr. Süleyman Kızıltoprak, Macarları, Türkler ve TİKA adına selamlayarak başladığı konuşmasında, etkinliğin çok önemli olduğunu belirterek, Macar Turan Vakfı'nın tüm çalışanlarına bu önemli etkinliği düzenledikleri için müteşekkir olduğunu ifade etti.

Etkinliğe farklı ülkelerden gelen katılımcıların yanı sıra, Kazakistan, Azerbaycan Büyükelçileri ile birlikte Macaristan Ulusal Meclis Başkan Yardımcısı Sandor Lezsak ve T.C. Budapeşte Büyükelçiliği yetkilileri de katıldı. - ANKARA

Macaristan'da Atalar Günü Düzenlendi
Macaristan'da Atalar Günü Düzenlendi
Macaristan'da Atalar Günü Düzenlendi
Macaristan'da Atalar Günü Düzenlendi
Macaristan'da Atalar Günü Düzenlendi

Kaynak: İHA

Son Dakika Güncel Macaristan'da 'Atalar Günü' Düzenlendi - Son Dakika


Son Dakika

Fenerbahçe'nin gündemindeki Sokratis Papastathopoulos, Arsenal'le sözleşmesini feshetti Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara: Genel rahatlama 2022'de olabilir Galatasaray Türk Telekom'da çıldırdı! 4 dakikada 2 gol daha geldi 10 yıl önce kıyafet almamaya yemin eden öğretmen 100 bin TL biriktirdi Çıplak halde cansız bedeni bulunan fenomenin boğularak öldürüldüğü ortaya çıktı Şarkışla Belediyesi'nde işçilerin maaşına yüzde 50 zam yapıldı Otopark çıkışında ödeme yapmak isteyen genç kadının kafası ödeme cihazı ve aracının kapısına sıkıştı Sevgilisinin acı haberini alınca hastane ortasında kalbine sıktı! Olayın detayları kafa karıştırdı