Macron, Afrikalıların Fransa'ya "sömürge" kızgınlığını Türkiye ve Rusya'ya bağladı - Son Dakika

Macron, Afrikalıların Fransa'ya "sömürge" kızgınlığını Türkiye ve Rusya'ya bağladı

20.11.2020 18:39
Macron, Afrikalıların Fransa'ya

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Afrikalıların sömürge dönemi nedeniyle Fransa'ya karşı kızgınlığını Türkiye ve Rusya'ya bağladı. Macron, "Sömürge dönemi sonrası kızgınlıkla ilgili, bazen Afrikalı liderler ama özellikle Rusya ve Türkiye gibi yabancı güçler tarafından uygulanan strateji var" dedi.

Fransa Cumhurbaşkanı Macron, Jeune Afrique gazetesine verdiği demeçte, Afrikalıların sömürge dönemi nedeniyle kendilerine olan kızgınlığından Türkiye ve Rusya'yı sorumlu tuttu.

"ORTAKLARIMIZ FRANSA'NIN YANINDA KALMALI"

Barkhane Operasyonu ile ilgili gelecek aylarda yeni kararlar alacağını vurgulayan Macron, "(Afrikalı) Ortaklarımızın Fransa'nın yanlarında kalmalarını istediklerini açık şekilde tekrar söylemelerine ihtiyacım var." ifadelerini kullandı. Macron, gelecek yıl Ruanda'ya gitmeyi umduğunu aktardı.

"SAF OLMAMAK LAZIM"

"Sömürge dönemi sonrası kızgınlıkla ilgili, bazen Afrikalı liderler ama özellikle Rusya ve Türkiye gibi yabancı güçler tarafından uygulanan strateji var. Saf olmamak lazım." görüşünü paylaşan Macron, bunlara ses verenlerin, videolar yapanların ve Fransızca yayın yapan medyalarda yer alanların birçoğunun Rusya veya Türkiye tarafından maaş aldığını iddia etti.

KARİKATÜRLERİN ÇARPITILDIĞINI İDDİA ETTİ

Macron, karikatürlerle ilgili ifadelerinin Müslüman Kardeşler ve Türkiye tarafından çarpıtıldığını ve bunun Sahra Altı Afrika dahil kamuoyunun görüşünü etkilediğini iddia etti.

Macron, Afrikalıların Fransa'ya sömürge kızgınlığını Türkiye ve Rusya'ya bağladı

Kaynak: AA

Son Dakika Dünya Macron, Afrikalıların Fransa'ya 'sömürge' kızgınlığını Türkiye ve Rusya'ya bağladı - Son Dakika Dünya


YORUMLAR (6)
Tüm yorumlar için tıklayınız

Son Dakika

Eski takım arkadaşı Guarin'den Falcao'ya: Galatasaray'ı bırak bize gel Ankara oyun havası oynayan Aleyna Tilki'nin performansı takipçileri tarafından beğenilmedi Kanlı, kefenli modifiye araç emniyeti alarma geçti Serdar Ortaç'tan tepki çeken itiraf! Kredisini ödeyemeyince devlet bankası borcunu 8 ay ertelemiş Bağışıklık güçlendiren udi hindi, kilosu 700 liradan kapış kapış satılıyor Kurduğu sistem sayesinde 8 yıldır elektriğe tek kuruş para ödemiyor 'Kardeşler aç abi' pankartıyla dilenen kadının kucağından bez bebek çıktı Belediye güneşi paraya çevirdi, yıllık gelir hedefi 500 bin TL