Macron, İslam'a yönelik tepki çeken açıklamaları sonrası utanmadan bir de Arapça tweet attı - Son Dakika

Macron, İslam'a yönelik tepki çeken açıklamaları sonrası utanmadan bir de Arapça tweet attı

26.10.2020 12:49

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, İslam'a yönelik tepki çeken açıklamalarının ardından Müslüman ülkelerde Fransız mallarına yönelik yapılan boykot çağrıları üzerine sosyal medyadan üç dilde açıklama yaptı. Arapça olarak da tweet atan Macron, sanki tartışmayı kendi başlatmamış gibi utanmadan "Nefret söylemini kabul etmiyoruz" dedi.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un İslam'la ilgili tepki çeken açıklamalarının ardından Arap ülkelerinde Fransız ürünlerine karşı boykot çağrısı yapıldı. Yapılan çağrı üzerine ise Ürdün, Katar ve Kuveyt Fransız ürünlerini raflardan kaldırıp, Fransa'yı turizm acentelerinin seyahat listesinden çıkardı. Boykot çağrısı ve Fransa karşıtı eylemlerin ardından Macron, sosyal medya hesabından Fransızca, İngilizce ve Arapça paylaşımlarda bulundu.

"NEFRET SÖYLEMİNİ KABUL ETMİYORUZ"

Macron Paylaşımında, "Asla pes etmeyeceğiz. Barış ruhu içinde tüm farklılıklara saygı duyuyoruz. Nefret söylemini kabul etmiyoruz ve mantıklı tartışmaları savunuyoruz. Her zaman insan onurunun ve evrensel değerlerin tarafında olacağız" ifadelerini kullandı.

Macron, İslam'a yönelik açıklamaları sonrası başlatılan boykot üzerine 3 dilde tweet attı

"BOYKOT ÇAĞRILARI DURMALIDIR"

Fransa Dışişleri tarafından yapılan açıklamada ise, yapılan çağrıların temelsiz olduğu iddia edildi ve şu ifadelere yer verildi:

"Yapılan boykot çağrıları temelsizdir ve radikal bir azınlık tarafından ülkemize yönelik kışkırtılan saldırılar gibi bir an önce durmalıdır."

Macron, İslam'a yönelik açıklamaları sonrası başlatılan boykot üzerine 3 dilde tweet attı

BOYKOT YAYILMAYA DEVAM EDİYOR

Fransız Dışişleri'nin 'temelsiz' açıklamasına rağmen, Fransız mallarına yönelik boykot başta sosyal medya olmak üzere büyük ölçüde yayılmış durumda. Ürdün, Katar ve Kuveyt'in yanı sıra, Arap dünyasının en büyük ekonomisi olan Suudi Arabistan'da da, Fransız süpermarket zinciri Carrefour'un boykot edilmesi çağrısında bulunan bir hashtag, dünün en çok paylaşım yapılan ikinci konusu olmuştu.

MACRON NE DEMİŞTİ?

Macron, geçtiğimiz günlerde 'İslami radikalizmle mücadele' adı altında bir ulusa sesleniş konuşması gerçekleştirmiş, "İslam bugün dünyanın her yerinde krizde" şeklinde tepki çeken bir ifade kullanmıştı. Bu açıklamanın devamında Fransa'da kamu binalarına Hazreti Muhammed'in karikatürlerinin yansıtılması da kayışı koparan son hamle oldu.

Macron, İslam'a yönelik tepki çeken açıklamaları sonrası utanmadan bir de Arapça tweet attı

Son Dakika Ekonomi Macron, İslam'a yönelik tepki çeken açıklamaları sonrası utanmadan bir de Arapça tweet attı - Son Dakika Ekonomi

YORUMLAR (14)
  • a.k.a: bu alçağın derdi imanı para, Tüm dünya müslümanları, fransız mallarını almayarak boykat edince bu alçakların nasılda dize geleceğini göreceğiz. Allahın gazabı üzerine olur tez zamanda inşaallah. Cevap Yaz 3 0 Yayından Kaldır
Tüm yorumlar için tıklayınız

Son Dakika

Son dakika! Çağlayan Adliyesi'nde falçatayla kendine zarar veren şahsa polis müdahale etti Şevval Şahin'e destek olmak isteyen Şeyma Subaşı'nın "Kıskanç milletiz" sözleri tepki çekti Otların arasında uyuyan alkollü şahsı fark etmediler, üzerine kepçeyle toprak attılar Son Dakika! Rus savaş uçakları İdlib'de ılımlı muhaliflerin eğitim kampını vurdu Hırsız çaldığı tarihi eseri çektiği video ile tanıtınca yakayı ele verdi Nevşehir'de otobüste genç kıza cinsel saldırıda bulunan şahıs şoför tarafından yakalandı Kim Milyoner Olmak İster'den 125 bin TL kazanan Hikmet Karakurt, kardeşine verdiği sözü tuttu Araba kiralamak isterken her şeyini kaybeden emekli yarbayın hayatı kabusa döndü