Madenciler kıdem tazminatının mevcut haliyle korunmasını istiyor - Son Dakika

Madenciler kıdem tazminatının mevcut haliyle korunmasını istiyor

Türkiye Maden İşçileri Sendikası Merzifon Yeni Çeltek Şube Başkanı Cemil Güven, kıdem tazminatının mevcut haliyle korunmasını istediklerini söyledi.

Türkiye Maden İşçileri Sendikası Merzifon Yeni Çeltek Şube Başkanı Cemil Güven, kıdem tazminatının mevcut haliyle korunmasını istediklerini söyledi.

Merzifon Yeni Anadolu Madencilik AŞ işletmesi önünde toplanan işçiler adına açıklamalarda bulunan Güven, tazminatın kırmızı çizgileri olduğunu belirtti.

"Tamamlayıcı Emeklilik Sigortası Sistemi Düzenlemesi" kapsamında kıdem tazminatına yönelik gündeme getirilen değişikliğe karşı olduklarını belirten Güven, Kıdem tazminatından asla vazgeçmeyeceklerini ifade eden Güven, "Tazminatın olduğu şekliyle korunmasını, eğer bir düzenleme olacaksa tamamlayıcı olması gerektiğini düşünüyoruz." dedi.

Yapılacaksa düzenleme ile kazanılmış haklardan geri gidilmemesini talep ettiklerini vurgulayan Güven, şunları kaydetti:

"Türkiye'nin en zor işini bilindiği üzere madenciler yapar. Madencilerin elinden bu tazminat umudunu da alırsak, yarın bu zor şartlarda çalışan madenci bulunmaz. Bu ağır şartlardaki iş kolunda çalışacak adam bulamayız. Madencinin nasıl çalıştığı malumdur. Her zaman kaza geçiren madencidir, kolu kopan madencidir, bacağı kırılan madencidir. Bu şartlarda kazanılan paradan hak edilmiş tazminatın ortadan kaldırılması madencinin kabul edeceği bir konu değildir."

Güven, Türkiye Maden-İş Sendikası ile Türk-İş Konfederasyonunun direktifleri doğrultusunda bu konuda ne kadar mücadele etmeleri gerekiyorsa edeceklerini ifade etti.

Son Dakika

00:16 Rıdvan Dilmen'den 3 büyükler için çarpıcı itiraf: Gençlik ve Spor Bakanlığı'ndan yine yardım istemişler 00:07 Ayasofya'nın ibadete açılması sonrası Yunanistan'da Türk ürünleri için boykot çağrısı yapıldı 23:53 Bulgaristan'da kontrolden çıkan tır 5 aracı biçti: 6 ölü, 5 yaralı 23:19 Bakan Koca, bir kez daha uyardı: Bir hafta sonrasının vaka tablosu bugünden hazırlanıyor 22:09 Davutoğlu'ndan Ayasofya yorumu: Hıristiyanın da manevi haz alabileceği şekilde mekan düzenlemesi doğru olur 21:01 Demet Akalın'ı dinlemeye giden Alişan, gelen hesap karşısında şaşkına döndü 20:05 Hatayspor'un şampiyonluğu kentte büyük bir coşkuyla kutlandı 19:26 Meteoroloji, 10 il için sağanak yağış uyarısında bulundu 19:13 Bülent Serttaş'a hayranı sahnede 10 bin dolarlık yüzük hediye etti 19:11 Nişanlı çiftin kavgasına aileler dahil olunca kan döküldü: 1 ölü, 5 yaralı 16:47 Karacabey Belediyespor takım otobüsü şoförü, sokak ortasında 15 kez bıçaklanarak öldürüldü 16:38 Alaattin Çakıcı, ünlü oyuncu ve sunucu Seren Serengil'in 30 yıllık aile dostu çıktı 16:33 Test sonuçlarını beklemeden İstanbul'dan ayrılan ailede koronavirüs tespit edildi 16:19 Jakuzi içinde skandal sözler sarf eden AK Partili yönetici, görevinden istifa etti 16:08 Van Gölü'nden acı haberler gelmeye devam ediyor! Ölü sayısı 26'ya çıktı