Mahkeme, Dpü'deki Olaylarda "Terör Örgütü" Bulamadı - Son Dakika
Güncel

Mahkeme, Dpü'deki Olaylarda "Terör Örgütü" Bulamadı

Mahkeme, Dpü\'deki Olaylarda "Terör Örgütü" Bulamadı

Mehmet Tosun - Ankara 12."devletin birliğini ve bütünlüğünü bozmak ile terör örgütü PKK üyeliği" suçundan hakkında dava açılan Dumlupınar Üniversitesinin (DPÜ) 32 öğrencisine verdiği beraat kararının gerekçesinde, üniversitede çıkan olayların,...

21.05.2013 11:35
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Mehmet Tosun - Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesi,

"devletin birliğini ve bütünlüğünü bozmak ile terör örgütü PKK üyeliği" suçundan hakkında dava açılan Dumlupınar Üniversitesinin (DPÜ) 32 öğrencisine verdiği beraat kararının gerekçesinde, üniversitede çıkan olayların, bir öğrencinin ölümüne kadar "basit asayiş konuları" olarak görüldüğü belirtilerek, "Ölümün ardından bunların, terör olayları şeklinde değerlendirilmesi, soruşturma makamlarının çelişkisidir" değerlendirmesinde bulundu.

Mahkemenin gerekçeli kararında, 9 Kasım 2010'da, DPÜ'de karşıt görüşlü öğrenciler arasında yaşanan olayda, üniversite öğrencisi Hasan Şimşek'in, Mehmet Tuğrul tarafından öldürüldüğü, bunun üzerine soruşturma başlatıldığı hatırlatıldı.

Tuğrul'un iddiaları doğrultusunda, sanıklara "örgüt" suçunun isnat edildiği kaydedilen kararda, Tuğrul'un ifadesinde bahsettiği örgütsel toplantılara kimlerin katıldığının sorulmadığı ifade edildi.

İddianamede, sanıkların adreslerinde yapılan aramalarda, "Demokratik Özgür Kadın Hareketi" yazan bir bez parçası, hafıza kartı, fotoğraf makinesi, cep telefonu, sim kart, bilgisayar, CD ve flash bellek gibi" malzemelerin ele geçirildiği anımsatıldı. Bunlarla, PKK terör örgütü propagandasının yapıldığı yönünde bir iddiaya yer verilmediğine dikkat çekilen kararda, "kasten öldürme" suçuna terör niteliğini, Kütahya Terörle Mücadele Şube Müdürlüğünce hazırlanan fezlekenin kattığı savunuldu.

Fezlekede, 8 Kasım 2010'da Kredi Yurtlar Kurumu yakınlarında çıkan kavganın da örgütsel nitelikli olarak değerlendirildiği ve bunun iddianamede de benimsendiği aktarılan kararda, "Daha önce gerçekleşen başka olaylar, basit asayiş olayları olarak görülmüşken, ölümün ardından bunların terör olayları gibi değerlendirilmesi soruşturma makamlarının çelişkisi olarak kabul edilmiştir" değerlendirmesi yer aldı.

Sanık Tuğrul'un, kolluk beyanında susma hakkını kullandığı, savcılık beyanında ise diğer bazı sanıkları suçlayıcı ifadeler verdiği bildirilen kararda şu görüşe yer verildi:

"Tuğrul'un, terör örgütü üyeliği yönünden bazı sanıkları suçlayıcı beyanda bulunduğu, kendisi açısından ise etkin pişmanlık hükümlerinin uygulanmasını mümkün kılacak bilgiler verdiği, buna karşılık kasten öldürme suçundan kendisini adeta meşru müdafaa konumuna soktuğu tespit edilmiştir. Bu beyanın özel bir mantıkla hazırlandığı yönünde mahkememizde şüphe oluşmuştur."

Kararda, örgütsel yapılanma içinde oldukları ve birlikte toplantı yaptıkları iddia edilen sanıkların birbirlerini tanımıyor olmalarının, Mehmet Tuğrul'un beyanlarına şüphe ile bakılmasının bir diğer nedeni olduğu kaydedildi.

-"Örgüt üyeliği anlamına gelmez"-

İddianamede, sanık Sultan Atlı'nın bilgisayarında bulunan, terör örgütünün sözde bayrak renkleriyle oluşturulmuş "Kürdistan" yazılı bir harita ile öldürülen teröristlerin resimlerinin, PKK bayrak ve sloganlarının" terör örgütü üyeliğinin bir delili olarak gösterildiği vurgulanan kararda şöyle denildi:

"Bilgisayarda yer alan görüntü ve belgeler, kişilerin, PKK terör örgütünün görüşlerine merak ve sempati duyduğunu gösterebilirse de bu kişilerin örgüt üyesi oldukları yönünde bir kabule mahkemeyi götürmesi mümkün değildir."

Bu nedenlerle, tarafsız bir yerde olayları seyreden Hasan Şimşek'i bıçaklayarak öldüren Mehmet Tuğrul'a müebbet hapis cezası verildiği anımsatılan kararda, sanığın öldürme eylemini gerçekleştirdikten sonraki "kabadayı" tavırları nedeniyle, cezasında takdiri indirim uygulanmadığı bildirildi.

-Verilen cezalar-

Sanık Tuğrul'a, üniversite öğrencisi Hasan Şimşek'i "kasten öldürmek" suçundan müebbet, 6136 sayılı Ateşli Silahlar ve Bıçaklar ile Diğer Aletler Hakkında Kanun'a muhalefet suçundan ise 9 ay hapis ve 500 lira adli para cezası veren mahkeme, cezada takdiri indirim yapmamıştı.

Mahkeme, aralarında Tuğrul'un da bulunduğu bütün sanıkları, "devletin birliğini ve bütünlüğünü bozmak ile terör örgütü üyeliği" suçlarından beraat ettirmişti.

Yayıncı: Tolga Özgenç - ANKARA

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Mahkeme, Dpü'deki Olaylarda 'Terör Örgütü' Bulamadı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Murat Kurum'u kızdıran soru: Daha fazla kişi ölünce mutlu mu olacaksınız?
  16:53 Murat Kurum'u kızdıran soru: Daha fazla kişi ölünce mutlu mu olacaksınız?

  Arnavutköy'de katıldığı programda gazetecilerin sorularını yanıtlayan Cumhur İttifakı'nın İBB Adayı Murat Kurum, basın mensuplarından birinin Kahramanmaraş merkezli depremlerde hayatını kaybedenlerin sayısıyla ilgili yönelttiği soruya tepki gösterdi. Kurum, "Daha fazla insanın vefat etmesi sizi mutlu mu ediyor? Bu nasıl bir anlayıştır" dedi.

 • Diyanet'ten torpille işe girenler hakkında açıklama
  16:40 Diyanet'ten torpille işe girenler hakkında açıklama

  Diyanet Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi İdris Bozkurt, hak etmediği halde bir işe girmenin kul hakkı ve vebal olduğunu ancak kazancının helal olduğunu söyledi. Bozkurt, torpille yapılan işe alımların başkalarının haklarını gasp etmek olduğunu belirtti.

 • Feyza Altun: Gözaltına alınırken alkol almadım
  16:27 Feyza Altun: Gözaltına alınırken alkol almadım

  Küfürlü şeriat paylaşımı sonrası gözaltına alınıp serbest bırakılan avukat Feyza Altun, hakkında çıkan iddialar sonrası ''Polisler eve gelince rakı içtim demedim. Polisler geldiği sırada ben evde bir tek rakı içiyordum dedim. Gözaltı sürem başladığı anda içki falan içmedim'' dedi.

 • Akraba pazarcılar arasında müşteri kapma kavgasında 1 kişi vurularak can verdi
  16:19 Akraba pazarcılar arasında müşteri kapma kavgasında 1 kişi vurularak can verdi

  İzmir'in Karabağlar ilçesinde, pazarcılık yapan ve balık sattığı öğrenilen akrabalar arasında müşteri kapma kavgası çıktı. Akşam saatlerinde de devam eden kavgada 64 yaşındaki adam yeğeni tarafından tabancayla vurularak öldürüldü. Kavgada hayatını kaybeden adamın oğlu da tabancayla yaralanırken, olayla ilgili 2 şüpheliden 1'i yakalandı.

 • Ne yapıyorsun Wanda! Paylaştığı son fotoğrafa ''Yenge yapma'' yorumları yağdı
  16:10 Ne yapıyorsun Wanda! Paylaştığı son fotoğrafa "Yenge yapma" yorumları yağdı

  Mauro Icardi'nin sevgili Wanda Nara, verdiği pozlarla adından söz ettirmeye devam ediyor. Güzel modelin son paylaşımına bazı kullanıcılar tarafından ''Yenge yapma'' şeklinde yorumlar geldi.

 • The Office dizisinin oyuncusu Ewen MacIntosh vefat etti
  16:05 The Office dizisinin oyuncusu Ewen MacIntosh vefat etti

  The Office dizisi oyuncularından Ewen MacIntosh, 50 yaşında hayatını kaybetti. Oyuncu yapılan törenin ardından son yolculuğuna uğurlandı.

 • Dolar 31 TL'yi gördü
  15:42 Dolar 31 TL'yi gördü

  Güne değer kazanarak başlayan dolar 30,9580 seviyesinden sonra 30,99 TL seviyesini zorlayarak 31 TL'yi test etti. Euro ise 33,47 TL seviyesinden işlem görüyor.

 • RTÜK, Kızılcık Şerbeti'nde aynı markanın reklamını yapılmasından dolayı kanala ceza verdi
  15:34 RTÜK, Kızılcık Şerbeti'nde aynı markanın reklamını yapılmasından dolayı kanala ceza verdi

  RTÜK, Kızılcık Şerbeti'nde bölüm içerisinde birden çok aynı deterjan markasının reklamını yaptığı gerekçesiyle Show TV'ye idari para cezası verdi. Cezayı açıklayan RTÜK üyesi İlhan Taşçı "Niyet ceza olunca bazen kahve bazen deterjan bazen de yumuşatıcı bahane oluyor" dedi.


Advertisement