Mahmut Övür: Başbuğ Dönemi Mutlaka Sorgulanmalı - Son Dakika

Mahmut Övür: Başbuğ Dönemi Mutlaka Sorgulanmalı

02.01.2012 20:23
Mahmut Övür: Başbuğ Dönemi Mutlaka Sorgulanmalı, System.String[]

Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ hakkında başlatılan soruşturmayı değerlendiren Gazeteci-Yazar Mahmut Övür, Başbuğ döneminin mutlaka sorgulanması gerektiğini söyledi.

Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ hakkında başlatılan soruşturmayı değerlendiren Gazeteci-Yazar Mahmut Övür, Başbuğ döneminin mutlaka sorgulanması gerektiğini söyledi.

Daha önce de İlker Başbuğ'un yargılanması gerektiğine dair yazılar yazdığını hatırlatan Övür, "İnternet andıcı meselesi çok somut ve vahim bir meseledir. Dava sürecindeki açıklamalar, o dönem ordunun başındaki İlker Başbuğ'un bu işin içinde olduğunu gösteriyor." dedi.

İnternet andıcı davasında İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nin sanık savunmalarında ve belgelerde adı geçen eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ hakkında gereğinin takdir ve ifası için İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na yazı yazılması kararının ardından savcılık Başbuğ hakkında soruşturma başlattı. Ergenekon soruşturması savcısı Cihan Kansız tarafından başlatılan soruşturmada, Başbuğ'un önümüzdeki günlerde ifadeye çağrılacağı belirtildi.

İlker Başbuğ hakkında başlatılan soruşturmayı Cihan Haber Ajansı'na yorumlayan Mahmut Övür, "İlker Başbuğ dönemi sorgulanması gereken bir dönem. Başbuğ'un 'kağıt parçası' ve 'boru' dediği dönemleri çok iyi hatırlıyoruz. İnternet andıcı meselesi çok somut ve vahim bir meseledir. Dava sürecindeki açıklamalar, o dönem ordunun başındaki İlker Başbuğ'un bu işin içinde olduğunu gösteriyor." diye ifade etti.

Bu konunun, Balyoz'dan ve Ergenekon'dan çok daha somut olduğunu düşünen Övür, "Bir hükümet, bir yapı, bir demokrasi düşünün; seçilmiş hükümete karşı, o ülkenin önemli bir kurumunun başındakiler internet sitesi oluşturuyorlar ve o hükümet aleyhinde her şeyi yapıyorlar. Bu inanılacak bir şey değil. Bugüne kadar bunun soruşturuluyor olmaması da vahim diye düşünüyorum. Türkiye burası. Hiç olmazsa şimdi bile başlaması önemli. Ben daha önce de yazmıştım. 'İlker Başbuğ mutlaka yargılanmalı' diye. Sanıyorum bu sürecin ilk başlangıcı olur." ifadelerini kullandı.

Başbuğ'u kimin yargılayacağına dair tartışmaların sorulması üzerine Övür, şöyle dedi: "Türkiye'de genelkurmay başkanlığının yapısı hala bir yere oturtulamadı. Başbakanlık'a bağlı kendine özerk bir kurum. Böyle bir yapının dünyanın çağdaş ülkelerinde olduğu gibi Milli Savunma Bakanlığı'na bağlı olması gereken bir kurum. Yargılanması ile ilgili konu hukukçuların bileceği iştir. Bu inanılmaz bir şey. Yargılanacağı makam açısından sıkıntılar var. Önemli olan o sürecin başlamasıdır. Oraya yönelik bir çözüm üretilir. Belki de bu soruşturma ile birlikte ilk defa yargılanacak. İlker Başbuğ, belki de o dönemde en öne çıkan bir isimdi. Lav silahlarına 'boru' demesi, İrtica ile Mücadele Eylem Planı'na 'kağıt parçası' demesi dikkat çekmişti. Dönüm noktası bir başlangıç olabilir bu soruşturma. Bir daha böyle bir şeyin olmaması açısından, Türkiye bu yargılamayı yapmalı. Umarım sağlıklı gider."

Mahmut Övür: Başbuğ Dönemi Mutlaka Sorgulanmalı
Mahmut Övür: Başbuğ Dönemi Mutlaka Sorgulanmalı

Kaynak: CHA

Son Dakika Güncel Mahmut Övür: Başbuğ Dönemi Mutlaka Sorgulanmalı - Son Dakika


Son Dakika

Bodrum'daki lahmacun fiyatı polemiğine İbrahim Tatlıses de dahil oldu: 10 liraya lahmacun mu olur 00:27 Bodrum'daki lahmacun fiyatı polemiğine İbrahim Tatlıses de dahil oldu: 10 liraya lahmacun mu olur Afganistan'da Taliban, ünlü komedyenin boğazını keserek öldürdü 00:07 Afganistan'da Taliban, ünlü komedyenin boğazını keserek öldürdü Son Dakika: Pençe Harekatı bölgesinde teröristlerle çıkan çatışmada 2 askerimiz şehit oldu 23:10 Son Dakika: Pençe Harekatı bölgesinde teröristlerle çıkan çatışmada 2 askerimiz şehit oldu
Haaland, Chelsea'nin kendisi için gözden çıkardığı paraya inanamadı: Umarım sadece söylentidir 22:20 Haaland, Chelsea'nin kendisi için gözden çıkardığı paraya inanamadı: Umarım sadece söylentidir Bakan Koca, 20 bine yaklaşan vaka sayılarına dikkati çekip aşı çağrısı yaptı: Bir haftada sonuç alırız 21:53 Bakan Koca, 20 bine yaklaşan vaka sayılarına dikkati çekip aşı çağrısı yaptı: Bir haftada sonuç alırız Tecavüz girişimine direnince kafasına taşla vurulan 17 yaşındaki kız makineye bağlandı 20:48 Tecavüz girişimine direnince kafasına taşla vurulan 17 yaşındaki kız makineye bağlandı
Kurtlar Vadisi'nde Laz Ziya'nın kızı Meral'in son halini görenler dönüp tekrar bakıyor 18:01 Kurtlar Vadisi'nde Laz Ziya'nın kızı Meral'in son halini görenler dönüp tekrar bakıyor Burak Özçivit tuttuğu dev balığın fotoğrafını paylaştı, Fahriye Evcen'in yaptığı yorum takipçileri güldürdü 16:47 Burak Özçivit tuttuğu dev balığın fotoğrafını paylaştı, Fahriye Evcen'in yaptığı yorum takipçileri güldürdü
Advertisement