Makedonya'dan Orhan Pamuk'a edebiyat ödülü - - Son Dakika

Makedonya'dan Orhan Pamuk'a edebiyat ödülü -

25.12.2013 19:28
Makedonya'dan Orhan Pamuk'a edebiyat ödülü -, System.String[]

Nobel ödüllü yazar Orhan Pamuk, Makedonya'nın "Uluslararası 2013 Tabernakul Edebiyat Ödülü"ne layık görüldü.

Nobel ödüllü yazar Orhan Pamuk, Makedonya'nın "Uluslararası 2013 Tabernakul Edebiyat Ödülü"ne layık görüldü.

Ödül töreni öncesinde, Üsküp Yeni Halk Kütüphanesi'nde düzenlenen basın toplantısında konuşan Pamuk, ödüle layık görülmesinden dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

"Kafamda Bir Tuhaflık" adlı romanı üzerindeki çalışmalarını tamamladığını belirten Pamuk, yakın zamanda yeni kitabının edebiyatseverlerle buluşacağını belirtti.

Pamuk, Türkiye'de edebiyatçıların özgür olduğunu, ancak edebiyat dışı konulardaki görüşlerinden dolayı zaman zaman sıkıntı yaşadıklarını öne sürdü.

Türkiye'de gazetecilerin baskı altında olduğunu iddia eden Pamuk, şunları kaydetti:

"Yazarsanız başınız derde girebilir, hapse girebilirsiniz, toplum dışına itilebilirsiniz. Baskı daha çok gazeteciler, gazetecilik yapanlar, toplumu bilgilendirenler, olup bitenleri yazanlar üzerinedir. Burada da mahkemeler, hukuk üzerinden baskılar vardır. Bir de büyük gazete patronları üzerinden baskı vardır. İşten atılırsınız. Ben Türkiye'de hiçbir yazıhanede, hiçbir gazetede çalışmadığım için yalnızca kendi başıma romancılık yaptığım için işten atılma korkum yoktur. Ama tekrar altını çizeyim. Ülkemde düşünce özgürlüğü çok kötü vaziyette, yerlerde sürünüyor. Şunu da ekleyelim, eskiden daha iyi değildi."

Uluslararası 2013 Tabernakul Edebiyat Ödülü'nü kazanan yazarlara, Goran Stamenkov'un eseri olan bronz heykel, altın ve para ödülü veriliyor. Orhan Pamuk'un yanı sıra Rus yazar Viktor Erofeev'e de Uluslararası 2013 Tabernakul Edebiyat Ödülü verilecek. Geçen yıl ödül, yazar Milan Kundera ile Lyubivoye Rşumovik'a verilmişti.

Orhan Pamuk'un, "Sessiz Ev", "Saf ve Düşünceli Romancı", "Benim Adım Kırımızı" ve "Masumiyet Müzesi" kitapları Makedonca'ya çevrilmişti.

Makedonya'dan Orhan Pamuk'a edebiyat ödülü -

- Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Makedonya'dan Orhan Pamuk'a edebiyat ödülü - - Son Dakika


Son Dakika

Bill Gates'in insanlara çip takmak için koronavirüs salgınını kullandığı iddiası yalanlandı Real Madrid'in eski futbolcusu Royston Drente, iflas etti Lille, Burak Yılmaz'ın golleriyle Sparta Prag'ı 2-1 mağlup etti Mine Tugay'dan ayna karşısında göğüs dekolteli pozlar! Paylaşıma beğeni yağdı Genç kadın, gelin arabasının yolunu kesip eski erkek arkadaşını son kez ikna etmeye çalıştı Fauci, Pfizer'ın korona aşısını onaylayan İngiltere'yi eleştirdi: Aceleci davrandılar Son Dakika: Fransa Ulusal Meclisi, Azerbaycan toprağı olan Dağlık Karabağ'ı devlet olarak tanıdı 337 gün sonra ortaya çıkan büyük ikramiye talihlisi neden bu kadar beklediğini anlattı: Tamamen aklımdan çıkmış