Son Dakika Haberleri: Malatya'da Ceylan Üretim İstasyonu İlgi Görüyor

Malatya'da Ceylan Üretim İstasyonu İlgi Görüyor

3 ay önce

Malatya'da Ceylan üretim istasyonu ilgi görüyor Doğada bulunan yabani hayvanlar rehabilitasyona giriyorMALATYA - Malatya'da 2005 yılından itibaren hizmet vermeye başlayan Ceylan Üretim İstasyonu, özellikle öğrencilerin ilgi odağı haline geldi.

Malatya'da Ceylan üretim istasyonu ilgi görüyorDoğada bulunan yabani hayvanlar rehabilitasyona giriyor

MALATYA -  Malatya'da 2005 yılından itibaren hizmet vermeye başlayan Ceylan Üretim İstasyonu, özellikle öğrencilerin ilgi odağı haline geldi. İstasyonda ayrıca doğada bulunan bir çok yabani hayvan da rehabilitasyondan geçerek yeniden doğaya salınıyor. Orman ve Su İşleri Bakanlığı 15. Bölge Müdürlüğü  Malatya Şube Müdürlüğüne bağlı Ceylan Üretim İstasyonu 2005 yılından itibaren hizmet vermeye devam ediyor. Malatya-Sivas Karayolunda bulunan ve 60 hektar alan üzerine kurulu istasyonda şuanda 36 adet ceylan bulunuyor. İstasyonunda yeterli üretim popülasyonuna ulaşılması ile birlikte ceylanlar değişik bölgelerde doğal yaşama bırakılacak.Yabani hayvanlar tedavi ediliyorCeylan üretiminim yanı sıra doğada yaralı olarak bulunan yabani hayvanlarda istasyonda rehabilitasyona giriyor. Çeşitli bölgelerde doğada yaralı olarak bulunan 5 adet karaca, 4 adet yaban keçisi, 1 adet yaban koyunu ve 1 adet de kızıl geyik istasyona getirilerek tedavi altına alındı. Burada bir süre doğal ortamda rehabilitasyonu yılan yabani hayvanlar yeniden doğaya salınıyor.Tedavi edilen türler yeniden doğaya salınıyorMilli Parklar Şefi Erol Hurman, üretim istasyonunda ceylan haricinde yabani türlerinde olduğunu ifade ederek "Doğada yaralı olarak bulunan ve buraya getirip tedavi ettiğimiz türler de var. Bu türleri buraya getirmemizdeki amaç, rehabilitasyonlarını yapıyoruz ve doğal uyumu gerçekleştirdikten sonra tekrar doğaya salıyoruz" dedi.2005 yılında hizmete giren Ceylan Üretim İstasyonunda bir adet gözetleme kulesinin de olduğunu dile getiren Hurman, gelen ziyaretçilerin burada bulunan teleskop ve dürbünler ile üretim alanındaki ceylanları yakından görme imkanı bulduğunu söyledi.Ziyaretçi sayısında her geçen gün artış yaşanıyorÖzellikle son dönemlerde ziyaretçi sayılarında artış yaşandığını da belirten Hurman, başta öğrenciler olmak üzere çevre illerden de gelen vatandaşların burada yabani hayvanları ve ceylanları daha yakından tanıma fırsatı bulduğunu dile getirdi.Üretim tesisine girişlerin tamamen ücretsiz olduğunu da belirten Urman, isteyen herkesin buraya gelerek yaban hayatını tanıma fırsatına erişeceğini söyledi.
Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! Whatsapp'da Paylaş!


Annesi Tarafından Öldürülen Necmi'nin Babası, "Komşuyla İlişki" İddiasını Yalanladı 8 Yaşındaki Çocuğa Tecavüz Edip Öldüren 49'luk Sapık, Kurşuna Dizilerek İdam Edildi
Kışlalardaki "Tanrımıza Hamdolsun" Şeklindeki Yemek Duası "Allahımıza Hamdolsun" Şeklinde Değiştirildi