Malatya'da Üniversite-sanayi İşbirliği Ele Alındı - Son Dakika

Malatya'da Üniversite-sanayi İşbirliği Ele Alındı

05.01.2012 16:00
Malatya'da Üniversite-sanayi İşbirliği Ele Alındı, System.String[]

İnönü Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Cemil Çelik, "Yakınca Meslek Yüksek Okulumuz, sadece tekstil ve altyapısı üzerine yoğunlaşmak suretiyle öğrenci yetiştirecek ve tekstil sektörünün ihtiyacı olan kalifiye eleman mezun edecektir" dedi.

İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cemil Çelik, "Yakınca Meslek Yüksek Okulumuz, sadece tekstil ve altyapısı üzerine yoğunlaşmak suretiyle öğrenci yetiştirecek ve tekstil sektörünün ihtiyacı olan kalifiye eleman mezun edecektir" dedi.

Üniversite sanayi işbirliği çerçevesinde, tekstil sektörü ile üniversite ilişkisinin ele alınması amacıyla İnönü Üniversitesi Havuzbaşı Tesislerinde düzenlenen toplantıda konuşan Çelik, kentteki tekstilci iş adamlarıyla bir arada olmaktan mutluluk duyduklarını söyledi.

Üniversitelerde üretilen bilgilerin üretime dönüştürülememesi ve ülkenin sorunlarına çözüm olamaması durumunda, bu bilgilerin dünya ölçeğindeki üniversite anlayışına göre çok fazla anlam ifade etmediğini dile getiren Çelik, şöyle konuştu:

"37'inci yaşına giren üniversitemiz artık önemli işler yapmaya çalışmaktadır. Üniversitemizin 14 fakültesinin yanında 12 meslek yüksek okulu bulunmaktadır. Türkiye'de diğer kurumlar gibi üniversiteler de bir dönüşüm yaşamaktadırlar. Bu anlamda İnönü Üniversitesi, üniversite-sanayi işbirliği çerçevesinde sizlerin ihtiyaç duyduğu alanlarda nitelikli insan kaynağı yetiştirmek için gayretli bir çalışma süreci içerisine girmiştir. Bu çalışma sonucunda birçok meslek yüksek okulumuzda birbiriyle örtüşen programların olduğunu tespit ettik. Önümüzdeki süreçte, Türkiye de model olacak meslek yüksek okulları oluşturma çabası göstereceğiz."

Ülkenin öncelikli sorunları arasında olan ara eleman ihtiyacının karşılanması noktasında iyi olunmadığını anımsatan Çelik, şöyle devam etti:

"Biz bu sorunu orta öğretim döneminde çözmeyi başaramadık. Sektörün ihtiyacı olan ara eleman yetiştirme meselesini meslek yüksek okulları düzeyinde, iki yıllık programlarla çözmeye çalışmalıyız. Bundan sonra meslek yüksek okullarını çeşitli konseptlere göre ayırmak istiyoruz. Meslek yüksek okulları ihtisas alanlarına göre yapılandırılacaktır. Mesela, Yakınca Meslek Yüksek Okulumuz sadece tekstil ve altyapısı üzerine yoğunlaşmak suretiyle öğrenci yetiştirecek ve tekstil sektörünün ihtiyacı olan kalifiye eleman mezun edecektir. Yani her meslek yüksek okulunun kendine ait belli bir alanı olacak ve bu doğrultuda uzmanlaşarak kendilerini geliştirecekler."

Yakınca Meslek Yüksekokulunu sadece tekstil alanında geliştirmeyi düşündüklerini belirten Çelik, açılması gereken bölüm ve programları kendilerine göre değil de, tekstil sektörünün ihtiyaç duyduğu alanlarda kurmak istediklerini kaydetti.

-"İşverenlerimiz alanında uzman, yetişmiş eleman bulamamaktadır"-

Malatya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hüseyin Erkoç da, sanayi-üniversite işbirliği noktasında daha önceleri gerçekleştiremedikleri bu tür toplantıları yapabiliyor olmanın mutluluğunu yaşadıklarını ifade etti.

Erkoç, şunları kaydetti:

"Özellikle gelişmekte olan ülkelere baktığımızda meslek okullarında okuma oranının yüksek olduğunu görmekteyiz. Ülkemizde bu oran hala çok düşüktür. Meslek yüksek okullarına rağbeti arttırmak için önemli girişimlerde bulunmamız gerekmektedir. Mesleksizliğin önüne geçebilmek için meslek sahibi gençlerin yetiştirilmesi lazımdır. Ülkemiz genç bir nüfusa sahiptir. Toplumumuzda bir taraftan işsizlik sorunu varken diğer taraftan işverenlerimiz alanında uzman, yetişmiş eleman bulamamaktadır. Bu çelişkilerin ortadan kalkması için en önemli yardımcı unsurun üniversiteler olduğunu bilmekteyiz."

Toplantıya, rektör yardımcısı Prof. Dr. İsmail Özdemir, Yakınca Meslek Yüksek Okulu Müdürü Prof. Dr. Bülent Alıcı, 1. Organize Müdürü Remzi Yaşar, KOSGEB Malatya İl Müdürü Murat Seki ile tekstil firmaları yöneticileri katıldı.

- MALATYA

- Kaynak: AA

Son Dakika Yerel Malatya'da Üniversite-sanayi İşbirliği Ele Alındı - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

Bayern Münih, evinde Atletico Madrid'i 4-0 mağlup etti ABD'den tehdit gibi S-400 sözleri: Türkiye füzeleri test ederek çok şeyi feda etti Vakalardaki vahim artış sonrası Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, herkesin merak ettiği soruyu yanıtladı: İlave tedbirler gündemde değil Real Madrid, evinde Shakhtar Donetsk'e 3-2 mağlup oldu Masumlar Apartmanı'nın "Han"ı Birkan Sokullu'nun eski eşinin ünlü oyuncu olduğu ortaya çıktı Bakan Koca, Cem Yılmaz'ın sağlık çalışanlarıyla ilgili çağrısına olumlu yanıt verdi Azerbaycan'dan vatandaşlarını cepheye çağıran Paşinyan'a sert tepki: Çözüm taraftarı olmadığını bir kez daha ortaya koydu Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın maaşına zam! İşte önümüzdeki yıl alacağı ücret