Malatya-Kılıçdaroğlu: Türkiye Hesap Verecek Siyasi Olgunluğa Ulaşmak Zorunda - Son Dakika

Malatya-Kılıçdaroğlu: Türkiye Hesap Verecek Siyasi Olgunluğa Ulaşmak Zorunda

13.10.2015 00:22
Malatya-Kılıçdaroğlu: Türkiye Hesap Verecek Siyasi Olgunluğa Ulaşmak Zorunda

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Ankara'da cumartesi günü düzenlenen 'Emek, Demokrasi ve Barış' mitingine katılmak isterken düzenlenen intihar saldırılarında ölen 97 kişiden Malatya'da toprağa verilen 5 kişinin cenaze törenine katıldı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Ankara'da cumartesi günü düzenlenen 'Emek, Demokrasi ve Barış' mitingine katılmak isterken düzenlenen intihar saldırılarında ölen 97 kişiden Malatya'da toprağa verilen 5 kişinin cenaze törenine katıldı. Kılıçdaroğlu, Cumhuriyet Tarihi'nin en acı olayı ile karşı karşıya olduklarını belirtirken, sorumluların istifa etmesi gerektiğini kaydederek, "Görevlerinden ayrılmaları bu işin en önemli noktasıdır. Artık Türkiye bu siyasi olgunluğa ulaşmak zorundadır" dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu eşi Selvi Kılıçdaroğlu ile birlikte, terör kurbanı 6 kişinin cenaze törenine katılmak üzere bugün özel bir uçakla Malatya'ya geldi. Erhaç Havalimanı'nda kısa açıklama yapan Kılıçdaroğlu, düşüncelerini gayet açık biçimde Başbakan Ahmet Davutoğlu'na aktardıktan sonra bunları kamuoyu ile paylaştığını söyledi. CHP lideri Kılıçdaroğlu, şöyle dedi: "Cumhuriyet Tarihi'nin en acı olayını yaşadık. Bu işin bir siyasi sorumlusunun olması lazım. 'Önlemleri aldık' diyorlar, nerede aldınız önlemleri? Patlamanın olduğu yerde değil de başka bir yerde önlem alınmış. Bu kadar dar düşünen bir kişinin Bakanlık koltuğunda oturması doğru mudur? Dünyanın her tarafında, bütün saygın, demokrasi, gelişmiş ülkelerde insana ve insan hayatına değer verilen bütün ülkelerde böyle bir olay olduğu takdirde bu işin siyasi sorumlusu görevini bırakır. Bizim de zaten istediğimiz budur. Bu kadar acı yaşadık yaşamaya devam ediyoruz gencecik çocuklarımızı toprağa veriyoruz ama işin siyasi sorumlusu ortada yok. Bu doğru değil üzülüyorum önlem aldık almaya çalışacağız bunların hiçbir yararı yok. Ortada bir gerçek var gencecik çocuklarımız, evlatlarımız kızlarımız hayatlarını kaybediyorlar. Bunlar barış, herkesin huzur içinde yaşadığı bir Türkiye istiyorlar. Kanlı eller araya girdi. Faillerin bulunması, önlem almayanların da gereğini yapması lazım. Eğer ölen insanlara, onların yakınlarına, bu ülkenin insanlarına, demokrasiye saygı duyuluyorsa bu insanların görevlerinden ayrılmaları gerekiyor."

Kılıçdaroğlu, "Siyaseten hesap verileceğine inanıyor musunuz?" sorusu üzerine "Görevlerinden ayrılmaları bu işin en önemli noktasıdır. Artık Türkiye bu siyasi olgunluğa ulaşmak zorundadır" yanıtı verdi.

ŞEHİR MEZARLIĞINDA TÖREN

Ankara'daki bombalı saldırıda yaşamlarını yitiren Gözde Aslan, Gülbahar Aydeniz, Sezen Vurmaz ile Onur Tan ve kuzeni Umut Tan için şehir mezarlığında toplu cenaze töreni düzenlendi. Buradaki törene CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu da katıldı. Törenin ardından Onur ve Umut Tan'ın cenazeleri Direk Mahallesi Mezarlığı'nda, diğer 3 kişinin cenazeleri ise törenin yapıldığı şehir mezarlığında toprağa verildi. Ankara'daki patlamada ölen diğer Malatyalı olan Mehmet Ali Kılıç'ın cenazesi ise Hekimhan ilçesi'nde düzenlenen törenin ardından toprağa verildi.

KILIÇDAROĞLU'NDAN BAŞSAĞLIĞI ZİYARETLERİ

Törenin ardından dün toprağa verilen patlama kurbanları CHP Gençlik Kolları üyesi Eren Akın'ın evine geçen Kılıçdaroğlu, anne ve babasına taziye dileklerini iletti. CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu daha sonra Birleşik Taşımacılık Sendikası eski Başkanı Kasım Otur'un Özalper Mahallesi'ndeki evine giderek eşi Songül ve oğlu Birkan Otur'a taziye dileklerini iletti. Kılıçdaroğlu'nun eşi Selvi Kılıçdaroğlu ise Songül Otur'a sarılarak teselli etti. Kılıçdaroğlu ve beraberindeki heyet daha sonra Mehmet Hayta'nın evine geçti.

Kılıçdaroğlu: Şimdi Sıra Geldi Türkiye'ye. Barışık, Büyüyen, Güzelleşen, İtibarı Olan Bir Türkiye'yi Yeniden İnşa Edeceğiz Kılıçdaroğlu: Şimdi Sıra Geldi Türkiye'ye. Barışık, Büyüyen, Güzelleşen, İtibarı Olan Bir Türkiye'yi Yeniden İnşa Edeceğiz Malatya TSO'dan başarıya plaket Malatya TSO'dan başarıya plaket 51 ilde yapılan anket sonuçları paylaşıldı! Kılıçdaroğlu, Erdoğan karşısında yüzde 50'yi geçti 51 ilde yapılan anket sonuçları paylaşıldı! Kılıçdaroğlu, Erdoğan karşısında yüzde 50'yi geçti
Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Malatya-Kılıçdaroğlu: Türkiye Hesap Verecek Siyasi Olgunluğa Ulaşmak Zorunda - Son Dakika

Bu haber Demirören Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. Demirören Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı Demirören Haber Ajansı kurumudur.

Advertisement