Son Dakika Haberleri: Maliye Bakanlığı'na Tepki Gösteren Mali Müşavirler Beyannameleri Yaktı

Maliye Bakanlığı'na Tepki Gösteren Mali Müşavirler Beyannameleri Yaktı

8 yıl önce

Gelir İdaresi Başkanlığı, son dakika açıklaması nedeni ile Mersin Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası yönetimi duruma tepki gösterdi.

Maliye Bakanlığı'na Tepki Gösteren Mali Müşavirler Beyannameleri Yaktı, System.String[]
Gelir İdaresi Başkanlığı, Kurumlar Vergisi beyannamesi verilme süresinin 29 Nisan Cuma günü mesai bitimine kadar uzatıldığını son dakika duyurması nedeni ile Mersin Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası yönetimi duruma tepki gösterdi. Oda Başkanı Dursun Göktaş, Maliye Bakanlığı'na tepki göstererek, tutumu şiddetle kınadıklarını söylerken, üyeler de beyannameleri protesto amaçlı olarak yaktı.

Mersin Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası üyeleri, oda binasında bir araya geldi. Yaklaşık yüz kişinin katıldığı toplantıda konuşan Oda Başkanı Dursun Göktaş, Gelir İdaresi Başkanlığı, Kurumlar Vergisi beyannamesi verilme süresinin 25 Nisan 2001 tarihinde gece saat 23. 48'de duyurulmasına anlam veremediklerini belirterek, şunları söyledi: "Elektronik sistemin yoğunlaşmasıyla birlikte devletin bu sistemden faydalanmaya başladığı herkesin malumudur. Fakat bu sistemden faydalanma esasında bütün yük biz muhasebeci ve mali müşavirlerin sırtına binmektedir. Sadece Nisan ayında onaylamamız gerekenler Muhtasar Beyanname, SSK Aylık prim ve hizmet bölgesi, KDV beyannamesi, Kurumlar Vergisi Beyannamesi, Kesin Mizan Bildirimi, Ba Alış Faturaları bildirim formu, Bs satış faturaları bildirim formu, Kurumlar Vergisi Matrah artırımı, KDV matrah artırımı buluyor.

Bu bildirimler mükelleflerden gelecek bilgilere göre yapılacağından iş planı da mecburen meslek mensupları tarafından yapılamamaktadır. Dolayısıyla bu işlemlerin yetişebilmesi için nisan ayından muhasebe bürolarının büyük çoğunluğu hafta sonu daha gece geç saatlere kadar çalıştırlar. Bu yoğunluk karşısında TÜRMOB 21 Nisan 2011 tarihinde beyanname verilme sürelerinin uzatılmasını talep etmiştir. Buna karşılık Maliye Bakanlığı'nın www. gib. gov. tr adresinden 25 Nisan 2011 tarihinde saat 23: 48'de tüm meslek mensupları ile alay edercesine kurumlar vergisi beyan süresinin uzatıldığını açıklamıştır. Bu davranış muhasebe ve mali müşavirlik camiası ile alay etmektir. Maliye Bakanlığı'nın bu tutumunu şiddetle kınıyoruz" dedi. Konuşmanın ardından Göktaş ve beraberindekiler oda önüne inerek Kurumlar Vergisi beyannamelerini yakarak yaşanan durumu alkışlarla protesto etti.
Haber Yayın Tarihi : 26.04.2011 06:41 Kaynak: DHAŞarkıcı Yusuf Güney'den Kılıçdaroğlu'na: Önce Terörü Lanetleyin, Sonra Şiddeti Kınarsınız Game Of Thrones'ta Arya Stark'ın Bekaretini Kaybetme Sahnesi Tepki Çekti Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan, YSK'nın İstanbul Kararına İlk Tepki: Bekleyeceğiz