Manisa 4 Yaşındaki Ayşe'ye, Meslek Hastalığı Teşhisi - Son Dakika

Manisa 4 Yaşındaki Ayşe'ye, Meslek Hastalığı Teşhisi

4 yaşındaki Ayşe'ye, meslek hastalığı teşhisiMANİSA'da 4 yıldır hastalığına teşhis koyulamayan Elif-Seyfettin Yaraş çiftinin kızı Ayşe Yaraş'ın kanında yüksek oranda cıva ve antimon elementi tespit edildi.

Manisa 4 Yaşındaki Ayşe'ye, Meslek Hastalığı Teşhisi, System.String[]

4 yaşındaki Ayşe'ye, meslek hastalığı teşhisi


MANİSA'da 4 yıldır hastalığına teşhis koyulamayan Elif-Seyfettin Yaraş çiftinin kızı Ayşe Yaraş'ın kanında yüksek oranda cıva ve antimon elementi tespit edildi. Anne Elif Yaraş, Ankara Meslek Hastalıkları Hastanesi'nde yapılan testlerde kızında meslek hastalığına rastlandığını belirterek, Eşim sanayide bu maddeleri içeren bir işyerinde çalışıyordu. Bu maddeler Ayşe'nin kanında çıkınca kızı için işi bıraktı. Şimdi 3 çocuğumuzla işsiz kaldı dedi.


Manisa'da yaşayan Yaraş Çifti'nin yüksek ateş ve vücudunda oluşan yaralar nedeniyle henüz 47 günlükken hastanelere götürdüğü 4 yaşına gelen kızı Ayşe'ye bir türlü teşhis konulamadı. Elif ve Seyfettin Yaraş'ın kızının hastalığına teşhis konulması için yaptığı çağrıyı Sağlık Bakanlığı duydu. Bakanlık tarafından geçtiğimiz Kasım ayında aileden kan alınıp, Ankara'ya gönderildi. Üç çocuklu Seyfettin ve Elif Yaraş çifti, kan örneklerinin alınmasının ardından Ankara Meslek Hastalıkları Hastanesi'ne çağrıldı. Burada yapılan kontrollerde küçük Ayşe'nin kanında cıva ve antimon elementine rastlandı.


Sanayide buzdolabı rafı üretimi yapan bir fabrika işçisi olarak çalışan baba Seyfettin Yaraş, yaşadıklarını anlattı. Seyfettin Yaraş, Kızımın 41 dereceye kadar ateşi çıkıyordu. Tırnakları, yüzü morarıyordu, vücudunda yaralar çıkıyordu. 7 ay Celal Bayar Üniversite Hastanesi'nde yattı. Doktor bu tür hasta çocukların 6 ay ya da 1 yıllık ömrü olduğunu söyledi. Ama bir teşhis yoktu. Daha sonra Ege Üniversitesi'ne gittik. Yaklaşık 2 yıl da kızım burada yatarak tedavi gördü. Metabolizma hastası, lösemi gibi şeyler söylediler. Ancak, 4 yıl boyunca tam bir teşhis konulamadı dedi.


ÇOCUĞU İÇİN İŞİ BIRAKTI


Küçük Ayşe'nin durumu ulusal ve yerel basında geçen ay haber olarak yer almasının ardından Sağlık Bakanlığı'nın harekete geçtiğini belirten Baba Yarar, Bakanlıktan evimize gelip, kızımdan ve bizlerden kan ve saç örnekleri aldılar. Alınan bu numuneler incelenmek üzere Ankara'ya gitti. Sonuçlarda antimon elementi yüksek çıktı. Böyle olunca bizi Ankara'dan çağırdılar. Ailecek gittik. 'Tekrar kan alıp sonuçlara bakacağız' dediler. Burada verilen kan örneklerinde de antimon yüksek çıktı. Buna artı olarak cıva da çıktı. Antimon elementini araştırdım. Demiri yumuşatıp, çabuk şekil almasını sağlıyormuş. Ben işyerinde demir üzerine çalışıyordum. Bu nedenle kızıma bu elementin buradan geldiğini düşündüm. 4 yıldır bin bu fabrikada çalışıyordum. Ben orada çalışmaya başladığımdan buyana da kızım rahatsız. Bunun üzerine buradaki işimden istifa edip, ayrıldım. Şu an işsizim. Bakmakla yükümlü olyduğum eşim ve üç çocuğum var. Bana yardım edilmesini istiyorum diye konuştu.


ANKARA MESLEK HASTALIKLARI HASTANESİ'NE GİTTİLER


Ankara'da Meslek Hastalıkları Hastanesi'nde beş gün kaldıklarını, burada kızının tahlillerin yapıldığını dile getiren Anne Elif Yaraş da, daha öncesinde 52 kez Ege Üniversitesi, 25 kez de Celal Bayar Üniversitesi Hastanesi'ne yatış yaptıklarını söyledi.


Anne Yaraş, çocuğunun doğduğunda bu yana hasta olduğunu belirtip, Son olarak Anküara'da yapılan kontrollerde kızımdaki antimon oranı düşmemiş ama diğer erkek çocuğumda bu orandü düşüş olmuş. Kızımda normalin dört katı antimon çıktı. Kızımın dalak ve karaciğeri büyük. Bu maddelerin nereden geldiği kesin belli olursa tedaviye başlanacak. Türkiye'de böyle üç örnek olduğunu söylediler. Diğer hastalar şimdi yatağa bağlı yaşıyormuş. Çünkü omur iliğe zarar veriyormuş. Ben de kızımın bu hale düşmesini istemiyorum. Bunun bir meslek hastalığı olduğu düşünülüyor. Antimon işyerlerinde demirleri bükmek için kullanılıyormuş dedi.


Son Dakika

Canlı yayında göğüsleri görünen jüri üyesi itiraf etti: Bilerek yaptım Canlı yayında yöneltilen "Kürtçe" sorusu Acun'u küplere bindirdi: Vatan hainleri, vicdansızlar Karnı burnunda olan ünlü şarkıcı, mayo giyip denize koştu Acun Ilıcalı, anneliğini çok beğendiği Şeyma Subaşı'nı öve öve bitiremedi Şarkıcı Sinan Özen'in yenidoğan bebeği 6. kez ameliyat oldu İletişim ödülünde Cemal Can ile konuşan Danla Bilic, kendisine laf atan Yasin'e sert çıktı: Hesabınla vedalaş "10 milyon liram olsa müziği bırakırım" diyen İrem Derici'ye para yağdı Oyuncu Saruhan Hünel, Kuruluş Osman dizisinden ayrıldı Oyuncu Bahar Şahin'den gülümseten çocukluk itirafı: Galatasaraylı olduğum için Arda Turan'a aşıktım Caner Erkin'den Şükran Ovalı itirafı: İkna etmek için kapısında yattım Karantina döneminde yeteneğini keşfeden Esra Erol, resim yapmaya başladı Mısırlı sunucu Lobna Asal, canlı yayında dakikalarca sevdiği maymunun saldırısına uğradı Fenomen Jason Derula, matkapla mısır yeme videosu çekerken ön dişlerini kırdı Sıkı spor yapan genç oyuncu, fit halini köpük banyosu pozuyla sergiledi Survivor'un 89. bölüm fragmanı yayınlandı! Cemal Can ile Danla Bilic şifreli olarak konuştu