Manisa'daki Arı Ölümleri Endişelendiriyor - Son Dakika

Manisa'daki Arı Ölümleri Endişelendiriyor

25.04.2019 13:27
Manisa'daki Arı Ölümleri Endişelendiriyor, System.String[]

Manisa Arı Yetiştiricileri Birliği'ne bağlı 55 bin arı kovanının bulunduğu ilde 5 bin kovanda yaşanan arı ölümleri, yetiştiricileri endişelendiriyor.

Manisa Arı Yetiştiricileri Birliği'ne bağlı 55 bin arı kovanının bulunduğu ilde 5 bin kovanda yaşanan arı ölümleri, yetiştiricileri endişelendiriyor.

Manisa'da arı yetiştiriciliğinin yoğun olarak yapıldığı Şehzadeler ilçesinde kovanlarının başına giden yetiştiriciler, pek çok kovandaki arının telef olduğunu gördü.

Manisa Arı Yetiştiricileri Birliği'ne karşılaştıkları arı ölümleriyle ilgili bilgi veren yetiştiriciler, her yıl aynı olay ile karşılaştıklarını, bütün emeklerinin boşa gittiğini vurguladı.

Manisa Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mehmet Ali Turgut, AA muhabirine yaptığı açıklamada, baharın gelmesiyle arıların şu anda gelişme döneminde olduğunu belirterek, "Özellikle nisan ve mayıs döneminde arıları gelişimini tamamlıyor. Bu aylarda yaşanan iklimsel olaylar ve atılan zirai ilaçlar arıları olumsuz etkiliyor." dedi.

Turgut, özellikle bağlara ve bahçelere atılan ot ilaçlarının arı ölümlerini tetiklediğine dikkati çekerek, "Zirai ilaçlar özellikle arıların uçuş saatlerinde değil 16: 00'dan sonra atılsa kaybımız daha az olacaktır. İl genelinde 55 bin kovanımız var ve zararın ilk belirlemelere göre yüzde 10 civarında olduğunu tahmin ediyoruz. Tarım ve Orman İl Müdürlüğümüzden ve üniversiteden bu konuda yardım istedik, çiftçilerimizin telefonlarına bilgilendirme mesajları da atıldı. İnşallah daha az bir kayıpla sezona başlarız." diye konuştu.

Şehzadeler ilçesine bağlı Aşağı Çobanisa Mahallesinde 150 kovanda arı yetiştiren Süleyman Tereci, 70 kovanındaki arıların telef olduğunu anlatarak, "Arılarımızın yarısı telef olmuştur. Bu telef olmaların zirai ilaçlarından mı yoksa başka bir nedenden mi olduğunu bilmiyoruz. Bundan bir ay evvel Mersin, Adana, daha sonra Aydın ve Manisa'da bu arı ölümleri gerçekleşmektedir. Bunların önüne nasıl geçeceğimizi bilemiyoruz." ifadelerini kullandı.

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Manisa'daki Arı Ölümleri Endişelendiriyor - Son Dakika


YORUMLAR
500

Son Dakika

Milli Savunma Bakanlığı saat verip paylaştı: Gözünüz gökyüzünde olsun 23:46 Milli Savunma Bakanlığı saat verip paylaştı: Gözünüz gökyüzünde olsun Bakan Koca'dan aşılamayla ilgili müjdeli haber! Sarı risk kategorisinde sadece 10 il kaldı 23:30 Bakan Koca'dan aşılamayla ilgili müjdeli haber! Sarı risk kategorisinde sadece 10 il kaldı 23:05 "Canlı yayına sarhoş çıktı" iddialarına Bülent Ersoy'dan yanıt: Ağzıma bir yudum koymadım
Ustabaşının boğazına bıçak dayayarak 5 saat rehin alan garsonun ilk ifadesi ortaya çıktı 22:12 Ustabaşının boğazına bıçak dayayarak 5 saat rehin alan garsonun ilk ifadesi ortaya çıktı Kaybedilen Başakşehir maçı sonrası Fenerbahçeli taraftarlardan 21:40 Kaybedilen Başakşehir maçı sonrası Fenerbahçeli taraftarlardan "Caner" paylaşımı yağıyor Gelin adayı Solmaz, Seda Sayan'ın konserinde süper minisiyle kalça dansı yaptı 19:49 Gelin adayı Solmaz, Seda Sayan'ın konserinde süper minisiyle kalça dansı yaptı
Eski Merkez Bankası Başkanı Ağbal'dan faiz kararı öncesi sürpriz paylaşım! Kavcıoğlu'na imalı mesaj 18:49 Eski Merkez Bankası Başkanı Ağbal'dan faiz kararı öncesi sürpriz paylaşım! Kavcıoğlu'na imalı mesaj DEVA Partisi Melikgazi İlçe Başkanı ve yönetim kurulu üyeleri istifalarını verdi 18:24 DEVA Partisi Melikgazi İlçe Başkanı ve yönetim kurulu üyeleri istifalarını verdi
Advertisement