Manisa'dan Kısa Kısa - Son Dakika

Manisa'dan Kısa Kısa

Manisa\'dan Kısa Kısa
Son Güncelleme: 09.11.2016 17:44

Soma Kaymakamı Ahmet Altıntaş, kurum müdürleri ve genelgelerle yeni yapılan düzenlemeler hakkında bilgiler verdi.

Soma Kaymakamı Ahmet Altıntaş, kurum müdürleri ve genelgelerle yeni yapılan düzenlemeler hakkında bilgiler verdi.

Belediye Meclis toplantı salonunda gerçekleştirilen toplantıya, Kaymakam Altıntaş'ın yanı sıra, ilçe Belediye Başkanı Hasan Ergene ile kurum ve kuruluşların müdürleri ile mahalle muhtarları katıldı.

Kanun, yönetmelik, yönerge ve genelgelerde yapılan yeni düzenlemelerin kamu hizmetinde titizlikle uygulanması amacıyla yapılan toplantıda muhtarların vatandaşlara ulaştırması gereken önemli konuların üzerinde duruldu. Toplantı, soru cevap ile sona erdi.

Turgutlu'da robotik rehabilitasyon hizmeti

Turgutlu Devlet Hastanesi Başhekimi Sabri Taşçıoğlu, Manisa bölgesindeki devlet hastaneleri içerisinde tek Nörolojik ve Robotik Rehabilitasyon Merkezi'ne sahip olduklarını belirterek, merkezin Zafer Kalkınma Ajansı ve hayırseverlerin katkısı ile 1 milyon liralık bütçe ile yapıldığını söyledi.

Taşçıoğlu, özellikle omurilik yaralanması, felç geçirmiş ve yürüyemeyen hastalar yada çeşitli sebepler ile yürüyemeyen hastaları robota bağladıklarını belirterek, şu bilgileri aktardı:

"Robot, normal fizyolojik yürümeye benzer hareketler yaptırıyor. Bu hastalarımız tek başlarına yürüme şansı olmayan hastalarımız. Bu sistem sayesinde belirli bir süre sonra bu hastalarımızı yürütüyoruz. Bu şekilde eklem sertlikleri azalıyor, derin bası yarası izleri azalıyor ve kas güçleri varsa otomatik olarak yürüme şansları oluyor. Buraya gelen hastalarımızın bazıları buraya geldiklerinde yürüyemiyorlardı fakat sonrasında merkezimizde ki robot tedavisi ile yürümeye başladılar."

Hasta yakını olan Nagihan Yıldız, Robotik Rehabilitasyon ile kızının kaslarında gevşeme olduğunu, başka bir merkez de bulunan doktorlarında hastada gelişme olduğunu fark ettiklerini belirterek tedavinin faydalı olduğunu söyledi.

Manisa'da "Yaşam koçum, ışık yolum" projesi

Salihli ilçesinde Down sendromlu öğrencilerin topluma kazandırılması için başlatılan "Yaşam koçum, ışık yolum" projesi kapsamında engelli öğrenciler için futsal maçı düzenlendi.

Proje ile down sendromlu engelli öğrencilerin okul dışında sosyal yaşam becerilerinin geliştirilmesi ve topluma kazandırılmasının amaçlandığı belirtildi.

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Manisa'dan Kısa Kısa - Son Dakika


Advertisement