Manisa Gölmarmara'da 15 Tarım İşçisinin Can Verdiği Kazayla İlgili İddianame Tamamlandı - Son Dakika

Manisa Gölmarmara'da 15 Tarım İşçisinin Can Verdiği Kazayla İlgili İddianame Tamamlandı

14.10.2015 16:01
Manisa Gölmarmara'da 15 Tarım İşçisinin Can Verdiği Kazayla İlgili İddianame Tamamlandı, System.String[]

Manisa'nın Gölmarmara İlçesi'nde, asma yaprağı toplamaya giden 15 tarım işçisinin can verdiği kazanın ardından tutuklanan tanker sürücüsü E.İ. hakkında "Bilinçli taksirle ölüme ve yaralanmaya neden olma" suçundan 15 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

Manisa'nın Gölmarmara İlçesi'nde, asma yaprağı toplamaya giden 15 tarım işçisinin can verdiği kazanın ardından tutuklanan tanker sürücüsü E.İ. hakkında "Bilinçli taksirle ölüme ve yaralanmaya neden olma" suçundan 15 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı. İfadesinde Balıkesir'de bir saat mola verdiğini, Akhisar - Gölmarmara kavşağında sahur yaptığını söyleyen E.İ.'nin, aracın GPS kayıtlarına göre 22.15'de İstanbul'dan hareket ettiği, feribota bindiği, kaza yerine ulaştığı saat 05.02'ye kadar da hiç durmadığı ortaya çıktı.

Gölmarmara İlçesine bağlı Hacıveliler Köyü yakınlarında 6 Temmuz sabahı meydana gelen kazada, E.İ.'nin kullandığı 10 P 8765 plakalı tanker ile Seydi Aydın yönetimindeki 45 SA 3779 plakalı kamyonet çarpıştı. Çarpışma sonrasında kamyonette bulunan ve Salihli'nin Çökelek Köyü'nden, bağ yaprağı toplamaya giren sürücü Seydi Aydın'ın yanı sıra (52), kasasında bulunan eşi Ayşe Aydın (47), Nesrin Aydın (27), Kezban Uysal (67), Fadime Orhan (48), Zeynep Uysal (32), Ümmühan Uysal (30), Durdane Kaya (40), Burak Kaya (15), Ümmühan Demirkol (38), Zeynep Zengin (35), Azize Kars (52), Ayşe Yaşar (40), Zekiye Çetin (54) ve Yıldız Öztürk (41), hayatını kaybetti. Kaza sonrasında gözaltına alınan tanker sürücüsü E.İ., kazanın nasıl meydana geldiğini bilmediğini ileri sürmesine rağmen tutuklandı. Gözyaşlarıyla toprağa verilen 15 tarım işçisinin bulunduğu mezarlık özel olarak düzenlendi.

GSP KAYITLARI GERÇEĞİ ORTAYA ÇIKARDI

Kazadan sonra oluşturan bilirkişinin raporunda da tam kusurlu bulunan tutuklu kamyon şoförü E.İ. için iddianame hazırlandı. E.İ. hakkında, "Bilinçli taksirle ölüme ve yaralanmaya neden olma" suçundan 15 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı. Sanığın Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılanacağı açıklandı. Bu arada kaza sonrasında kamyon şoförünün ifadesinde de yalan söylediği ortaya çıktı. E.İ., ifadesinde, tankeri, saat 22.23 sıralarında Bursa'da aldığını, Balıkesir'de bir saat mola verdiğini, Akhisar - Gölmarmara kavşağında da sahur yaptığını ileri sürdü. Ancak tankerini GSP kayıtlarına göre ise gerçek ortaya çıktı. Tankerin, Saat 22.15 de İstanbul Ümraniye'den yola çıktığı, feribota bindiği, 6.7.2015 tarihinde saat 24.00'de Altınova - Yalova'da feribottan indiği saptandı. Tankerin de ardından sırasıyla Bursa - Balıkesir - Akhisar üzerinden hiç durmadan kaza yerine saat 05.02'de ulaştığı ortaya çıktı.

BARO BAŞKANI ARSLAN'DAN AÇIKLAMA

Manisa Baro Başkanı Ali Arslan da konuyla ilgili açıklama yaptı. Tanker şoförünün ifadesinde doğru söylemediğinin ortaya çıktığını dile getiren Arslan, GPS kayıtlarında bunların net bir şekilde görüldüğünü söyledi. Ortaya çıkan delilerle birlikte, tanker şoförünün cezasının artabileceğini de kaydeden Arslan, "Mahkemece hakkında 2 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası isteniyor. Delilerden anladığımız gibi, yola çıkarken yorgun olduğu, yolda hiç durmadığı ve kendi şeridinde seyretmediği ortaya çıkıyor. Bu da bilinçli taksiri öngörmektedir. Bu kazanın olabilirliğini öngördüğü halde önlem almadığı için daha ağırlaştırıcı şekilde yargılanmakta. Kendisine 2 yıl ile 15 yıl arasında verilebilecek cezanın 3'te 1 veya yarıya kadar arttırılması söz konusudur" dedi.

Manisa Gölmarmara'da 15 Tarım İşçisinin Can Verdiği Kazayla İlgili İddianame Tamamlandı
Manisa Gölmarmara'da 15 Tarım İşçisinin Can Verdiği Kazayla İlgili İddianame Tamamlandı
Manisa Gölmarmara'da 15 Tarım İşçisinin Can Verdiği Kazayla İlgili İddianame Tamamlandı
Manisa Gölmarmara'da 15 Tarım İşçisinin Can Verdiği Kazayla İlgili İddianame Tamamlandı

- Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Manisa Gölmarmara'da 15 Tarım İşçisinin Can Verdiği Kazayla İlgili İddianame Tamamlandı - Son Dakika


Son Dakika

Beşiktaş'a döneceği konuşulan Tosic, Guangzhou ile yollarını ayırdı Günlerdir kayıp olarak aranan sosyal medya fenomeni Alexis Sharkey, çırılçıplak halde ölü bulundu "Aşı" gündemiyle toplanan Bilim Kurulu toplantısı sona erdi Kastamonu Belediye Başkanı, artan vakalar sonrası uyardı: Rakamlarımız hiç bu kadar yüksek olmamıştı Edip Akbayram'ın kızı Türkü'nün, babası için paylaştığı mesaj yanlış anlaşılınca olanlar oldu ABD'den Atlantik'te Rusya'ya karşı donanma hamlesi! Dünyanın en büyük askeri deniz üssü harekete geçiyor Son Dakika: Türkiye'de 2 Aralık günü koronavirüs nedeniyle 193 kişi vefat etti, 31 bin 923 yeni vaka tespit edildi Çavuşoğlu'ndan Türkiye'yi hedef alan Pompeo'ya sert tepki: ABD, Suriye'deki terörist oluşumları destekliyor