Son Dakika Haberleri: Manisa Mesir Macunu Baharatları Karıldı, İzdihamda Kazana Düşme Tehlikesi Yaşayanlar Oldu

Manisa Mesir Macunu Baharatları Karıldı, İzdihamda Kazana Düşme Tehlikesi Yaşayanlar Oldu

5 ay önce

Mesir macunu baharatları karıldı, izdihamda kazana düşme tehlikesi yaşayanlar olduMANİSA'da 479'uncu kez saçılacak mesir macununun baharatları baharın gelişini müjdeleyen nevruzda karıldı.

Mesir macunu baharatları karıldı, izdihamda kazana düşme tehlikesi yaşayanlar oldu

MANİSA'da 479'uncu kez saçılacak mesir macununun baharatları baharın gelişini müjdeleyen nevruzda karıldı. Ancak bu yıl geçmişin aksine karılan baharatlar macun haline getirilmedi. Karma işleminin ardından kazanlara hücum edenler mesir macunu yerine baharatları görünce hayal kırıklığı yaşadı. Ancak yine de vazgeçmeyip, yanlarında getirdikleri kavanoz ve poşetlere bu defa mesir yerine baharat doldurdu. İzdihamda kazana düşme tehlikesi yaşayanlar da oldu.

Cumhuriyet Meydanı'ndaki Nevruz kutlamalarının ardından mesir macunu karma töreni için Sultan Camisi'ne kadar kortej yürüyüşü yapıldı. Kortejde temsili Hafsa Sultan, Merkez Efendi, Osmanlı sultanları ve şehzadeler, at üstünde halkı selamladı. 15 Temmuz Demokrasi Meydanı güzergahını takip eden

kortej, Sultan Camibi Bimarhanesi'ne kadar mehteran takımı eşliğinde yürüdü. Vatandaşlar da kortej yürüyüşünde temsili sultan ve şehzadelerin fotoğraflarını çekti. Kortejdeki protokol üyeleri de vatandaşları selamladı. Yürüyüşün ardından Sultan Cami Bimarhanesi'nde yapılan mesir macunu karma töreninde Mevlithanlar Derneği tarafından mesir ilahisi okundu. Mesir karılması öncesinde konuşan Manisa'yı Mesiri Tanıtma ve Turizm Derneği Başkanı Ufuk Tanık, bu yıl 479'uncu kez kutlanacak Mesir Macunu Festivali'nde 6 ton mesir macunu saçılacağını söyledi. Festivalin bu yıl coşkulu kutlanacağını ve eğlencelerin olacağını ifade eden Tanık, mesir saçım törenin 28 Nisan'da yapılacağını kaydetti. Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı MHP'li Cengiz Ergün de mesir macunu geleneğinin yaklaşık 5 asırlık sürdüğünü hatırlatıp, Manisa'nın adını bu festival sayesinde şifayla duyurduğunu söyledi. Şehzadeler Belediye Başkanı Ak Partili Ömer Faruk Çelik ve Manisa Valisi Ahmet Deniz de festivalin şifasına ve birleştiriciliğine dikkat çekti.

'BAHARATLARI DUALARLA KARIŞTIRILDI'

Konuşmaların ardından Manisa İl Müftüsü Sinan Cihan tarafından mesir macunu karma duası okundu. Dua eşliğinde temsili 41 çeşit baharat, törene katılan protokol üyeleri Manisa Valisi Ahmet Deniz, Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, AK Parti Manisa milletvekilleri Tamer Akkal, Semra Kaplan Kıvırcık, Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik, Manisa Jandarma Alay Komutanı Tuğgeneral Erhan Can, Manisa İl Emniyet Müdürü Fevzi Bilgiç, AK Partili Şehzadeler İlçe Başkanı Mehmet Emin Çipiloğlu ve Şehzadeler Kaymakamı Cemal Hüsnü Çaykara tarafından kazana dökülüp, karıldı. Ancak, bu yıl geçmiş yılların aksine macun haline getirilmedi.

MESİR MACUNUNA NİYET BAHARATA KISMET

Karımın ardından mesir macununun hazır olduğunu düşünerek almak için kazanlara hücum eden vatandaşlar büyük hayak kırıklığı yaşadı. İzdiham yaşanırken, kazanda mesir macunu bulamayanlar bu defa baharatları kapıştı. Bazı vatandaşlar, o anlarda kazana düşme tehlikesi geçirdi. Şifalı olduğuna inandıkları mesir macunu baharatlarından almak için yarışanlar, yanlarında getirdikleri kap ve kavanozlara baharatları doldurdu. 479'uncu Uluslararası Manisa Mesir Macunu Festivali'nin diğer etkinlikleri ise 23- 28 Nisan arasında gerçekleştirilecek. Festivalin son günü olan 28 Nisan 2019 Pazar günü Sultan Camisi kubbe ve şerefeleri ile çevresindeki evlerin çatı ve balkonlarından toplam 6 ton mesir macunu halka saçılacak.
Manisa Mesir Macunu Baharatları Karıldı, İzdihamda Kazana Düşme Tehlikesi Yaşayanlar Oldu
Haber Yayın Tarihi: 21.03.2019 05:44 Kaynak: DHAUşak'ta 'Amerikan rüyası'nın sembolü 1 milyon dolarlık banknot ele geçirildi Ameliyat sırasında hayatını kaybetti! Mide bulandıran olay otopside ortaya çıktı Aleyna Tilki Bodrum'da sevgilisiyle samimi bir şekilde görüntülendi