Son Dakika Haberleri: Manisa Şehzade Mehmet, 45 Öğrenciye YÖK'ün Tanıdığı Almancayı Öğretti

Manisa Şehzade Mehmet, 45 Öğrenciye YÖK'ün Tanıdığı Almancayı Öğretti

5 yıl önce

Manisa'daki Özel Şehzade Mehmet Anadolu ve Fen Lisesi’nde bu yıl 45 öğrencinin, Goethe-Zertifikat A1 Fit in Deutsch sınavına katılarak, Goethe-Zertifikat A1 sertifikası almak için yarıştığı bildirildi.

Manisa Şehzade Mehmet, 45 Öğrenciye YÖK'ün Tanıdığı Almancayı Öğretti, System.String[]

Manisa'daki Özel Şehzade Mehmet Anadolu ve Fen Lisesi’nde bu yıl 45 öğrencinin, Goethe-Zertifikat A1 Fit in Deutsch sınavına katılarak, Goethe-Zertifikat A1 sertifikası almak için yarıştığı bildirildi. Okul, Almancayı A1 ve A2 seviyesinde öğretmek amacıyla kurs düzenledi. Kurs sonucunda başarılı olan 45 öğrenci, bütün dünyada geçerli olan ve YÖK’ün de tanıdığı Goethe-Zertifikat A1 sertifikası almak için okullarında sınava girdi.


İzmir Goethe Enstitüsü Almanca Sınavları Bölüm Başkanı Nuray Köse, Şehzade Mehmet Anadolu ve Fen Lisesi öğrencilerinin, Almancayı öğrenmek için son dört yıldır uluslararası sertifika sınavına katıldığını söyledi. Almanca öğrenen ve bu dile ilgi gösteren bütün Şehzadeli öğrencileriyle öğretmenleri Zülfiye Polat ve Şenol Kahramanlar’ı kutluadı. Almanca Zümre Başkanı Şenol Kahramanlar da Almancanın Avrupa Birliği'nin resmi dillerinden biri ve en çok konuşulanı olduğunu söyledi. Özellikle Almanya, Avusturya, Lihtenştayn, Lüksemburg, İsviçre'nin büyük bölümü, İtalya'nın Güney Tirol bölümü, Belçika'nın doğu kantonları, Polonya ve Romanya'nın kimi bölgeleri ve Fransa'nın Alsas-Loren bölgesinde konuşulduğu kaydetti. Ayrıca bu ülkelerden kimilerine özgü, Namibya gibi eski sömürgelerinde dikkate değer ölçüde Almanca konuşan nüfusa rastlandığını aktaran Kahramanlar, “Çeşitli doğu Avrupa ülkelerinde, Almanca konuşan azınlıklar bulunmaktadır. Bunların arasında Rusya, Macaristan ve Slovenya sayılabilir. Ayrıca Kuzey Amerika ve özellikle ABD'de, Latin Amerika'da Arjantin ve Brezilya'nın kimi bölgelerinde Almanca konuşulmaktadır. Bizim amacımız, Almancayı üniversite öncesi A1 ve A2 düzeyinde öğretmek. Almanca dersi, 9. sınıftan 12. sınıfa kadar müfredatta yer alıyor. Bu da bizi böyle bir çalışmaya sevk etti. Öğrenciler, yazın da ikinci basamak Almanca sertifikası için çalışmalarına başladı. Önümüzdeki yıl daha fazla öğrencinin Almanca dil sertifikasını almasını sağlamak istiyoruz.” dedi.

Haber Yayın Tarihi: 11.06.2015 04:22 Kaynak: CİHANKavanoz kapağı yok satıyor! 1 kamyon mal yarım saat içerisinde tükeniyor
Lüks otomobilde intihar etmek isteyen kadın son anda kurtarıldı BMC'nin yerli pikabını test eden Erdoğan ile yetkilinin diyaloğu güldürdü