Mardin'de 11'inci Sinemardin Film Festivali Başladı - Son Dakika

Mardin'de 11'inci Sinemardin Film Festivali Başladı

3 yıl önce

Mardin'de 11'inci SineMardin Film Festivali başladıMARDİN'de her yıl geleneksel olarak düzenlenen SineMardin Film Festivali'nin 11'incisi başladı.

Mardin'de 11'inci Sinemardin Film Festivali Başladı, System.String[]

Mardin'de 11'inci SineMardin Film Festivali başladı


MARDİN'de her yıl geleneksel olarak düzenlenen SineMardin Film Festivali'nin 11'incisi başladı. Bu yılki festival, "Hikayeler" teması ile göç, içsel yaşam ve umut hikayelerinin yeraldığı film ile başladı.


13-20 Ekim tarihleri arasında Mardinli sinemaseverlerle buluşacak olan SineMardin Film Festivali kapsamında gösterilecek bir çok filmin gösterimleri yönetmen, oyuncu ve yapımcı katılımıyla gerçekleşecek. Kısa, uzun, belgesel ve deneysel olarak 45 filmin gösterimi gerçekleştirilecek ve Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü tarafından desteklenen festivalin açılışı bir AVM'nin sinema salonunda verilen kokteylle başladı.


Kokteyle Kültür ve Turizm İl Müdürü Alaaddin Aydın, Festival Başkanı Zihni Tümer, Kırklar Kilisesi Başpapazı Gabriel Akyüz, yönetmen, oyuncu ve davetliler katıldı. Festivalin açılış konuşmasını yapan Zihni Tümer, festival hakkında bilgiler vererek, Mardin'de sineme sektöründe 11'inci festivali gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşadıklarını söyledi. Film seçkilerini tamamen izleyici beğenisi ve senaryosu üzerinden yaptıklarını anlatan Tümer, "Onurlandırılmış beğeni kazanılmış filmleri kendi programımızın içine dahil ediyoruz. Mardin ve bölgede çok sevdiğimiz hikayeler var. Bu seneki temamızda hikayeler. Bu festivallerde ilk defa kendimizi AVM içinde bulduk. Gelişen teknolojiye daha rahat ayak uydurmak ve daha vizyon görmemiş filmleri salonlarda beğeniye sunmak istedik" dedi.


Festivalin açılış filmi olan "İşe yarar bir şey" filminin yönetmenlerinden Pelin Esmer de, Mardin'den çok etkilendiğini ifade ederek, "Mardin'de olmaktan büyük bir huzur duyuyorum. İyi ki bu sene kısmet oldu ve bu sene açılış filmi oldu. Mardin'de sinemaya meraklı dostlarla tanışmak ayrıca heyecan olur diye geldim, iyi ki de geldim. Filme gösterilen ilgiden dolayı da ayrıca Mardinlilere teşekkür ediyorum" diye konuştu.


Açılış kokteylinin ardından, Esmer, Korkut ile Sarı Sıcak filminin yönetmeni Fikret Reyhan, Sessizliğin Kardeşleri filminin yönetmeni Taylan Mintaş ve Murtaza filminin oyuncusu İnci Nur Taşdemir'in de aralarında bulunduğu davetliler, sinema salonunda yönetmenliğini Barış Bıçakcı ve Pelin Esmer'in yaptığı "İşe yarar bir şey" filmini izledi.


Yönetmen ve sanatçı katılımlarıyla üç ayrı salonda gerçekleştirilecek olan festivalde ayrıca, Onur Ünlü'nün "Aşkın gören gözlere ihtiyacı yok", Yılmaz Erdoğan'ın yetmişli yıllar üzerine kaleme aldığı "Ekşi Elmalar", Şam sokaklarındaki trajediyi anlatan, Hiam Abbas'ın oynadığı "Hayatın İçinden", iki kardeşin sessizliğin içinde yarattıkları benzersiz bir dili konu eden Taylan Mintaş'ın "Sessizliğin Kardeşleri", Yorgos Lanthimos'un "Kutsal geyiğin ölümü" gibi filmler sanatseverlerle bulaşacak.


Kore sinemasını mercek altına alan SineMardin, "Yakın Plan Kore" adıyla açtığı bölümde ise 5 filmlik özel bir seçki sunacak. Çocuklar için her gün sabah kuşağında bir animasyon filmi gösterimi yapılacak. Belgesel, kısa ve video seçkileri ise 20 ve 21 Ekim tarihlerinde Cumhuriyet meydanındaki eski SineMardin Gösterim salonunda gerçekleşecek.

Mardin'de 11'inci Sinemardin Film Festivali Başladı

Haber Yayın Tarihi: 14.10.2017 10:12 Kaynak: DHASon Dakika

Tokat'ta bir anne, oğlunu öldürdükten sonra kendi yaşamına son verdi
Ferdi Tayfur, dün akşam bir anda dünyada gündem oldu Firari FETÖ'cü Hakan Şükür: Dolandırıldım, tüm birikimim gitti

Son Dakika Haberleri