Son Dakika Haberleri: Mardin'de 32 Milyona Mal Olacak 5 Yıldızlı Otel İçin İmzalar Atıldı

Mardin'de 32 Milyona Mal Olacak 5 Yıldızlı Otel İçin İmzalar Atıldı

8 yıl önce

Tarihi ve kültürel varlıklarıyla son yıllarda yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı olan Mardin'de turizm yatırımları hız kazanmaya başladı.

Mardin'de 32 Milyona Mal Olacak 5 Yıldızlı Otel İçin İmzalar Atıldı, System.String[]

Tarihi ve kültürel varlıklarıyla son yıllarda yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı olan Mardin'de turizm yatırımları hız kazanmaya başladı. Şehirde 5 yıldızlı yeni bir otel daha yapılacak. Yerli turistlerin yoğun talep gösterdiği ve özellikle bahar ve yaz aylarında konaklama sıkıntısının yaşandığı Mardin, üçüncü 5 yıldızlı oteline kavuşuyor.


Yenişehir Mahallesi'nde, mülkiyeti Hazineye ait 41 bin metrekarelik arazinin, 'turizm tesis alanı' olarak gerekli düzenlemenin yapılarak, 5 yıldızlı otel inşası şartıyla Önen Turizm Otelcilik A.Ş'ye 49 yıl süreyle verilmesine ilişkin Mardin İl Yatırım Komisyonu kararı uyarınca Defterdarlık binasında imza töreni yapıldı. 32 milyon liraya mal olacak otel için düzenlenen imza törenine Mardin Defterdarı İsmail Tarım ve Önen Turizm Otelcilik şirketi adına Mehmet Nur Nasıroğlu katıldı.


İmza töreninde kısa bir konuşma yapan şirket yetkilisi Nasıroğlu, amaçlarının, Mardin'in parlayan yıldızını daha da parlatarak, yapacakları 5 yıldızlı otel ile hem Mardin'in gelişimine destek vermek hem işsiz gençlere istihdam sağlamak olduğunu söyledi. İş adamı Nasıroğlu, otel yatırımında kendilerine yardımcı olarak desteklerini esirgemeyen Mardin Valisi Turhan Ayvaz'a teşekkür etti.


Yapılacak 5 yıldızlı otelin, Mardin'e yeni bir hizmet konsepti kazandıracağını söyleyen Nasıroğlu, otel ile ilgili şu bilgileri verdi: "Mardin, merkez ilçede hazineye ait valilik konağı arkasında yer alan 2 bin 783 parsel no'lu 41 bin metrekare yüzölçümlü taşınmaz üzerine 4706 sayılı kanunun ek-3 maddesi ile kamu taşınmazlarının yatırımlara tahsisine ilişkin usul ve esaslar kapsamında 32 milyon TL sabit yatırım tutarlı, 150 kişi istihdam kapasiteli 5 yıldızlı otel yapılmak üzere, İl Yatırım Komisyonu'nun 3 Kasım 2011 tarihli kararı ve Maliye Bakanlığı Milli Emlak Genel Müdürlüğü'nün 27 Aralık 2011 tarih ve 36033 sayılı olurları ile Önen Turizm Otelcilik A.Ş'ye 49 yıl süreli irtifak hakkı tesis edilmek üzere Mardin Defterdarlığı ile sözleşme imzaladık. Bu sözleşme kapsamında yapılacak 300 oda ve 600 yatak kapasiteli otelde lobi salonları, lokanta, kafeterya ve resturantlar, satış mağazaları, okuma ve kültürel etkinlik odaları, açık ve kapalı yüzme havuzları, çok amaçlı konferans salonları, sinema ve tiyatro salonları, sauna, çok amaçlı aletli spor ve jimnastik salonları yer alacak. Otel, 150 kişiye istihdam sağlayacak."


Nasıroğlu, 40 dönüm alan üzerine 32 milyon TL'ye mal olacak otelin temelini, imar planı ve projelerini onayladıktan sonra Mart ayında atacaklarını sözlerine ekledi.


"HEDEFİMİZ 5 MİLYON TURİST"


Mardin Valisi Turhan Ayvaz, dünya kenti olma yolunda önemli mesafelerin atıldığı Mardin'de, son yıllarda kentte önemli turizm yatırımları gerçekleştiğini söyledi. Ayvaz, "Son bir yılda Mardin'de otel açmak isteyen yerli yabancı firmalar bize başvuruyor. Dubai'den gelen yabancı şirket, Mardin'de 7 yıldızlı otel açmak için bize başvurdu. Şimdi de Önen Turizm Otelcilik A.Ş Mardin'de 5 yıldızlı otel yaptırmak için anlaşma imzaladı. İki yılda Mardin'de turizm alanında 150 milyon dolar yatırım yapıldı. Yılda 5 milyon turisti hedefliyoruz. Önümüzdeki 5 yılda Mardin'de 50 butik otel, 10 büyük otel olmak üzere 10 bin yatak kapasitesine ulaşmayı hedefliyoruz." dedi.

Haber Yayın Tarihi: 02.01.2012 01:17 Kaynak: CHAPSG'nin sahibi Nasser Al-Khelaifi Leeds United'ı satın alacak
Masaj salonuna fuhuş operasyonu: 250 bin lira ele geçirildi Hadise'nin cesur paylaşımı sosyal medyada olay oldu! Binlerce beğeni aldı