Mardin'deki Müzisyenler Kitap Haline Getiriliyor - Son Dakika

Mardin'deki Müzisyenler Kitap Haline Getiriliyor

18.01.2012 19:20
Mardin'deki Müzisyenler Kitap Haline Getiriliyor, System.String[]

Mardin'de yaşamış müzisyenlerin hayatı kitaplaştırılıyor.

Mardin'de yaşamış müzisyenlerin hayatı kitaplaştırılıyor.

Mardin Gazeteciler ve Yazarlar Cemiyeti üyesi Ahmet Çınarbaş, Mardin müziğininde, tarihi kadar kadim bir kültüre sahip olduğunu ifade ederek, bu güne kadar tespit ettikleri 100'ün üzerinde müzisyenle görüştüklerini söyledi.

Yaşamını kaybeden müzisyenlerin ise yakınları ile görüştüklerini belirten Çınarbaş, Cumhuriyet dönemi öncesine ait birçok Mardinli müzisyen hakkında bilgi topladıklarını kaydetti.

Çınarbaş, sanal ortamda Mardin'e ait bir şarkı dinlediği sırada, solistin kim olduğunu merak ettiğini belirterek, şunları söyledi:

"Yoğun araştırmalarım sonucunda parçanın kime ait olduğunu öğrendim. Kendisi hakkında daha fazla bilgi edinmeyince bu çalışmayı yapmaya karar verdim. Mardin ve çevresinde müzisyenlerle ilgili yaptığımız bu çalışmada Özellikle Nusaybin, Derik, Midyat, Kızıltepe, Savur ve Dargeçit ilçelerinde çok büyük ses sanatçılarının çıktığına şahit olduk. Tüm müzisyenlerin hayatını bir kitapta toplamak ve bunları yeni nesillere aktarmak için çalışmalarımız son aşamasına geldi. Bu çalışmada bana destek olan Mardin Musiki Derneği Başkanı Hasan Çuha'ya teşekkür ediyorum."

Kitabı kendi imkanıyla basıma hazır hale getirdiğini kaydeden Çınarbaş, kitabının redaksiyon aşamasında olduğunu bildirdi.

- MARDİN

- Kaynak: AA

Son Dakika Yerel Mardin'deki Müzisyenler Kitap Haline Getiriliyor - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

Arsenal'de zor günler geçiren Mesut'a takım arkadaşı Mustafi, destek verdi: Her zaman yanındayım Son dakika: Yükselişleri durdurulamıyor! Dolar ve euro rekor üstüne rekor kırıyor Kanada'nın silah ambargosu sonrası SİHA'lar için harekete mi geçildi? Bayraktar'dan dikkat çeken paylaşım Fenerbahçeli Emre Belözoğlu: En zorlandığımız tranfer, Mert Hakan oldu Fransa'daki bıçaklı saldırganların etkisiz hale getirildiği görüntüler ortaya çıktı Bu acıya yürek dayanmaz! Evde çıkan yangında kardeşler mahsur kaldı, 8 aylık bebek kurtarılamadı Azerbaycan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Hajiyev: Karabağ'ın sözde Savunma Bakanı Celal Harutyunyan cehenneme gönderildi Son Dakika! Fransa'da kilise yakınında bıçaklı saldırı: 3 kişi hayatını kaybetti, çok sayıda yaralı var