Mardin Kayyum, Uğur Kaymaz'ın Heykelini Kaldırdı - Son Dakika

Mardin Kayyum, Uğur Kaymaz'ın Heykelini Kaldırdı

11.06.2017 14:18

Kayyum, Uğur Kaymaz'ın heykelini kaldırdıMARDİN'in Kızıltepe İlçesi'nde 2004 yılında çıkan çatışmada babası Ahmet Kaymaz ile birlikte öldürülen 12 yaşındaki Uğur Kaymaz için ilçede dikilen heykel, Kızıltepe Belediye Başkanlığı'na atanan kayyum tarafından yerinden sökülerek kaldırıldı.

Kayyum, Uğur Kaymaz'ın heykelini kaldırdı

MARDİN'in Kızıltepe İlçesi'nde 2004 yılında çıkan çatışmada babası Ahmet Kaymaz ile birlikte öldürülen 12 yaşındaki Uğur Kaymaz için ilçede dikilen heykel, Kızıltepe Belediye Başkanlığı'na atanan kayyum tarafından yerinden sökülerek kaldırıldı.

Kızıltepe ilçesinde 12 yaşındaki Uğur Kaymaz, 12 Kasım 2004 tarihinde babası Ahmet Kaymaz'la birlikte evlerinin önünde polislerle çıkan çatışmada hayatını kaybetti. 12 yaşında vücuduna aldığı 13 kurşunla hayatını kaybeden Uğur Kaymaz adına Belediye tarafından 4 Ağustos 2009 tarihinde Kızıltepe Meydanı'ndaki bulvara, Uğur Kaymaz'ın adı verilip, avuçlarında güvercin bulunan 2 çocuk heykeli dikildi.

Demokratik Bölgeler Partili (DBP) Belediye Başkanı İsmail Asi'nin İçişleri Bakanlığı tarafından görevden alınmasıyla Kızıltepe Belediye Başkanlığı'na kayyum olarak atanan Kaymakam Ahmet Odabaşı'nın talimatıyla Uğur Kaymaz'ın heykeli dün akşam saatlerinde Belediye ekipleri tarafından yoğun güvenlik önlemleri altında yerinden sökülülerek kaldırıldı.

AİHM, KAYMAZ DAVASINDA TÜRKİYE'Yİ MAHKUM ETMİŞTİ

Kızıltepe'de babası Ahmet Kaymaz ile birlikte yaşamını yitiren 12 yaşındaki oğlu Uğur Kaymaz'ın öldüğü çatışma kamuoyuna '2 terörist öldürüldü' diye resmi açıklama ile duyurulmuştu. Daha sonra 4 polis hakkında açılan kamu davası güvenlik gerekçesiyle Eskişehir'de görülmüş ve mahkeme 4 polisi meşru müdafaadan beraat ettirmişti. Beraat kararı Yargıtay tarafından da onanınca, iç hukuk yolları tüketilerek aile tarafından dava AİHM'e taşınmıştı. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesindeki dava da ise, Türkiye'yi Kaymaz davasında yaşam hakkını ihlal etmekten muhkum edilmişti.

Kars'ta kendisini taciz ve tehdit kişiyi öldüren Azra tahliye edildi Kars'ta kendisini taciz ve tehdit kişiyi öldüren Azra tahliye edildi Türkiye'nin Varşova Büyükelçisi Fırat, Türkiye-Polonya ilişkilerinin hızla geliştiğini söyledi Türkiye'nin Varşova Büyükelçisi Fırat, Türkiye-Polonya ilişkilerinin hızla geliştiğini söyledi MG, uygun fiyatlı elektrikli otomobilini tanıttı! MG, uygun fiyatlı elektrikli otomobilini tanıttı!
Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Mardin Kayyum, Uğur Kaymaz'ın Heykelini Kaldırdı - Son Dakika

Bu haber Demirören Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. Demirören Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı Demirören Haber Ajansı kurumudur.

Advertisement