Mardinli gençler mühendis olma yolunda - Son Dakika

Mardinli gençler mühendis olma yolunda

24.11.2022 20:13

Mardinli gençler mühendis olma yolunda Gençlik merkezinde bulunan yapay zeka atölyesinde gençler mühendislik dersleri alıyor Mardin'de Gençlik Merkezinde bulunan yapay zeka atölyesinde gençler mühendislik dersleri alıp, teknofest yarışmasına hazırlanıyor Mardin Büyükşehir Belediyesi...

Mardinli gençler mühendis olma yolunda

Gençlik merkezinde bulunan yapay zeka atölyesinde gençler mühendislik dersleri alıyor

MARDİN - Mardin'de Gençlik Merkezinde bulunan yapay zeka atölyesinde gençler mühendislik dersleri alıp, teknofest yarışmasına hazırlanıyor

Mardin Büyükşehir Belediyesi bünyesinde bulunan Mardin Gençlik Merkezi mühendislik dersleri vererek geleceğin mühendislerini yetiştirmeyi hedefliyor. Artuklu ilçesinde bulunan merkez, gençlere birçok alanda lise, lisans, lisansüstü ve doktora düzeyinde eğitim veriyor. Mardin'de bulunan gençleri mühendislik alanında yetiştirmeyi amaçlayan merkez, elektrik ve elektronik, makine, bilgisayar ve yazılım alanlarında da eğitim vermeye hazırlanıyor. Geçtiğimiz aylarda teknofest yarışmasında sanayide dijital teknolojiler kategorisinde finale kalan gençler, gelecek yıl için 3 ayrı kategoride yarışmaya hazırlanıyorlar. İnsansız su altı sistemleri, savaşan İHA ve sanayide dijital teknoloji alanlarında yarışmaya hazırlan gençler, kendilerine ve takımlarına umutla bakıyor.

"18 arkadaşımızla beraber 3 ayrı kategoride yarışmaya hazırlanıyoruz"

Gençlik Merkezi Müdürü Ayşe Nur Günel, en büyük heyecanlarının şuanda hizmet veren yapar zeka sınıfını kurmak olduğunu söyledi. Günel, "Yaptığımız proje sonucunda var olan sınıfımızı biraz daha genişlettik. Burada farklı farklı branşlar da eğitimler vererek, süreci ilerletmeyi planlıyoruz. 4 ayrı disiplinde, elektrik ve elektronik, makine, bilgisayar ve yazılım gibi farklı alanlarda lisans ve lisansüstü eğitimler vermeyi planlamaktayız. Bu eğitimlerimizi tamamladıktan sonra belirli yarışmalara katılacağız. Bunlardan bir tanesi 2023'de yapılacak olan teknofest yarışması. Burada 18 arkadaşımızla beraber 3 ayrı kategoride yarışmaya hazırlanıyoruz. 5 aydır bu süreci takip ediyoruz ve farklı farklı raporlamalar hazırladık. Bugünde kategorilerimizi belirlemiş olduk. Hedefimiz Mardinli gençleri mühendislikle alakalı disiplini kazandırmak ve mühendislik eğitimlerini anlatmak, bu alana ilgilerini kaydırmak niyetindeyiz" dedi.

"Şuanda rapor aşamasındayız ve hazırlıklarımıza devam ediyoruz"

Yarışmalarda kazandıkları tecrübeleri gelecekte yeni öğrencilere aktarmayı düşündüğünü belirten Gençlik Merkezinde yazılım ve bilişim eğitmeni Muhammed İkbal Sırdaş, "Şuanda bulunduğumuz bilişim inovasyon atölyesinde elimizde olanları daha da ilerletmeyi düşünüyoruz. Şuanda yarışmalara hazırlanıyoruz. Arkadaşlarımızla birlikte daha önceden de teknofeste katılmıştık. Mardin'de geliştirdiğimiz bir proje, sanayide dijital teknolojiler yarışma kategorisinde finalist olarak katılmıştık. Bu yılda 3 ayrı yarışma kategorisinde öğrencilerimizle birlikte katılmayı düşünüyoruz. Şuanda rapor aşamasındayız ve hazırlıklarımıza devam ediyoruz. Şuanda bulunduğumuz yer yapay zeka atölyesi olarak genişletilecek, birden fazla alanda eğitim verilecek. Makine, tasarım, yazılım ve elektronik alanlarıyla ilgili derslerimiz olacak. Buraya gelecek öğrencilere de tecrübelerimizi aktaracağımız bir projemiz var. Teknofest'e 3 farklı kategoriden katılmayı düşünüyoruz. İnsansız su altı sistemleri, savaşan İHA ve sanayide dijital teknoloji yarışma kategorilerinde katılım sağlayacağız ve bize verilen görevleri yapmayı hedefleyeceğiz" diye konuştu.

"Finale gidebiliriz ve bundan umutluyum çünkü iyi bir takımım var"

Bu yaz sürecinde teknofeste ziyaretçi olarak gittiklerini belirten Ömer Kozankurt, "Mardin Büyükşehir Belediyesinin sağladığı imkanlarla oraya gitmek heyecan vericiydi. Bira yandan milli teknolojini gelişimini görmek diğer yandan bu teknolojilere daha basit ulaşım sağlayabildiğimizi görmek gurur vericiydi. Orayı gördükten sonra hayallerimiz ve ufkumuz genişledi. Bizde aynı şekilde su altı yarışması için takım kurduk. Ben orada takım lideriyim. Yazılım ve gömülü sistemler alanında görev yapmaktayım. Takımımız şuan ön tasarım raporunu hazırlıyor. Umarım finale gidebiliriz ve bundan umutluyum çünkü iyi bir takımım var" şeklinde konuştu.

Kaynak: İHA
YORUMLAR
500
Sivas'ta kulüpler tekvandoda mücadele etti Sivas'ta kulüpler tekvandoda mücadele etti Bileklerin gücüyle en çok madalyayı toplayan okul oldular Bileklerin gücüyle en çok madalyayı toplayan okul oldular Yunak'ta üniversite öğrencileriyle sağlık konusunda söyleşi yapıldı Yunak'ta üniversite öğrencileriyle sağlık konusunda söyleşi yapıldı

Son Dakika Güncel Mardinli gençler mühendis olma yolunda - Son Dakika

Bu haber İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İhlas Haber Ajansı kurumudur.

Advertisement