Marmarabirlik'in Aldığı Zeytinin Yarısı Yağlık - Son Dakika

Marmarabirlik'in Aldığı Zeytinin Yarısı Yağlık

05.01.2012 16:28
Marmarabirlik'in Aldığı Zeytinin Yarısı Yağlık, System.String[]

Marmarabirlik, 17 Kasım tarihinde açtığı 2011-12 kampanya döneminde sadece Gemlik, Mudanya, Orhangazi ve İznik kooperatifleri aracılığıyla toplam 20 bin ton ürün alımı gerçekleştirdi.

Marmarabirlik, 17 Kasım tarihinde açtığı 2011-12 kampanya döneminde sadece Gemlik, Mudanya, Orhangazi ve İznik kooperatifleri aracılığıyla toplam 20 bin ton ürün alımı gerçekleştirdi. Ancak hava koşullarından ötürü dalında kararmadan buruşan ürünün yaklaşık yarısı yağlık oldu.

Marmarabirlik Yönetim Kurulu Başkanı Hidamet Asa, temel iştigal konusu tümüyle sofralık zeytin olan birliğin, Bursa bölgesinden beklediği miktarda ürün alamadığını bildirdi. Toplam 8 kooperatif bölgesinde toplam 55 bin 500 ton alım hedefiyle yola çıkan Marmarabirlik'in, dünyanın en kaliteli sofralık zeytinlerinin yetiştiği Gemlik ve İznik Havzası'nda şimdiye kadar aldığı ürünün 10 bin 700 ton olmasının düşündürücü olduğunu söyledi. Gemlik, Mudanya, Orhangazi ve İznik'ten alınan toplam ürünün yarısının yağlık olduğunu kaydeden Hidamet Asa, "Ürünün var yılında alacağımız sofralık miktarı bundan fazla olmalıydı. Ancak bundan da önemlisi üreticimizin yaşadığı mağduriyettir." dedi.

Marmarabirlik Yönetim Kurulu Başkanı Hidamet Asa, 8 kooperatif bölgesinden aldıkları sofralık ve yağlık ürünün parasal karşılığının da yaklaşık 73.5 milyon lira olduğunu belirterek, şimdiye kadar üç aşamada üreticiye toplam 32.7 milyon lira ödeme yaptıklarını söyledi. Hidamet Asa, Marmarabirlik ortağı zeytin üreticilerinin büyük mağduriyet yaşadığını, avans fiyat uygulamasıyla başladıkları kampanyanın daha ortasında 5,10 lira gibi, ancak yok yılında verilebilecek nihai fiyatı vererek, üreticinin mağduriyetini gidermeye çalıştıklarını ifade etti.

Marmarabirlik'in Aldığı Zeytinin Yarısı Yağlık
Marmarabirlik'in Aldığı Zeytinin Yarısı Yağlık

- Kaynak: CHA

Son Dakika Ekonomi Marmarabirlik'in Aldığı Zeytinin Yarısı Yağlık - Son Dakika Ekonomi

YORUMLAR

Son Dakika

Memurun fazla mesai ücretine zam! İşte önümüzdeki yıl saat başı verilecek ücret Azeri spiker, Zengilan kentinin işgalden kurtarılması haberini ağlayarak sundu Bakan Selçuk, "Maske kalksın" mesajlarına tepki gösterdi: Bu artık bir rica değil Hemen hemen hepimizde var! Telefon israfı milli serveti eritiyor "Azeri askerleri öldürdük" haberini Serdar Ortaç fotoğrafıyla servis ettiler Kenan İmirzalıoğlu ve Sinem Kobal'ın ilk bebekleri dünyaya geldi ABD seçimleri öncesi Trump'ın avukatının otel odasında çekilen görüntüleri deprem etkisi yarattı Tuba Ünsal'ın ekonomik alışverişi! Çocuklarına 10 TL'den tişört, 80 TL'den ayakkabı aldı