Marquez'in Arşivini Teksas Üniversitesi Satın Aldı - Son Dakika

Marquez'in Arşivini Teksas Üniversitesi Satın Aldı

25.11.2014 10:40
Marquez'in Arşivini Teksas Üniversitesi Satın Aldı, System.String[]

İspanyol dilinin en büyük yazarlarından biri kabul edilen Kolombiyalı Gazeteci-Yazar Gabriel Garcia Marquez'in kişisel arşivini Teksas Üniversitesi satın aldı.

İspanyol dilinin en büyük yazarlarından biri kabul edilen Kolombiyalı gazeteci-yazar Gabriel Garcia Marquez'in kişisel arşivini Teksas Üniversitesi satın aldı.

Austin'deki Teksas Üniversitesi Rektörü Bill Powers, yaptığı açıklamada, "Marquez, yaratıcılık ve bilgelikle dolu eserleriyle 20. yüzyıl edebiyatının devlerinden biriydi. Hem Latin Amerika hem de yazma süreci çalışmaları konusunda uzman olan Teksas Üniversitesi, bu çok önemli koleksiyona ev sahipliği yapmaktan büyük gurur duymaktadır. Öğrencilerimiz, öğretim üyelerimiz ve Teksas eyaleti, bu koleksiyondan büyük ölçüde yararlanacak" dedi.

Amerikan emperyalizmine yönelik sert eleştirileri nedeniyle yıllarca ABD'ye girişine izin verilmeyen Marquez'in kitaplarından bazılarının el yazmalarını da içeren arşiv, Harry Ransom Merkezi'ndeki araştırma kütüphanesinde sergilenecek. 25 farklı dile çevrilen ve 50 milyondan fazla satan "Yüzyıllık Yalnızlık" eserinin orijinalinin de bulunduğu arşivde Marquez'in Graham Greene, Milan Kundera, Gunter Grass ve Carlos Fuentes gibi yazarlara gönderdiği mektuplar ve yazarın yakın arkadaşlarından Fidel Castro ile ilgili belgeler de yer alıyor.

Yaklaşık 2 bin parçadan oluşan arşivde 40'dan fazla fotoğraf albümü, Marquez'in eserlerini yazdığı Smith Corona daktiloları ve beş bilgisayarının yanı sıra yarım kalan eseri "Birbirimizi Ağustos'ta Göreceğiz" de bulunuyor.

Marquez ailesi ve Teksas Üniversitesi, arşiv için ödenen tutarı açıklamadı.

Arşivi değerlendirmek için yazarın ölümünün ardından Meksiko'daki evini ziyaret eden Latin Amerikan edebiyatı uzmanı Jose Montelongo, "Kendimi, iksirlerinin tarifini gizli tutmaya çalışan ünlü bir simyacının laboratuvarına girmiş gibi hissettim. Marquez'in odasında yaratma mücadelesini apaçık görebiliyorsunuz" dedi.

Kolombiya Kültür Bakanı Mariana Garces, arşivin Teksas Üniversitesi tarafından satın alınmasının ülke için büyük kayıp olduğunu söyledi. Marquez ailesi ise Kolombiya hükümetinin yazarın arşivi için kendileriyle hiçbir şekilde iletişime geçmediğini belirtti.

Yazarın oğlu Rodrugo Garcia, "Babam, mükemmeliyetçi bir yazardı. ve tüm mükemmeliyetçiler gibi eseri bitene kadar kimseye göstermezdi. Annemin kitapların orijinallerini saklamasına ses çıkarmamıştı. Ama özel yazışmalar konusunda çok hassastı. Babamın, annemle nişanlandıktan sonra yazdığı aşk mektuplarını satın almaya çalışması hala anlatılır. Mektupları yok edebilmek için satın almaya çalışmış. Babam, 'Yaşadıklarım ve aklımdan geçen her şey kitaplarımda' derdi. Ölmeden kısa bir süre önce bize 'Ölümle ilgili en üzücü şey, bunun hayatımdaki yazamayacağım tek şey olması' demişti" ifadelerini kullandı.

Harry Ranson Merkezi, Jorge Luis Borges, William Faulkner ve James Joyce gibi 20. yüzyılın en önemli yazarlarından bazılarının arşivlerine de ev sahipliği yapıyor.

Latin Amerika'nın büyüleyici dünyasını ve çılgınca ikilemlerini kaleme aldığı eserleriyle Nobel Edebiyat Ödülü'ne layık görülen ve 17. yüzyıl yazarı Miguel de Cervantes'ten bu yana İspanyol dilinin en önemli yazarı kabul edilen Marquez, 17 Nisan'da 87 yaşında hayata veda etmişti. - Ankara

Marquez'in Arşivini Teksas Üniversitesi Satın Aldı

- Kaynak: AA

Son Dakika Kültür Sanat Marquez'in Arşivini Teksas Üniversitesi Satın Aldı - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Best Model'in ardından 16 yaşındaki Ceyda Toyran'ın Miss Model seçilmesi tartışma yarattı Ünlü oyuncu Mehmet Akif Alakurt, Instagram'da bir takipçisini açık bir şekilde ölümle tehdit etti Hollanda'da Türkiye'yi parçalanmış gösteren harita, Türk vekilin tepkisi üzerine düzeltildi Paşinyan, "teslim olma" anlaşmasını neden imzaladığını anlattı: Binlerce asker esir düşecekti Ünlü pilottan dev yarış öncesi İstanbul pistine ağır eleştiri: Niye milyonlar harcamışlar? Memur olmak isteyenler dikkat! İşte kadrosuna personel alan kurumların tam listesi Mutasyona uğramış koronayı insanlara bulaştıran vizon paniği Türkiye sınırına dayandı Çocukluk arkadaşı, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a saat hediye etti