Masa Başında Çalışmak Hasta Ediyor - Son Dakika

Masa Başında Çalışmak Hasta Ediyor

05.01.2012 15:20
Masa Başında Çalışmak Hasta Ediyor, System.String[]

Medical Park Tarsus Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr.

Medical Park Tarsus Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Sevilay Eriş, iş yaşamında bilgisayar kullanımının hızla artmasıyla birlikte masa başındaki işlerin insanları hasta ettiğini, iş yeri ve günlük yaşamda vücudu doğru kullanma ve basit egzersizlerin, rahatsızlıkları önlemede etkili olduğunu belirtti.

Medial Park Hastanesi'nden yapılan yazılı açıklamaya göre Eriş, klavye ve fare kullanımı gibi bazı tekrarlayıcı aktiviteler, yanlış duruş, stres ve kötü ofis ergonomisine bağlı olarak, ekran başında çalışanların bazı sağlık sorunlarıyla karşılaştığını kaydetti.

Dr. Eriş, boyun, kollar, sırt ve belde ağrı ve hareket kısıtlanması ile seyreden kas iskelet sistemi hastalıklarının bunların başında geldiğini, ofis çalışanlarının, bazı küçük önlemlerle kendilerini koruyabileceğini vurguladı.

Kas iskelet sistemi hastalıklarının yol açtığı sakatlıklar, iş verimliliğini ve iş memnuniyetini azaltarak, yüksek tedavi harcamaları ve iş günü kaybına neden olarak çalışanı, iş vereni ve ekonomiyi olumsuz etkilediğini belirten Sevilay Eriş, "Bilgisayar kullananların yarısından fazlası kas iskelet sistemi hastalığı ile ilgili yakınmalar yaşar. Gergin boyun sendromu, sırt ve bel ağrıları, el bileğinde sinir sıkışması, başparmak, el bilekleri, dirsek ve omuzlarda tendon hasarlanmaları ve zorlanmaları gibi pek çok kas iskelet sistemi rahatsızlığı ortaya çıkabilir. Bunlara bağlı olarak iş kalitesi kadar yaşam kalitesi de bozulur" şeklinde uyarıda bulundu.

Eriş, bu rahatsızlıkların ortaya çıkmasını önlemede ise ergonomik eğitimler ve korunmanın son derece önemli olduğunu, bu kapsam içerisinde en etkili yaklaşımın, iş yeri ve günlük yaşamda vücudu doğru kullanma ile iş yerinde de uygulanabilecek ve vakit almayacak bazı basit egzersizler olduğunu kaydetti.

- MERSİN

Kaynak: AA

Son Dakika Yerel Masa Başında Çalışmak Hasta Ediyor - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Türkiye'den Yunan Başpiskopos İeronimos'un İslam'ı hedef alan sözlerine sert tepki: Şiddetle kınıyoruz Brezilya, Çin'in geliştirdiği koronavirüs aşısına acil kullanım onayı verdi Diagne ve Luyindama'yı eleştiren Terim'den Muslera müjdesi: Denizli maçında oynayacak Son Dakika! Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk: Yüz yüze eğitim kademeli olarak başlayacak Trump'ı silip atacak! ABD'nin yeni Başkanı Joe Biden'ın ilk talimatları belli oldu Haluk Levent'ten İbo Show eleştirilerine esprili yanıt: Bana güvenmeyin demiştim Talisca'nın Çin'den ayrılmak istemesinde sevgilisiyle arasının bozulması etkili oldu Dini nikahlı çift boğazları kesilmiş halde bulunmuştu! Korkunç cinayette sır perdesi aralandı