"Masallar Sadece Çocuklar İçin Değildir" - Son Dakika

"Masallar Sadece Çocuklar İçin Değildir"

20.02.2013 17:16

Atatürk Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd.Doç.Tacettin Şimşek, masalların sadece çocuklar için olmadığını söyledi.

Atatürk Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Tacettin Şimşek, masalların sadece çocuklar için olmadığını söyledi. Geçmiş dönemlerden örnekler veren Şimşek, "Jean de La Fontaine, masal ve fabllarını annesinde öğrendi." dedi.

Atatürk Üniversitesi Kültür ve Gösteri Merkezi'nde ilkokul öğrencilerinin katıldığı bir programda çocuk edebiyatı üzerine bir söyleşi yapan Şimşek, Anadolu'da yazılı çocuk edebiyatının yaklaşık 100 yıllık bir geçmişi olduğunu ifade etti. Bugün çocuk edebiyatı olarak kabul edilen eserlerin geçmişinin Milattan Önce 1. Yüzyıla kadar dayandığını belirten Şimşek, Beydaba'nın Kelile ve Dimne'den isimli eserinin ilk kabul edildiğini söyledi. Şimşek, Anadolu'da yaşadığı düşünülen Ezop'un fabllarını, Kelile ve Dimne'den ilham alarak kurguladığını aktardı. Ezop'un fabllarını büyükler için anlattığını dile getiren Şimşek, "Ezop, insanların hatalarını direkt yüzlerine söylemek yerine onları hayvanlar üzerinden temsillerle anlatıyordu. Bu fabllar La Fontaine'nin de ilham kaynağı olmuştur." dedi.

Konuşmasında çocuk edebiyatının önemine vurgu yapan Şimşek, "Aslında her şey çocuklukta başlar. Hayal etmek, gerçeğin çok çok önünde gider. Hayal gücü en fazla çocukluk döneminde olur. Çocuk edebiyatı bundan dolayı çok önemlidir. Özellikle son dönemlerde masalların sadece çocuklar için olduğu gibi bir algı yerleşmiş durumda anacak masallar sadece çocuklar için değildir." şeklinde konuştu.

 Masallar Sadece Çocuklar İçin Değildir

- Kaynak: CHA

Son Dakika Güncel 'Masallar Sadece Çocuklar İçin Değildir' - Son Dakika


Son Dakika

Kamu çalışanlarının mesai saatleri 10.00-16.00 olarak belirlendi Juventus-Dinamo Kiev maçıyla Şampiyonlar Ligi'nde ilk kez bir kadın hakem düdük çalacak Sokak kısıtlamasında, 7 zorunlu hal dışında özel araçla şehirler arası seyahate izin verilmeyecek Tayland'da balıklar 25 milyon lira değerinde balina kusmuğu buldu Prof. Dr. Mehmet Ceyhan: Türkiye'de birkaç milyon virüslü insan var, aramızda dolaşıyorlar Yüzde 10'u Katar Yatırım Otoritesi'ne satılan Borsa İstanbul'un satış bedeli netleşti Meteoroloji'den 10 il için sağanak yağış ve kar uyarısı ABD tarihinde bir ilk! Joe Biden'ın kabinesindeki isim Silivrili çıktı