Son Dakika Haberleri: Maski Uygulamaları İle Dünyaya Örnek Oluyor

Maski Uygulamaları İle Dünyaya Örnek Oluyor

13 ay önce

MASKİ Genel Müdürlüğü, daha sağlıklı içme suyu için arıtma tesislerinde sıvı klor gibi kimyasal madde kullanmak yerine sofra tuzundan klor üreterek, hem vatandaş sağlığını koruyor hem de musluklardan şişe suyu kalitesinde su akmasını sağlıyor.

Maski Uygulamaları İle Dünyaya Örnek Oluyor, System.String[]

Bu kapsamda, Akpınar İçme Suyu Arıtma Tesisi'ni Endonezya'dan gelen yerel temsilciler ziyaret ederek, sistem hakkında bilgi aldı.

Manisa Büyükşehir Belediyesi Manisa Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü, teknolojik gelişmeleri yakından takip ederek uygulayan öncü idarelerden biri konumunda bulunuyor. Bu kapsamda, içme suyu arıtma tesislerinde 2 buçuk yıldır sıvı klor ilavesi yerine sofra tuzundan elde edilen hipoklorit ve ozon kullanılıyor. Başarılı bir şekilde uygulanan sistemi Endonezya'nın Cakarta şehrindeki yerel idarede görev yapan mühendisler ile özel bir firmadan gelen temsilciler inceledi. İçme Suyu Daire Başkanı Erdal Nohutçu'nun ağırladığı heyet, sistem ile ilgili detaylı bilgi aldı. Ziyarette; İçme Suyu Dairesi şube müdürlerinden Mahmut Kırkağaçlı ile Elektrik Makine ve Malzeme İkmal Dairesi şube müdürlerinden Gürhan Koçi de yer aldı. Heyet, kendi ülkelerinde tuzun bol miktarda bulunduğunu, kloru ise yurt dışından ithal ettiklerini belirterek, MASKİ tarafından başarılı bir şekilde kullanılan sistemi kendi şehirlerinde de uygulayacaklarını ifade ettiler.

"UYGULADIĞIMIZ SİSTEM, MANİSAMIZ VE TÜRKİYEMİZ İÇİN GURUR KAYNAĞIDIR"

İçme Suyu Daire Başkanı Erdal Nohutçu, Akpınar İçme Suyu Arıtma Tesisi'nde modern bir klorlama sistemi uyguladıklarını vurgulayarak, "Tesisimizde, 2 buçuk yıl önce sofra tuzundan klor üretilen bir jeneratör sistemi kurduk. Çünkü, yaptığımız araştırmalar, bu sistemin halk sağlığına daha faydalı olduğunu gösterdi. Endonezya'dan gelen heyete bilgilendirmede bulunmak için tesisimizde misafir ettik. Kendi ülkelerinde bu sistemi kurmak istediklerini belirten heyete sistemin çalışma prensibi ile ilgili bilgilendirmede bulunduk. Uyguladığımız sistem, Manisamız ve Türkiyemiz için gurur kaynağıdır" dedi.

SİSTEMİN FAYDALARI NELERDİR?

Günümüzde kimyasal maddelerin taşınma sürecinde yaşanabilecek tehlikeleri bertaraf etmek ve taşıma maliyetlerini ortadan kaldırmak için yerinde klor üretimi tercih edilmektedir. Dünyada yaygınlaşmaya başlayan sistem; güvenli, ekonomik, dezenfeksiyon kalitesi yüksek ve çevreci yapısıyla vatandaş sağlığını tehdit eden unsurları ortadan kaldırmaktadır.
Ağaca Bağladıkları Köpeğe Tecavüz Ettiler, Ölünce Bırakıp Kaçtılar Sakalları Yüzünden Sokağa Dahi Çıkamayan Genç Kadın, Son Haliyle Şaşırttı

İsrail Sınırları İçinde Bulunan Bu Köyde, Evlenmek İçin Türk Damat Arıyorlar