Mazinin Sessiz Tanıkları - Son Dakika

Mazinin Sessiz Tanıkları

27.04.2011 11:20
Mazinin Sessiz Tanıkları, System.String[]

Ali Güreli - Adana'da eskici ve hurdacılardan alınıp usta ellerde bakım ve onarımdan geçirilen antika ve nostaljik eşyalar, Kültür Sokağı'nda yeni sahiplerini bekliyor.

Ali Güreli - Adana'da eskici ve hurdacılardan alınıp usta ellerde bakım ve onarımdan geçirilen antika ve nostaljik eşyalar, Kültür Sokağı'nda yeni sahiplerini bekliyor.

Kent merkezinde Küçük Saat civarında bulunan tarihi yapılar arasındaki Kültür Sokak içerisinde yer alan Antikacılar Çarşısı, gramofondan tespihe, taş plaktan çarığa, pilli radyodan kilime kadar yüzlerce çeşit ürünü biraraya getiriyor.

Çarşı esnafı tarafından kurulan Tarihi Adana Antikacılar Derneği'nin Başkanı Mucit Türkay, AA muhabirine yaptığı açılamada, geçmişe ait değerleri ve kültürü koruyarak gelecek kuşaklara aktarma adına önemli bir görevi yerine getirdiklerini söyledi.

Aile büyüklerinden yadigar kalıp da bir köşede unutulan, daha sonra da eskiciye üç beş kuruş karşılığında satılan antika ve nostaljik eşyaları elden geçirdiklerini belirten Türkay, bunları daha sonra gerçek değeri üzerinden satışa sunduklarını ifade etti.

Türkay, antika ve nostaljik eşya kültürünü yaygınlaştırmaya çalıştıklarını belirterek şöyle konuştu:

"Yaşları 16 ve 60 arasında her yaş grubundan onlarca müşteri gelip antikacılar çarşısını gezip işlerine yarayabilecek veya ilgilerini çeken eşyaları satın alıyor veya sadece gezme amaçlı çarşımızı ziyaret ediyorlar. Manevi değeri hiç düşünülmeden satılan çok sayıda aile yadigarı eski eşya, bakım ve onarımdan geçirdiğimiz antikacılar çarşısında ev ve iş yerlerindeki yeni yerlerinde sergilenmek üzere alıcı bekliyor.

Anne ve babası hayatta iken kullandığı bir eşyanın benzerini görüp ona bakarak hatıralarını tazelenen kişiler de bizim müşterilerimiz arasında yer alıyor. En çok ilgi çeken ürünler arasında taş plaklar geliyor. Buraya gelenler hem taş plak satın alıyor, hem de en çok satılan Zeki Müren, Müzeyyen Senar, Ayten Alpman, Hafız Burhan gibi sanatçıların taş plaklarından yükselen nağmeleri dinleyip hoş vakit geçiriyor. Orijinal gramofonlar 200 ile 500 lira arasında, taş plaklar da 20 ve 50 lira arasında fiyatlardan alıcı buluyor. "

-"ISSIZ ADAM" TAŞ PLAĞA İLGİYİ ARTIRDI-

Taş plağa olan ilginin 2 yıl önce vizyona giren Issız Adam filminden sonra arttığını ifade eden Türkay, filmde Ayla Dikmen'in seslendirdiği "Anlamazdın" isimli şarkının yer almasının o yıl dikkatleri üzerlerine çektiğini anlattı.

Türkay, "Bu sayede Ayla Dikmen'in orijinal taş plakları her gün yüzlerce kişi tarafından sorulur oldu. Ayla Dikmen'in plakları adeta yok sattı. Dikmen'in plağını bulamayıp başka sanatçıların plaklarını alan da oldu. O dönemde başlayan müşteri ilişkisini sürdürenler var" dedi.

- ADANA

- Kaynak: AA

Son Dakika Yerel Mazinin Sessiz Tanıkları - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Canlı yayında "Ordu Katar'a satıldı" tartışması! CHP'li Erdal Aksünger, Serkan Toper'in üzerine yürüdü 'Mini etek' sözleri tepki çeken Öykü Çelik, aşkını ilan etti Bilim insanları araştırdı! Koronanın bulaşmasını engelleyen en iyi yöntem sosyal mesafe Sosyal medyada ilgiyle izlendi! Kısıtlamayı ihlal eden bir grup, polis aracını görünce çığlıklar atarak kaçtı Güzel sörfçü Palmateer, çırılçıplak soyunup dünyanın en büyük dalgalarına meydan okudu Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, dört ilimizi uyardı: Vakalar artıyor Fransa Cumhurbaşkanı Macron'dan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Fransa'nın başına beladır" sözlerine yanıt "Yeni evimizde ilk gecemiz" notuyla paylaştı! Şeyma Subaşı Miami'den ev aldı