Son Dakika Haberleri: MEB EKYS Sınav Sonuçları İçin ÖSYM Kesin Tarih Verdi!

MEB EKYS Sınav Sonuçları İçin ÖSYM Kesin Tarih Verdi!

28 gün önce

ÖSYM tarafından ilk defa düzenlenen MEB EKYS, 21 Nisan 2019 Cumartesi günü yapıldı. Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullara müdür ve müdür yardımcısı seçmek için ilk kez düzenlenen sınav sonrasında gözler EKYS sonuçları açıklamasında. ÖSYM, MEB EKYS sonuçları için kesin tarih verdi. Peki EKYS soruları ve cevapları yayınlandı mı? İşte detaylar...

MEB EKYS Sınav Sonuçları İçin ÖSYM Kesin Tarih Verdi!, System.String[]

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanlığınca, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullara müdür ve müdür yardımcısı seçmek için ilk kez, "Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumlarına Yönetici Seçme Sınavı" (2019-MEB-EKYS) yapıldı. Sınav, 50 il merkezinde ve 57 sınav merkezinde uygulandı ve sınava toplam 56 bin 381 aday başvuru yaptı.

Saat 10.15'te başlayan ve ilk kez düzenlenen sınavda adaylara çoktan seçmeli 80 soru soruldu ve 150 dakika süre verildi. Sınavda konuların ağırlığı, genel yetenek ve genel kültür yüzde 35, Atatürk ilkeleri ve inkılap tarihi yüzde 10, değerler eğitimi yüzde 5, eğitim ve öğretimde etik yüzde 5, eğitim bilimleri yüzde 35, mevzuat yüzde 10 şeklinde oldu.

EKYS SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

ÖSYM takvimine göre, sınav sonuçlarının 16 Mayıs 2019'da açıklanması planlanıyor. EKYS sınav sonuçları, ÖSYM'nin internet sayfasından duyurulacak, adayların adresine ayrıca sınav sonuç belgesi gönderilmeyecektir. Adaylar sınav sonuçlarını, ÖSYM'nin https://sonuc.osym.gov.tr internet adresinden T.C. Kimlik Numaraları ve aday şifreleri ile öğrenebileceklerdir.

EKYS SINAV İÇERİĞİ

Değerlendirme sırasında yalnız doğru cevaplar dikkate alınacak, yanlış cevaplar dikkate alınmayacaktır. Adayların doğru cevap sayıları toplanarak 100 tam puan üzerinden sınav puanları hesaplanacaktır.

Yazılı sınav konuları ve ağırlıkları şunlardır:

a) Genel yetenek ve genel kültür %35

b) Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi %10

c) Değerler eğitimi %5

ç) Eğitim ve öğretimde etik %5

d) Eğitim bilimleri %35

e) Mevzuat %10

SINAV SONUCUNA İTİRAZ NASIL YAPILACAK?

Sınav sonucunun incelenmesini isteyen adaylar, sonuçların ÖSYM tarafından elektronik ortamda açıklanmasından itibaren en geç 10 gün içinde, ÖSYM'nin internet sayfasında yer alan "Adaylar Tarafından Dilekçe Gönderilmesi ve İşlem Ücretleri" konulu duyuru doğrultusunda Genel Amaçlı Dilekçe örneğini kullanarak ÖSYM'ye başvurmalıdırlar.

YKS Sınavı Ne Zaman? YKS Nedir? TYT, AYT, YDT Sınavları Ne Zaman?

#11981313##

Haber Yayın Tarihi : 22.04.2019 12:27 Tacikistan'da, DEAŞ'lıların Bulunduğu Cezaevinde Kanlı İsyan: En Az 32 Kişi Öldü Yaşlı Adam, Camideki Kasadan Para Çalarken Suçüstü Yakalandı İşte Anket Şirketlerinin 23 Haziran İstanbul Seçimi Tahminleri