Son Dakika Haberleri: MEB EKYS Sınav Sonuçları Ne Zaman Belli Olacak?

MEB EKYS Sınav Sonuçları Ne Zaman Belli Olacak?

15 gün önce

MEB EKYS, ÖSYM tarafından 21 Nisan 2019'da yapıldı. İlk defa düzenlenen sınav, MEB'e bağlı okullara müdür ve müdür yardımcı seçmek için yapıldı. 56 bin adayın başvurduğu MEB EKYS'de 80 tane seçmeli soru sorulmuş ve cevaplamaları için 150 dakika süre verilmişti. Sınava giren adaylar şimdi ÖSYM'nin MEB EKYS sonuçlarını açıklayacağı tarihi bekliyor.

MEB EKYS Sınav Sonuçları Ne Zaman Belli Olacak?, System.String[]

ÖSYM tarafından bu sene ilk defa düzenlenen MEB EKYS sonuçları merakla bekleniyor. Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullara müdür ve müdür yardımcısı seçmek için yapılan sınava 56 bin aday başvurmuş ve sınav 21 Nisan'da yapılmıştı. Peki MEB EKYS sonuçları ne zaman açıklanacak? Sonuçları nereden yayınlanacak? İşte detaylar...

MEB EKYS SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

ÖSYM takvimine göre, sınav sonuçlarının 16 Mayıs 2019'da açıklanacak. EKYS sınav sonuçları, ÖSYM'nin internet sayfasından duyurulacak, adayların adresine ayrıca sınav sonuç belgesi gönderilmeyecektir. Adaylar sınav sonuçlarını, ÖSYM'nin https://sonuc.osym.gov.tr internet adresinden T.C. Kimlik Numaraları ve aday şifreleri ile öğrenebileceklerdir.

MEB EKYS SINAVINA 56 BİN ADAYA BAŞVURDU!

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanlığınca, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullara müdür ve müdür yardımcısı seçmek için ilk kez, "Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumlarına Yönetici Seçme Sınavı" (2019-MEB-EKYS) yapıldı. Sınav, 50 il merkezinde ve 57 sınav merkezinde uygulandı ve sınava toplam 56 bin 381 aday başvuru yaptı.

Saat 10.15'te başlayan ve ilk kez düzenlenen sınavda adaylara çoktan seçmeli 80 soru soruldu ve 150 dakika süre verildi. Sınavda konuların ağırlığı, genel yetenek ve genel kültür yüzde 35, Atatürk ilkeleri ve inkılap tarihi yüzde 10, değerler eğitimi yüzde 5, eğitim ve öğretimde etik yüzde 5, eğitim bilimleri yüzde 35, mevzuat yüzde 10 şeklinde oldu.

SINAV SONUCUNA İTİRAZ NASIL YAPILACAK?

Sınav sonucunun incelenmesini isteyen adaylar, sonuçların ÖSYM tarafından elektronik ortamda açıklanmasından itibaren en geç 10 gün içinde, ÖSYM'nin internet sayfasında yer alan "Adaylar Tarafından Dilekçe Gönderilmesi ve İşlem Ücretleri" konulu duyuru doğrultusunda Genel Amaçlı Dilekçe örneğini kullanarak ÖSYM'ye başvurmalıdırlar.

Haber Yayın Tarihi : 07.05.2019 09:43 Kalp Krizi Geçiren Iker Casillas'ın Eşi Sara Carbonero, Kanser Olduğunu Açıkladı İmamoğlu "Vakit Yetmedi, Ne Yapacaktım Biliyor musunuz?" Deyip Bombayı Patlattı Cami Yaptırırken Parası Biten Köylüler, 20 Metrelik Köknar Ağacından Minare Yaptı!