MEB, Mesleki Eğitim Reformu deneyimlerini OECD ülkeleri ile paylaşacak - Son Dakika

MEB, Mesleki Eğitim Reformu deneyimlerini OECD ülkeleri ile paylaşacak

28.11.2022 12:00

- MEB, Mesleki Eğitim Reformu deneyimlerini OECD ülkeleri ile paylaşacak MEB, Mesleki Eğitim Reformunu ve bu alandaki deneyimlerini OECD ülkeleriyle İstanbul'da düzenlenecek konferansta paylaşacak OECD ve Milli Eğitim Bakanlığı iş birliğiyle, Türkiye'nin mesleki eğitim alanında...

- MEB, Mesleki Eğitim Reformu deneyimlerini OECD ülkeleri ile paylaşacak

MEB, Mesleki Eğitim Reformunu ve bu alandaki deneyimlerini OECD ülkeleriyle İstanbul'da düzenlenecek konferansta paylaşacak

ANKARA - OECD ve Milli Eğitim Bakanlığı iş birliğiyle, Türkiye'nin mesleki eğitim alanında gerçekleştirdiği reformu ele almak üzere, "Geleceğe Hazır Bir Mesleki Eğitim ve Öğretim Sistemi İnşa Etmek: Türkiye'de Mesleki Eğitim ve Öğretim Reformlarının Deneyimlerini Öğrenmek" konulu konferans, OECD ülkeleri ile üye olmayan birçok ülkenin katılımıyla gerçekleştirilecek.

MEB ev sahipliğinde, OECD ve Avrupa Eğitim Vakfı iş birliği ile OECD İstanbul Merkezinde 1 Aralık tarihinde düzenlenecek OECD - Türkiye mesleki eğitim konferansına Avusturya, İsviçre, Arnavutluk, Azerbaycan, Mısır, Hırvatistan, Fas, Slovakya, Gürcistan gibi ülkelerin yanı sıra uluslararası birçok kuruluş ile Türkiye'de iş dünyası, sektör temsilcileri ve STK'lar katılacak.

Türkiye, mesleki eğitim reformunu OECD ülkeleriyle paylaşacak

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, OECD- Türkiye mesleki eğitim konferansına ilişkin bir değerlendirmede bulunarak, "Haziran ayında Paris'teki 'Eğitimin Dönüştürülmesi Ön Zirvesi'ne katılmak üzere gittiğimiz Paris'te OECD Genel Sekreteri Mathias Cormann ile bir araya geldik. Genel Sekreter Cormann, Türkiye'nin eğitim alanında, özellikle mesleki eğitim alanında gerçekleştirdiği dönüşümleri heyecanla karşılamıştı. Genel Sekreter; ilham kaynağı olması için bu deneyimi OECD ülkeleri ile bölgedeki diğer ülkelere de anlatalım demişti. İşte bu çerçevede İstanbul'da OECD ülkeleri ile üye olmayan ülkelerin de katılımıyla bir mesleki eğitim zirvesi için ev sahipliği yapacağız" ifadelerini kullandı.

Konferansın içeriği hakkında da bilgi veren Bakan Özer, "Dört tematik grup altında yapılacak konferansta mesleki ve teknik eğitimin işgücü piyasasının ihtiyaçlarına uygunluğu, mesleki ve teknik eğitimde yenilikler, mesleki ve teknik eğitimde esneklik ve kapsayıcılık ile mesleki ve teknik eğitim sonrası geçiş desteği konuları görüşülecek" değerlendirmesinde bulundu.

Özer, Türkiye'nin eğitim alanında son yirmi yılda sessiz bir devrim gerçekleştirdiğini belirterek, "Türkiye, bu sayede akıl alan değil; deneyimlerini diğer ülkelere aktaran, tecrübelerini paylaşan ülke konumuna gelmiştir. Bu bizim için bir iftihar kaynağıdır. Bu noktaya gelinmesinde başta Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyorum." dedi.

Konferansta; OECD ülkeleri ve diğer ülkelerden gelen politika yapıcılar ve sosyal ortaklar için mesleki eğitim sistemlerine duyarlı, esnek, yenilikçi ve öğrencilerin değişen iş dünyasına geçişini destekleyici politikalara ve uygulamalara ilişkin tecrübe paylaşımı yapılacak.

Konferansın açılışına Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da bir video mesajla katılması bekleniyor.

Kaynak: İHA
YORUMLAR
500
Milli Eğitim Bakanlığı, afetzede öğrencilere yönelik yeni kararlar aldı Milli Eğitim Bakanlığı, afetzede öğrencilere yönelik yeni kararlar aldı Milli Eğitim Bakanlığı, afetzede öğrencilere yönelik yeni kararlar aldı Milli Eğitim Bakanlığı, afetzede öğrencilere yönelik yeni kararlar aldı Depremin 40. saatinde Ramazan amcayı öğretmenler kurtardı Depremin 40. saatinde Ramazan amcayı öğretmenler kurtardı

Son Dakika Güncel MEB, Mesleki Eğitim Reformu deneyimlerini OECD ülkeleri ile paylaşacak - Son Dakika

Bu haber İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İhlas Haber Ajansı kurumudur.

Advertisement