Meclis'te Behruz Çinici Görüşmesi - Son Dakika

Meclis'te Behruz Çinici Görüşmesi

6 yıl önce

Mimarlar Odası Ankara Şubesi yöneticileri, mimar Behruz Çinici'nin binası için Meclis Başkanı Cemil Çiçek'i ziyaret etti.

Meclis'te Behruz Çinici Görüşmesi, System.String[]

Mimarlar Odası Ankara Şube Yöneticileri Behruz Çinici'nin binası için Meclis Başkanı Cemil Çiçek'i ziyaret etti. Ziyarette Behruz Çinici'nin mimarı olduğu TBMM eski halkla ilişkiler binası ve cami kompleksi konuşuldu.


Melis Başkan'ı Cemil Çiçek'i makamında ziyaret eden Mimarlar Odası Ankara Şube yöneticileri mimar Behruz Çinici'nin binasını konuştu. Ziyarete Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, Şube Sekreteri Gökhan Yıldırım, Şube Yönetim Kurulu Üyeleri Namık Kemal Kaya, Füsun Tamer ve Elvan Ergut katıldı. Oda yöneticilerini makamında ağırlayan Çiçek, Meclis halkla ilişkiler binası hakkında mimarların taleplerini dinledi. Görüşmenin ardından açıklama yapan Mimarlar Odası Ankara şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan şunları söyledi, "Meclis Kompleksi Güvenpark'ı, hükümet mahallesini ve meclis binalarını içine alan üçgen içerisinde bulunmaktadır. Clamenz Holzmeister tarafından yapılan meclis binasının tam arkasında, mimar Behruz Çinici tarafından yapılan ödüllü halkla ilişkiler binası vardır. Binanın boşaltılmasıyla birlikte yıkılması söz konusu olabilir yaklaşımıyla, binanın geleceği hakkında Cemil Çiçek ile konuştuk. TBMM kampüsüne bir hançer gibi saplanan yeni halkla ilişkiler binasının hizmete girmesiyle birlikte, eski halkla ilişkiler binası boşaltıldı. Binaya ilişkin hassasiyetimizi Meclis Başkanına ilettik. Meclisin simgesel yapısı olduğu ve verilecek kararın ortak akılla yapılması gerektiğini, binanın yıkılmasını istemediğimizi ilettik" dedi


ÇİNİCİ'NİN BİNASINA YARIŞMA AÇILIYOR


Candan, "Behruz Çinici'nin yapısı özel bir yapı, binanın yeniden işlevlenedirilmesi için fikir yarışması açacacağımızı ve yıkımına kesinlikle karşı olduğumuzu Meclis Başkanına söyledik.Yarışmadan çıkan fikirlerin değerlendirilmesi doğru olur. Çünkü meclis sadece milletvekillerine ait bir alan değil tüm ülkeye aittir. Cemil Çiçek başka fikirler gelebilir, değerli fikirler de ortaya çıkabilir diyerek yarışma açacak olmamızı olumlu değerlendirdi. Kampus içerisinde bulunan bu değerli yapının korunması için Meclisin ve halkın bütünleşmesine hizmet edecek bir noktaya getirilmesi noktasında fikir yarışması açıyoruz sonrasında da elimizden geleni yapacağız" şeklinde konuştu.


Candan Çiçek'in yıkılması konusunda fikirler de olduğunu belirtmesine rağmen yarışma fikrine olumlu baktığını dile getirdi. Candan Ulucanlar sürecini hatırlattı: " Diyalog yoluyla çözüm üretmeyi deniyoruz ve Ulucanlar Cezaevi sürecinde cezaevinin yıkılmaması ve müze haline gelmesine neden olduğumuz bir diyalogla çözüm ürettik. Ankara Barosu, Altındağ Belediyesi ve Adalet Bakanlığı'nın içinde olduğu diyalogla çözüm ürettik. Cemil Çiçek de o dönemde Adalet Bakanıydı. İkinci kez böyle bir süreçte Cemil Çiçek ile görüşüyoruz. Olumlu bir sürecin başlangıcı olarak değerlendiriyoruz" dedi.


Mimarlar Odası Ankara Şube Yönetim Kurulu Üyesi Namık Kemal Kaya, "Behruz Çinici'nin binası hakkında kaygılarımızı dile getirdik. Halkla ilişkiler binası hakkında birçok düşünce olduğunu ama henüz karar verilmediğini söyledi. Bizimle iletişime geçeceklerini ve olumlu baktıklarını belirttiler" şeklinde değerlendirmede bulundu.


Mimarlar Odası Ankara Şube Sekreteri Gökhan Yıldırım ise Cemil Çiçek'in görüşünün de binanın yıkılmaması yönünde olduğunun altını çizerek, "Cemil Çiçek kendi fikrinin de yıkılmaması yönünde olduğunu bizlere söyledi, kütüphane olabileceğini ifade etti. Kendisi bir şekilde kütüphane olarak yeni bir işlev öneriyorsa binaya bunu da binanın yıkılmayacağı teminatı olarak düşünmek istiyoruz" şeklinde konuştu.


(MV) - Ankara

Haber Yayın Tarihi: 16.04.2014 05:03 Kaynak: DHASon Dakika

Burun ameliyatı olmaya gitti, kalbinin doğuştan delik olduğunu öğrendi
Yiyecek arayan kurtlar sokak köpeğini parçaladı Bakan Soylu'nun taziyelerini ilettiği Nakşibendi şeyhinin ölümünde sır perdesi aralandı

Son Dakika Haberleri