Meclis'te "Kim Daha Yürekli?" Tartışması - Son Dakika

Meclis'te "Kim Daha Yürekli?" Tartışması

18.10.2011 19:16
 Meclis'te

BDP Muş Milletvekili Sırrı Sakık, türbanla ilgili önerge üzerine Anayasa Komisyonu'nun teklifini geri çekmesini eleştirirken "Türbanı gündemden çıkartalım dedik, ama sizin yüreğiniz yok tabi" dedi BDP Muş Milletvekili Sırrı Sakık, türbanla ilgili önerge üzerine Anayasa Komisyonu'nun teklifini geri çekmesini eleştirirken "Türbanı gündemden çıkartalım dedik, ama sizin yüreğiniz yok tabi" dedi.

BDP Muş Milletvekili Sırrı Sakık, türbanla ilgili önerge üzerine Anayasa Komisyonu'nun teklifini geri çekmesini eleştirirken "Türbanı gündemden çıkartalım dedik, ama sizin yüreğiniz yok tabi" dedi BDP Muş Milletvekili Sırrı Sakık, türbanla ilgili önerge üzerine Anayasa Komisyonu'nun teklifini geri çekmesini eleştirirken "Türbanı gündemden çıkartalım dedik, ama sizin yüreğiniz yok tabi" dedi. AKP Milletvekili Halide İncekara, "Yüreklilik diye test yapmak gerekirse burada en çok zararlı çıkacak sizsiniz. İcazet almadan yemin etmeye giremedin buraya. Şimdi karşıma geçip yürek-cesaret gibi dersler vermeyin. Bizde mangal gibi yürek var" dedi.

BDP Grubu asker ölümlerinin incelenmesi için Meclis Araştırması açılması için önerge verdi. Önerge için söz alan BDP Muş Milletvekili Sırrı Sakık, basına da yansıyan şüpheli asker ölümlerinden örnekler verdi. Daha önce de benzer bir önerge verdiklerini ancak AKP grubundan "Bunlar cinayet" yönünde açıklamalar yapılmasına karşın önergenin reddedildiğini söyleyen Sakık, "Cinayetler işleniyor onlarca binlerce. Çoğu Kürt, Alevi ve solcu gençlerden oluşuyor. İddialar doğru değilse de gencecik insanlar intihar ediyorsa bunu bile araştırmak gerek" dedi. KKTC'de "disko" cezası sonrası hayatını kaybeden askerin ailesinin türban nedeniyle GATA'ya giremediğini, Başbakan Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın da aynı şekilde GATA'ya giremediğini anlatan Sakık, "Bu aileleri başörtüsü olduğu için neden almadınız. Genelkurmay, "Yok böyle bir şey" diyor. Biz biliyoruz, "var öyle bir şey" dedi.

-SAKIK: "SİZİN YÜREĞİNİZ YOK TABİ"-

BDP grubu olarak türbanı ülke gündeminden çıkartmak için önerge verdiklerini hatırlatan Sakık, "Türbanı gündemden çıkartalım, dedik, ama sizin yüreğiniz yok tabi. Ne yaptınız önergeyi geri çektiniz. Ardından Başbakan bunların türbanla ne ilgisi var, Zerdüşt bunlar" diyor. AKP'li Kürtler, "siz Zerdüşt misiniz, sizin atalarınız Zerdüşt mü', bu hakareti nasıl kabul edersiniz" dedi. Yüreğiniz yetiyorsa gelin yapın. Sizin atalarınız Müslüman olmadan Kürtler atalarınız Müslüman olmadan önce Müslüman olan ikinci halktır. O dönemler sizin atalarınız putperestti. Şamanistti. Şimdi bu muhasebeyi mi yapalım. İnsanların inançlarına hakaret etmeyin. Yüreğiniz yetiyorsa gelin sorunları birlikte çözelim. Birileri Zürdüşt de olabilir Müslüman da. Bunları seslendirdiğimiz için bizden ürküp korkuyorsunuz. Biz haksızlığına üzerine bedeli ne olursa olsun gideriz. Biz kral çıplak diyoruz. Siz krallardan korkuyorsunuz. Onun için yaptıklarınızın arkasında durmuyorsunuz. Biz şiddet için gelmedik. Sornuların çözüm yeri TBMM'dir. Siz sayısal çoğunluklarınıza güveniyorsanız yanılıyorsunuz. Biz had bildirmekten bahseden milletvekillerine had de bildiririz. Bize laf atacağınıza tehdit edenleri susturun" dedi.

-SAKIK'TAN ERONAT'A TEPKİ-

Sakık konuşurken, AKP Diyarbakır Milletvekili Oya Eronat yerinden tepki gösterdi. Sakık bunun üzerine, "Siz hiç konuşmayın. Siz hiç hak etmediniz bir koltukta, gasp ettiğiniz bir koltukta oturuyorsunuz. Siz YSK hileleriyle o koklukta oturan milletvekilisiniz. Siz halkın oylarıyla değil YSK hileleriyle orada oturuyorsunuz. En son konuşması gereken sizsiniz" karşılığını verdi.

-BAHÇEKAPILI'DAN "BİRLİKTE TÜRKİYE'YİZ" YANITI

Sakık'ın sözlerine ilk tepki AKP Grup Başkanvekili Ayşenur Bahçekapılı'dan geldi. Sakık'ın barışın dilinden bahsederken konuşmasının başından sonuna "siz-biz" kelimelerini kullandığına dikkat çeken Bahçekapılı, "Biz-siz demiyoruz, birlikte Türkiye'yiz diyoruz. "Birlikte kardeşiz' diyoruz. "Kürt'ü, Türk'ü Çerkez'i ile kardeşiz' diyoruz. Kardeşlik dili konuşmak istiyorsanız "siz kelimesini literatürden çıkartın" çağrısında bulundu.

-İNCEKARA: "YÜREKLİLİK TESTİNDEN SİZ ZARARLI ÇIKarsINIZ"-

Daha sonra önergenin aleyhinde konuşmak için AKP Milletvekili Halide İncekara söz aldı. Sakık'ı tebrik etmek için çıktığını ancak Sakık'ın kendisini hayal kırıklığına uğrattığını söyleyen İncekara "Konuşmalar süresince dirileri ayırdıkları gibi ölüleri rahmetlileri de ırklara ayırdılar. Üzüldüm. Ana acısının Kürt'ü Türk'ü olmaz" dedi. Peygamber ocağına gönderilen evlatların can güvenliğinden sorumlu olunduğunu söyleyen İncekara bu çağrısına destek verdiğini söyleyerek, "Helal olsun Sırrı Bey" dedi. İncekara daha sonra Sakık'ın "yüreklilik" sözlerine yanıt vererek, "Yüreklilik diye test yapmak gerekirse burada en çok zararlı çıkacak sizsiniz" dedi. Bu ekip 2002'deen değil 90'lı yıllardan beri ip boynunda siyaset yapmaktadır. İcazet almadan yemin etmeye giremedin buraya. Şimdi karşıma geçip yürek-cesaret gibi dersler vermeyin. Bizde mangal gibi yürek var. Parti kapatma karşısında duracak yürek yok sizde. Vicdanı olan vicdanı koyar, sende yok ki vicdan, nereye koyacaksınız" dedi.

İncekara, önergenin güzel bir önerge olduğunu, ancak araştırma komisyonlarının süresinin kısa olduğunu, İnsan Hakları Komisyonunda benzer bir alt komisyon kurulduğu için önergeye ret oyu vereceklerini söyledi. İncekara, sözlerini, "Yürek bizde, cesaret bizde, sevseniz de sevmeseniz de" diyerek tamamladı.

Söz alan Sakık, yürek testi yapmadığını belirterek, "Yürek testi istiyorsanız, Kürtlerin nereden nereye geldiklerini daha eskiye gitmeden 1920'leri hatırlatırım. Zulüm politikalarına hilelerinize rağmen, bağımsız gelenleri küçümsemeyin. Yürek değil vicdan sesi yapmanız gerek. Yoksul Anadolu çocukları üzerinden siyaset yapmayın. Annelerin acıları nutuklarla dinmiyor. Hergün çocuklarını yitiren anneler ölüyor. Yüreğiniz yetiyorsa Anayasa'da Kürtlerin Türklerin yer alacağı bir süreci birlikte yapalım" dedi.

-KAPLAN-ERONAT ARASINDA "GASP" TARTIŞMASI-

KCK operasyonu sonrasında Şırnak'ta seçilmiş sadece kendisi olduğunu anlatan Kaplan, AKP Diyarbakır Milletvekili Oya Eronat'a tepki gösterdi. Kaplan, "Diyarbakır'ın üyeliğini düşüren YSK'nın kararından sonra milletvekili yapılıyor. Halkın iradesini temsil etmiyor. 80 bin oy hatip Dicle'ye veriliyor. Çıkıyor İnsan Hakları Komisyonunda, olmaması gereken bir komisyonda çıkıyor, milletin iradesinin alınmasıyla gasp ettiği komisyonda benim Şırnak'ta yüzde 80 oy aldığımız sözüyle ilgili "Biz nasıl oy aldıklarını biliyoruz" diyor. Bizde sizin nasıl milletvekili olduğunuzu biliyoruz. Diyarbakır halkı da biliyor. Bunu anlamınız gerek mili iradeye saygı denilen bir olay var" dedi.

Oya Eronat, bu sözlere yerinden yanıt verdi. Milletvekilliğinin gasp edildiğinin doğru olduğunu söyleyen Eronat, "Bunun sorumlusu milletvekili olamayacağını bile bile aday yapan BDP'dir" dedi.

-CHP'Lİ ÖZKES'TEN "BAŞBAKAN'A DOKUNALIM" ÇAğrıSI

CHP İstanbul Milletvekili İhsan Özkes söz alarak "AKP Bursa Milletvekili Hüseyin Şahin'in "Başbakan Tayyip Erdoğan'a dokunmak ibadettir" yönünde bir açıklaması olduğunu belirterek, Bu Allah'a şirk koşmak demektir. Müslüman kabul etmez. "Başbakan'a dokunulmaz" diyorsa, dokunulmazlığı kaldıralım, Başbakan'a dokunalım" çağrısında bulundu. - Ankara

- Kaynak: ANKA

Son Dakika Güncel Meclis'te 'Kim Daha Yürekli?' Tartışması - Son Dakika


Son Dakika

Çukur hayranlarını şoke eden fragman! Cumali diziye veda mı ediyor? Trafik kazasında yaşamını yitiren 11 kişinin organlarını satan 6 doktorlu çete çökertildi Koronaya rağmen Şehabettin dedeyi onlarca kişi son yolculuğuna uğurladı Dünyanın en zengin 10 kişisinden 7'si teknoloji işi yapıyor Şeyma Subaşı ile ayrılan Guido Senia, eski sevgilisine geri döndü Karadeniz hamsisi en lezzetli dönemine ulaştı: Kilosu 15 lira Asgari ücret zammı için ilk öneri HDP'den geldi: 4 bin TL olsun 20 yaşındaki genç kız koronavirüsten hayatını kaybetti