Meclis'te Renkli Trafik Eğitimi - Son Dakika

Meclis'te Renkli Trafik Eğitimi

16.05.2013 17:00
Meclis'te Renkli Trafik Eğitimi, System.String[]

Emniyet kemeri takma konusunda duyarlılığı artırmak amacıyla düzenlenen etkinlikte, milletvekilleri 360 derece dönebilen simülasyon aracına bindi

Meclis'te emniyet kemeri takma konusunda duyarlılığı artırmak amacıyla düzenlenen etkinlikte, renkli görüntüler oluştu. Simülasyon aracına binen ve alkol gözlüğü takan milletvekilleri zor anlar yaşadı.

Dünya Sağlık Örgütü Türkiye Ofisi Yol Güvenliği Projesi Koordinatörü Serap Şener, trafik kazalarının çoğunun hızdan, ölümlerin çoğunun da emniyet kemeri takmamaktan kaynaklandığını vurguladı.

Dünyada yılda 1 milyon 300 bin kişinin trafik kazalarında hayatını kaybettiğini belirten Şener, kazaların çoğunun gelişmekte olan ülkelerde meydana geldiğini anlattı.

Şener, dünyada terörden ve doğal afetlerden ölen insanlardan daha çoğunun trafik kazalarında yaşamını yitirdiğine işaret etti.

Şener, 10 ülkede yürütülmekte olan "RS-Yol Güvenliği Projesi' çerçevesinde Türkiye'de pilot olarak seçilen Afyonkarahisar, Ankara, Antalya ve Kocaeli illerinde çalıştıklarını ifade ederek, Afyonkarahisar'daki çalışmalar sonucu ilde yüzde 4 olan emniyet kemeri takma oranının, yüzde 50'lere çıktığını bildirdi.

Uluslararası Polis Birliği Türkiye Bölümü Koordinatörü Tuncay Durna da trafik kazalarının masraf ve bütçe gerektirmeyen bazı düzenlemelerle engellenebileceğini söyledi.

Bu sorunun tek başına bir kurum veya kuruluş tarafından çözülemeyeceğini, ortak ve ulusal bir strateji gerektirdiğini dile getiren Durna, artık Türkiye'nin de karayollarında ölüm oranlarını azaltmak için bir eylem planının bulunduğunu ifade etti.

Durna, Meclis'in sorunun çözümüne öncülük etmesinin önemine işaret etti.

TBMM Sağlık Komisyonu Başkanvekili Türkan Dağoğlu da sürücülerin emniyet kemerini ses çıkarmaması için yerine takıp üzerine oturduğunu belirtti.

Yaşadığı bir trafik kazasını anlatan Dağoğlu, "Hız yapmayacağız, alkollü araba kullanmayacağız ve mutlaka emniyet kemeri takacağız" diye konuştu.

Milletvekilleri simülasyon aracına bindi

Daha sonra milletvekilleri 360 derece dönebilen emniyet kemeri simülasyon aracına bindi. Milletvekilleri, araçtan indikten sonra kendilerinin yaşadığı trafik kazalarını anlatarak, can güvenliği açısından emniyet kemerinin önemine işaret etti.

Milletvekilleri, ayrıca 130-150 promil alkollü bir insanın davranışlarını gösteren alkol gözlüğü taktı. Hazırlanan etapta yürümeye çalışan milletvekilleri, senaryo gereği, dubaları etapta bulunan kareye yerleştirirken zor anlar yaşadı.

Yürürken dengesini kaybeden milletvekillerinin imdadına, basın mensupları ile diğer görevliler yetişti.

Hem simülasyon aracına binen hem de alkol gözlüğü takan AK Parti İstanbul Milletvekili Sevim Savaşer, geçirdiği bir trafik kazası nedeniyle boynunda fıtık oluştuğunu söyledi. Alkol etabında yürüyen Savaşer, gözlüğü çıkardıktan sonra, "Bugüne kadar hiç alkol denemedim, denemeyi de düşünmedim, hele bu manzarayı gördükten sonra" dedi.

AK Parti Eskişehir Milletvekili Ülker Can ile AK Parti İstanbul Milletvekili Nurettin Nebati ise alkol gözlüğü takarak yürüdü. Can, can güvenliği açısından alkolle yürünmemesi ve araba kullanılmaması gerektiğini ifade etti. Nebati ise "Hiç içmemek lazım. Ne yürürken ne de araba kullanırken. İnsanı perişan ediyor. Lütfen siz de içmeyin arkadaşlar. Nasıl bir keyif veriyor, zarar ziyan" diye konuştu.

"Direksiyon muhalefette" esprisi

AK Parti İstanbul Milletvekili Metin Külünk ise simülasyon aracından indikten sonra gülerek, araçta direksiyonda oturan CHP İstanbul Milletvekili Kadir Gökmen Öğüt'e, "Direksiyon muhalefete teslim edildiği an başımızın 360 derece döndüğünü bir kere daha burada test ederek görmüş olduk" diye espri yaptı.

Külünk, iki trafik kazası yaşadığını dile getirerek, bunlardan birinde emniyet kemeri takmadığı için yaralandığını söyledi. Metin Külünk, aracının takla attığı diğer kazada ise kemeri bağlı olduğu için kazayı hafif yaralanmayla atlattığını söyledi.

Simülasyon aracına binen TBMM Genel Sekreteri İrfan Neziroğlu da trafik kazasında 2 kardeşini kaybettiğini anlatarak, aracın gerek önünde gerekse arkasında oturanların mutlaka emniyet kemeri takması gerektiğini söyledi.

Bu arada, organizasyon TBMM Sağlık Komisyonu Başkanı Necdet Ünüvar'ın himayelerinde gerçekleştirildi. Ünüvar, etkinliğe 2 gün önce trafik kazası geçirdiği için katılamadı. Arka koltukta oturan Ünüvar'ın, ilk kez emniyet kemerini takmadığı ve bu yüzden yaralandığı bildirildi.

AA

Meclis'te Renkli Trafik Eğitimi

Kaynak: EgitimNerede.com

Son Dakika Eğitim Meclis'te Renkli Trafik Eğitimi - Son Dakika


YORUMLAR
500

Son Dakika

Yürekler ağza geldi! Milli futbolcu Merih Demiral, rakibinden yediği acımasız dirsek darbesinden sonra kanlar içinde kaldı 00:35 Yürekler ağza geldi! Milli futbolcu Merih Demiral, rakibinden yediği acımasız dirsek darbesinden sonra kanlar içinde kaldı Cumhurbaşkanı Erdoğan, BM Genel Kurulu'na katılmak için ABD'ye gidiyor! İşte baş döndüren ziyaret trafiği 00:09 Cumhurbaşkanı Erdoğan, BM Genel Kurulu'na katılmak için ABD'ye gidiyor! İşte baş döndüren ziyaret trafiği Akıllara zarar olay! 2 çocuğunun velayetini göğüs silikonu yaptırma karşılığında eski eşine verdi 23:13 Akıllara zarar olay! 2 çocuğunun velayetini göğüs silikonu yaptırma karşılığında eski eşine verdi
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan kripto para yatırımcısını yıkacak sözler: Kripto para ile mücadelemiz var 21:44 Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan kripto para yatırımcısını yıkacak sözler: Kripto para ile mücadelemiz var İBB tesislerinde 27 yıl sonra ilk kez alkol satışı yapılması tepki çekti 19:49 İBB tesislerinde 27 yıl sonra ilk kez alkol satışı yapılması tepki çekti DEVA Partisi tarafını seçti! Babacan 19:01 DEVA Partisi tarafını seçti! Babacan "Kesinlikle Cumhur İttifakı'nda yer almayacağız" diyerek noktayı koydu
Ormanlık alanda 3 yeri ateşe veren şahıstan, 16:16 Ormanlık alanda 3 yeri ateşe veren şahıstan, "Neden yakıyorsun?" sorusuna iki kelimelik cevap: Evimi yakıyorum Mehmet Ali Erbil'den büyük jest! Menajeri Stelya Pipis'e ev hediye etti 14:55 Mehmet Ali Erbil'den büyük jest! Menajeri Stelya Pipis'e ev hediye etti
Advertisement