Son Dakika Haberleri: Meclis'teki Kavganın Boyutunu En İyi Anlatan Kare: Kürsü Yerinden Çıktı

Meclis'teki Kavganın Boyutunu En İyi Anlatan Kare: Kürsü Yerinden Çıktı

7 ay önce

Anayasa Görüşmeleri sırasında Meclis'te çıkan kavgada kürsünün yerinden çıktığı görüldü. Bu kare, Meclis'teki kavganın boyutunu en iyi anlatan fotoğraf olarak akıllara kazındı.

Anayasa görüşmeleri sırasında 5. maddenin oylanmasından önce konuşan CHP milletvekili  Özgür Özel,  AK Parti'nin tavrını eleştirdi.  Özgür Özel'in sözleri sonrasında CHP'li vekiller kürsüyü işgal etti. Bu sırada AK Partili vekillerle CHP'li vekiller arasında kavga çıktı. O anlarda Meclis kürsüsü de zarar gördü.

"MİLLETİN KÜRSÜSÜNÜ SİZLERDEN KORUYORUZ"

Teklifin 1. turdaki beşinci maddesi üzerinde CHP Grubu adına söz alan CHP Grup Başkanvekili  Özgür Özel,  AK Parti'nin görüşmelerdeki tavrını eleştirdi.  AK Parti'nin yanlış yaptığını iddia eden Özel, şöyle konuştu:

"Namusum ve şerefim üzerine size söylüyorum ki yanlış yapıyorsunuz.  12 Eylül 2010 referandumu burayı vuran F-16'yı, askerlerinizi şehit eden silahlara konulan mermiyi, tanklara konulan mazotu doldurmuştu. Bugün verdiğiniz yetkiler bu ülkenin sonunu getiriyor. Televizyon kapalıyken göz görmeden kendi kendinizi imha etmeye çalışıyorsunuz. Biz buna izin vermeyeceğiz. Biz halkın gözlerinin içine baka baka bu maddenin burada konuşulmasını temin etmek için gerekirse 24 saat çalışmak için ama halka bunu sınırsız olarak anlatmak için halkın kürsüsünün vazifesini yerine getirmek için halkın kürsüsünü sizden koruma altına alıyoruz. Halkın, milletin kürsüsüne sahip çıkıyoruz. Milletin kürsüsünü sizlerden koruyoruz."


CHP'LİLER KÜRSÜYÜ İŞGAL ETTİ

Özel'in bu sözlerinin ardından CHP milletvekilleri alkışlar eşliğinde kürsüye yürüdü ve kol kola girerek kürsüyü çembere aldı. Birleşimi yöneten TBMM Başkanvekili  Ahmet Aydın da "Burası bir tiyatro alanı, sahne değil. Ciddi bir iş yapıyoruz, millet adına iş yapıyoruz. Bu kürsü milletin kürsüsüdür. Lütfen milletvekilleri yerlerine geçsin. Sayın milletvekilleri demokrasi anlayışınızın bu olmaması gerek." diye uyarıda bulundu.
CHP'li vekillerin eyleme devam etmesi üzerine  Aydın birleşime ara verdi. Arada CHP milletvekilleri "Yaşasın Cumhuriyet." diye slogan attı.

CHP Milletvekilleri Kürsüyü İşgal Etti


KÜRSÜ KAVGASI ÇIKTI

AK Parti milletvekilleri kürsü ile Başkanlık Divanı arasına geçerek, CHP'lileri kürsüden uzaklaştırmaya çalıştı. Bu sırada iki partinin milletvekilleri arasında yumruklaşmaya varan kavga ve itiş kakış yaşandı, bazı milletvekillerinin yaralandığı görüldü. Kavgaya karışan bazı milletvekilleri yere düştü.

AK Partili Şahin'in Burnu Kırıldı, Başbakan Hastaneye Koştu

KÜRSÜ YERİNDEN ÇIKTI

Kavga sırasında milletvekillerinin konuşma yaptığı kürsü ve ses sistemi zarar görerek çalışamaz hale geldi. Kürsünün yerinden çıktığı görüldü. Genel Kurul salonunun bazı yerlerinde de hasar oluştu. Salonun ortasında bulunan " Atatürk çiçeği" ile stenografların görev yaptığı masa zarar gördü. Oylama zarflarının atıldığı kupaların bulunduğu sehpa da kavga esnasında yerinden kaldırıldı. Stenografların oturduğu koltuğun bir milletvekili tarafından havaya kaldırıldığı, kupaların milletvekilleri tarafından birbirlerine fırlatıldığı görüldü. Kavganın yatışmaması üzerine  AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, Başkanlık Divanındaki mikrofondan  AK Parti milletvekillerine, "Herkes yerine otursun." çağrısını yaptı. TBMM Başkanvekili  Ayşe Nur Bahçekapılı da "Rica ediyorum sayın milletvekilleri, yakışmıyor bu. Bu Meclis bombalandı, bunu unuttunuz mu? Ayıptır ya. Sayın grup başkanvekilleri lütfen olaya müdahale edin." diyerek,  AK Parti ve CHP Grup başkanvekillerine çağrıda bulundu.


Bu sırada hemen hepsi salonun ortasında ayakta duran CHP ve  AK Parti milletvekilleri arasında karşılıklı laf atışmaları devam etti. Siyasi partilerin yöneticileri ve bazı bakanlar milletvekillerini yatıştırmak için yoğun çaba gösterdi.  MHP Genel Başkanı  Devlet Bahçeli de yaşananları Genel Kurul salonunda izledi. Aranın ardından birleşimi açan TBMM Başkanvekili  Aydın, "Bu kürsü Kurtuluş Savaşı'nda dahi işgal edilmedi, bombalar altında da çalıştık. Herkes grubuna çekilsin." diyerek milletvekillerini yerlerine oturmaları konusunda uyardı.Fenerbahçe, Antalyaspor'dan Samuel Eto'o İle Anlaştı Polis Gözetiminde Cenazeye Katıldı, İki Oğlunu Böyle Toprağa Verdi
Yeni Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ Oldu! İşte Yeni Hükümette Görev Dağılımı