Mecliste Bilirkişi Raporu Tartışması - Son Dakika

Mecliste Bilirkişi Raporu Tartışması

05.01.2012 12:59
Mecliste Bilirkişi Raporu Tartışması, System.String[]

Gemlik Belediye Meclisi'nin ocak ayı olağan ilk toplantısı yapıldı.4 saat süren oturumda dairelerin meclise gönderdiği havaleli tekliflerin yanı sıra, komisyonlardan gelen evraklar, sözlü ve yazılı önergeler görüşülüp karara bağlandı.

Gemlik Belediye Meclisi'nin ocak ayı olağan ilk toplantısı yapıldı.

4 saat süren oturumda dairelerin meclise gönderdiği havaleli tekliflerin yanı sıra, komisyonlardan gelen evraklar, sözlü ve yazılı önergeler görüşülüp karara bağlandı. Meclisin en tartışmalı gündem maddesi ise bilirkişi raporlarının görüşülmesi oldu.

Gemlik Belediye Başkanvekili Refik Yılmaz'ın bir aylık çalışmalarını anlatmasının ardından denetim komisyonu seçimleri yapıldı. Bilirkişi olarak uzman İsmail Bıyıklı'nın çalışmalarına eşlik edecek olan denetim kurulu üyeliği için CHP grubu Necdet Ersoy, Fikret Çolakoğlu ve Cemil Kurt'u teklif etti. AK Parti grubu da Turan Alkış ve Çiğdem Kuş'u aday gösterdi. Gizli oy açık tasnifle yapılan seçimde bir oy geçersiz sayıldı. Seçimde Kurt ve Çolakoğlu'na 16 oy, Ersoy'a 14 oy, Alkış ve Kuş'a da 13 oy çıktı. Aday olmamalarına rağmen MHP'li Ömer Kahraman 3 oy alırken, CHP'li Ayfer Ağırbaş ile Ak Partili Fevzi Ayyıldız ve Necmettin Rama'ya da birer oy çıktı.

Müftülüğün Cumhuriyet Mahallesinde bulunan Kültür Merkezi'nden 2 oda talebi Hukuk Komisyonuna sevk edildi. Zabıta mesai ücretlerini de Bursa Büyükşehir Belediyesi tarifesinin üst limitinden ödenmesini kabul eden belediye meclisi, Sağlık İşleri Müdürlüğünün çevre denetim birimi kurulması yönündeki önergesini de hem Hukuk Komisyonuna hem de Çevre Sağlık Komisyonuna gönderdi. İmar ile ilgili 7 maddeyi de imar komisyonuna sevk eden meclis üyeleri, Fen İşleri Müdürlüğünün yurt binası ile ilgili yazısını da incelenmek üzere Plan ve Bütçe Komisyonuna havale etti.

İmar ve Şehircilik Müdürlüğünün bilirkişi raporları ile ilgili talebinin gündemden çıkarılmasını isteyen CHP'li Necdet Ersoy, meclisin incelemesine bile gerek olmayan konular olarak nitelendirdiği bilirkişi raporlarının meclis mesaisini boş yere meşgul edeceğini savundu. Bilirkişi raporlarına göre alınan bazı imar kararlarının Bursa Büyükşehir Belediyesinden döndüğünü anlatan Necdet Ersoy, devam eden mahkeme sürecinde de raporların hukukun sorunu olduğunu açıkladı. Ersoy, aksaklık varsa bu raporlar yerine meclisin 1/5000 ve 1/1000'lik planları kendi içinde görüşerek uyumlu hale getirilmesinin uygun olacağını savundu. Ersoy'a destek veren MHP'li Suat Laçinok da, bilirkişi raporlarının kanun hükmü olmadığını sadece bir görüş olduğunu söyledi. Yargıda gizli kalması gereken konuların meclise intikal ettiğini öne süren Suat Laçinok, "Bilirkişi raporuna göre deniliyor. Ben ağır ceza hukukçusuyum. Savcılık, yetkisi dışında icraat yapıyor. Savcılık bilirkişi raporuna göre plan değiştirilmesini isteyemez. Savcı idareye emir verebilir mi?" diye konuştu.

Belediye olarak süregelen soruşturmalarda taraf olduklarını hatırlatan Gemlik Belediye Başkanvekili Refik Yılmaz'da, bu maddenin gündemden çıkarılması halinde meclisin kilitleneceğini ifade etti. "Her görüşü, her eleştiriyi onaylamak zorunda değiliz. Meclise ipotek koymuyoruz" diye konuşan Refik Yılmaz, Bursa Büyükşehir Belediyesi'nden dönen kararların da bilirkişi raporuna uymak yüzünden değil, karar ekinde örnekleri konulmadığından ortaya çıktığını savundu. Refik Yılmaz'a Ak Partili Aslan Özaydın ve Necmettin Rama'dan destek geldi. Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Çelik de, yeniden plan revizyonu yapılması gerektiğine dikkat çekerek, imar planlarının sıfırdan ele alınmasını teklif etti. Bir önceki CHP'li belediye dönemini de eleştiren Mehmet Çelik, "Eski ve yeni planları defalarca görmek istedim. Sözlü yazılı önergeler verdim, bu konuda mücadele ettim ancak bana göstermediler. Meclisin kabul etmediği bir konuya yapı ruhsatı izni verilirse, biz yeniden mi yıkacağız?" diye konuştu.

15 dakika ara veren meclis, dönüşte gündem maddesinin görüşülüp karara bağlanmasını 10 Ocak Salı günü saat 15.00'te yapılacak ikinci oturuma bıraktı.

12 metreye genişletilen mezarlık yolundaki bazı binaların kamulaştırılması talebi plan ve bütçe komisyonunun yanı sıra imar komisyonuna gönderildi. Cumhuriyet Mahallesi'ne yeni sağlık ocağı yapımı da imar komisyonu raporu doğrultusunda kabul edildi. Buna göre Dilek Sitesi önünde imar planlarına da sağlık ocağı olarak işlenen 488 metrekarelik alana yeni bir sağlık ocağı yapılması onaylanmış oldu.

Yazlık bölgelerde bulunan tuvalet ücretlerini 50 kuruş olarak belirleyen belediye meclisi, piknik alanlarına giriş tarifesini de ücretsiz olarak onadı. Meclis Gazi İlköğretim Okulu yanındaki otopark ücretlerini de tarifelendirdi. Buna göre 1 ile 5 saat arasındaki park ücretleri, saat başına 1 lira olarak kabul gördü. 24 saatlik otopark ücretini de 5 lira olarak belirleyen meclis üyeleri, aylık abonman ücretini de 40 lira olarak kabul etti. Meclis balıkçı barınağına bağlama ücreti konusunu da plan ve bütçe komisyonuna gönderdi. Komisyonun Kurşunlu Balıkçı Barınağındaki ücretleri araştırıp, Gemlik'te de bu fiyatların uygulanırlığını araştıracak.

Meclis Belediye Başkanvekili Refik Yılmaz'a, Lale Kemal Kılıç İlköğretim Okuluna yapılacak olan ilave merdiven ve kantin konusunda da oy birliğiyle yetki verdi.

Gemlik Belediye Spor'a yapılan yardımların yetersizliği konusunda kulüp yöneticisi ve Meclis üyesi Mahir Gencer tarafından yapılan sitemler de mecliste kısa süreli gerginliğe sebep oldu. Kulüp ayrımı yapmadan her takıma hizmet edip, malzeme yardımı yaptıklarını hatırlatan Belediye Başkanvekili Refik Yılmaz, 2012 programında da birçok amatör spor kulübüne yardım yapılacağını söyledi. Belediye Spor'un Samsun, Denizli, Ankara gezilerine destek olduklarını anlatan Refik Yılmaz, diğer spor kulüplerine göre düğün salonu geliri bulunan belediye spor'un daha fazla imkanlara sahip olduğunu dile getirdi. Mahir Gencer'in verdiği fakir aile çocuklarına yönelik yüzme okulu konusunun komisyonlarda olduğunu açıklayan Gemlik Belediye Başkanvekili Refik Yılmaz, "Basına demeç verileceğine, burada konuşulmasını, diyalog halinde bulunmayı yeğlerdim. Belediye Spor yönetimi etik olarak belediyeyi kim kazandıysa onun yönetiminde olsun diye kurulup, kararlaştırıldı. Ancak sizler yönetemiyorsanız, bırakabilirsiniz, biz yürütürüz. 2012'de de ayrım yapmadan her türlü talebi karşılamaya devam edeceğiz" dedi.

CHP'li Cemil Kurt'un atıl durumda bırakılan bazı belediye araçlarıyla ilgili sözlü önergesini de cevaplayan Gemlik Belediye Başkanvekili Refik Yılmaz, sürdürülen soruşturmalar kapsamında bu araçlara yargının el koyduğunu anlattı. 1 Ocak 2011 ile 30 Kasım 2011 tarihleri arasında araç bakım ve onarımlarına sadece 172 bin lira harcandığını açıklayan Refik Yılmaz, "Bu rakamlar daha önceki dönemde 2 milyon liraydı. Bunu kamuoyunun bilmesini istiyorum" dedi.

Belediye binası, adliye lojmanları ve bazı okullarda yapılan demir röntgeni, beton testi ve ölçüm raporları konusunda da yine CHP grubunun verdiği önergeyi cevaplayan Refik Yılmaz, Gemlik'in daha sağlam zeminli alanlara taşınması konusunda gösterdikleri çabayı masaya yatırdı. "Önce kamu binalarını, belediye binalarını sağlam zeminlere taşımalıyız. Biz bunu yapmadıktan sonra hiç kimse böyle bir şeyi istemez. Belediye binası demirlerinde korozyon var. Beton testleri de negatif çıktı. Güçlendirmenin yüksek maliyetleri söz konusudur. Bunun yerine sağlam zeminli yerlere geçilmesini istiyoruz. Okul binalarımız için de yıkılıp, yeniden ve daha sağlam yapılması gerektiğini söylüyoruz. Biz örnek olmalıyız. Belediye binasında tahliye çalışmalarını başlatıyoruz. Gerekirse iller bankasından kredi alırız" diye konuştu.

Belediye Meclisi Ocak ayı 2. oturumu 10 Ocak Salı günü saat 15.00'te yapılacak. - BURSA

Mecliste Bilirkişi Raporu Tartışması
Mecliste Bilirkişi Raporu Tartışması

- Kaynak: İHA

Son Dakika Yerel Mecliste Bilirkişi Raporu Tartışması - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

Süt sağarken elektrik akımına kapılan kadın feci şekilde can verdi Dünya Sağlık Örgütü, kuzey yarımküredeki vaka artışıyla ilgili liderlere "acil eylem" çağrısında bulundu ABD'den S-400 testi için Türkiye'ye tehdit gibi sözler: Başka işbirliklerine engel olmaya devam ediyor Seyir halindeki tırın kasasına çarpan geyik telef oldu "Evde ek iş" tuzağına düşmeyin! Yüzlerce kişi mağdur oldu 82 yıl önce kurulan Ümraniyespor, ismini değiştirdi Bursa'da "damsız" girme kavgası cinayetle bitti Yürümekte dahi zorluk çeken 70'lik dedenin evinden 400 gram esrar çıktı