Medeniyetler beşiği Ani'ye yoğun ilgi - Son Dakika

Medeniyetler beşiği Ani'ye yoğun ilgi

08.07.2019 10:26
Medeniyetler beşiği Ani'ye yoğun ilgi, System.String[]

Türkiye-Ermenistan sınırında bulunan, "Dünya Kenti", "Medeniyetler Beşiği" ve "40 Kapılı Şehir"olarak adlandırılan Ani Örenyeri, UNESCO Dünya Miras Listesine alındıktan sonra yoğun ilgi görüyor.

Türkiye- Ermenistan sınırında bulunan, "Dünya Kenti", "Medeniyetler Beşiği" ve "40 Kapılı Şehir"olarak adlandırılan Ani Örenyeri, UNESCO Dünya Miras Listesine alındıktan sonra yoğun ilgi görüyor. Özellikle Doğu Ekspresi ve tur operatörleri aracılığıyla Kars'a gelenlerin ilk uğrak yeri Ani oluyor.

Türkiye-Ermenistan sınırında yer alan, Ani Örenyeri, sıcak ve güneşli havaya rağmen ziyaretçi akınına uğruyor. Ani'nin UNESCO Dünya Miras Listesi'ne girmesinin ardından yurt içinden ve yurt dışından gelen misafirlerine ev sahipliği yapıyor.

Kars'a 42 kilometre uzaklıkta bulunan ve 1064 yılında Sultan Alparslan'ın ilk cuma namazını kıldığı Ani, görenleri büyülüyor. Kars'a gelenlerin ilk uğrak yeri olan Ani Örenyerini ailesiyle birlikte gezen Fatih Şuekinci, "Harika bir yer, ilk defa geldim. Böyle bir yapıyı ilk defa gördüm. Hayran kaldım. Her geldiğimizde gelmek isterim. Kars'ımız çok güzel bir yer. Kalesiyle, harabeleriyle, deresiyle, çayıyla, şelalesiyle çok güzel bir yer" dedi.

Ani'yi çok beğendiğini ifade eden Nurdane Şuekinci ise "Kars'a da ilk defa geliyorum. Ani'yi de gezme fırsatını ilk defa buldum. Kesinlikle gezilip, görülmesi gereken bir yer. Herkese tavsiye ediyorum. İnsanıyla, kültürüyle, kesinlikle gezilip, görülmesi gereken bir yer. Ani'yi gezdik, kiliselere, camiye hayran kaldık. Burası sadece Türk tarihi değil, dünya tarihini de kapsayan bir yer. Herkesin gelip, görüp, memnun kalacağı bir yer. İnsanlar da zaten sıcakkanlı, misafirperver, her şekilde memnun kalacaklar. Doğu Ekspresi ile umarın güzel bir yolculuk olacaktır. Kesinlikle deneyimlenmesi gereken bir yolculuk olacaktır Kars" diye konuştu.

İlk yerleşimin milattan önce 3 binli yıllara dayandığı ve Saka Türkleri, Sasaniler, Bagratlı Krallığı, Bizanslılar, Şeddat Oğulları Beyliği, Ani Gürcü Atabeyleri, Harzemşah Devleti, İlhanlılar, Selçuklular, Karakoyunlular, Akkoyunlular, Osmanlı Devleti ile Rusların hüküm sürdüğü Ani, özellikle UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne alındıktan sonra daha da dikkat çekti.

Medeniyetler beşiği Ani'de yoğunluk yaşanıyor. Sıcak havaya aldırış etmeyen misafirler, saatlerce Ani'yi geziyor. - KARS

Medeniyetler beşiği Ani'ye yoğun ilgi
Medeniyetler beşiği Ani'ye yoğun ilgi
Medeniyetler beşiği Ani'ye yoğun ilgi
Medeniyetler beşiği Ani'ye yoğun ilgi
Medeniyetler beşiği Ani'ye yoğun ilgi
Medeniyetler beşiği Ani'ye yoğun ilgi
Medeniyetler beşiği Ani'ye yoğun ilgi
Medeniyetler beşiği Ani'ye yoğun ilgi

- Kaynak: İHA

Son Dakika Güncel Medeniyetler beşiği Ani'ye yoğun ilgi - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Tolgahan Sayışman ve Almeda Abazi çifti ikinci bebeklerinin müjdesini verdi Son Dakika! Cumhurbaşkanı Erdoğan yerli korona aşısı için tarih verdi: Nisan ayında uygulama seviyesine getirmeyi planlıyoruz Son Dakika: Fenerbahçe - Beşiktaş derbisini Tugay Kaan Numanoğlu yönetecek Masumlar Apartmanı'na damga vuran sahne! Gülben, Esra'ya gözleri oyulmuş bebek yolladı Türk profesör Uğur Şahin'in koronavirüs aşısı, Hacettepe'de eksi 72 derecedeki dolapta saklanıyor Elon Musk, Bill Gates'i geçerek dünyanın ikinci en zengin insanı oldu Et ve Süt Kurumu İstanbul'daki ilk mağazasını açtı: Fiyatlar piyasaya göre yüzde 40 daha ucuz 1 Aralık'tan itibaren onayı olmayan vatandaşa ticari mesaj ve e-posta gönderilemeyecek