Medyaya Baskılar Başladığında Dik Dursaydık Bu Noktaya Gelinmezdi' - Son Dakika

Medyaya Baskılar Başladığında Dik Dursaydık Bu Noktaya Gelinmezdi'

23.12.2015 15:39
Medyaya Baskılar Başladığında Dik Dursaydık Bu Noktaya Gelinmezdi', System.String[]

Tutuklu bulunan gazeteciler için Silivri’de devam eden umut nöbetine gazeteciler Cenk Başlamış ve Ümit Aslanbay, devam etti.

Tutuklu bulunan gazeteciler için Silivri’de devam eden umut nöbetine gazeteciler Cenk Başlamış ve Ümit Aslanbay, devam etti. Medyanın üzerindeki baskılardan gazetecilerin de sorumlu olduğunu söyleyen Cenk Başlamış, “Baskılar başladığında biz dik durabilseydik, ortaklaşa bir tavır alabilseydik bugün bu noktaya gelinmezdi. Bu anlamda çuvaldızı gazetecilere batırmak gerekiyor diye düşünüyorum.” dedi.

MİT TIR'ları haberlerinden dolayı cezaevinde bulunan Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ile gazetenin Ankara temsilcisi Erdem Gül ve tutuklu gazetecilerin serbest bırakılması için Silivri'de başlatılan umut nöbetine, gazeteciler Cenk Başlamış ve Ümit Aslanbay, devam etti.

Kovulmuş bir gazeteci olarak konuştuğunu belirten Ümit Aslanbay, “Gazetecilerin yaptıkları iş rahatsız etmektir. Gazeteciler ve gazeteler bundan vazgeçemezler. Çünkü gazeteciliğin işi budur. Gazeteci hiçbir zaman demokrasi kavgasından vazgeçemez. Onun için hiçbir zaman ve dönem iktidarlarla iyi olamazlar. Gazetecilik mesleği halka gerçeği anlatmak ve bunu dile getirmektir. Onun için böyle tek tek insanları içeri atarak onları susturarak engellemeyi düşünüyorlarsa yanılıyor.” ifadelerini kullandı.

“Gazeteci soran ve sorgulayan kişidir.” diyen Cenk Başlamış, “Gazeteci bununda toplum adına yapar. Eğer gazetecilerin sorularından rahatsız olanlar varsa demek ki doğru bir şey yapılıyordur. Gazetecinin yaptığına kazabilir ve onaylamayabilirsiniz ama bunun karşılığında onu cezaevine atmak kabul edilebilir bir şey değil.” şeklinde konuştu.

Medyaya yapılan baskıdan gazetecilere de sorumlu tutan Başlamış şöyle devam etti: “Biz isimlerden ve çalıştıkları kurumlardan bağımsız olarak bütün gazeteciler için sembolik olarak burada bulunmak için geldik. Bugün basının yada medyanın bulunduğu zor durumda bizlerin bir sorumluluğu ve payı var. Baskılar başladığında biz dik durabilseydik, ortaklaşa bir tavır alabilseydik bugün bu noktaya gelinmezdi. Bu anlamda çuvaldızı gazetecilere batırmak gerekiyor diye düşünüyorum.”

Medyaya Baskılar Başladığında Dik Dursaydık Bu Noktaya Gelinmezdi'

Kaynak: CİHAN

Son Dakika Güncel Medyaya Baskılar Başladığında Dik Dursaydık Bu Noktaya Gelinmezdi' - Son Dakika


Son Dakika

Türkiye'den Yunan Başpiskopos İeronimos'un İslam'ı hedef alan sözlerine sert tepki: Şiddetle kınıyoruz Brezilya, Çin'in geliştirdiği koronavirüs aşısına acil kullanım onayı verdi Diagne ve Luyindama'yı eleştiren Terim'den Muslera müjdesi: Denizli maçında oynayacak Son Dakika! Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk: Yüz yüze eğitim kademeli olarak başlayacak Trump'ı silip atacak! ABD'nin yeni Başkanı Joe Biden'ın ilk talimatları belli oldu Haluk Levent'ten İbo Show eleştirilerine esprili yanıt: Bana güvenmeyin demiştim Talisca'nın Çin'den ayrılmak istemesinde sevgilisiyle arasının bozulması etkili oldu Dini nikahlı çift boğazları kesilmiş halde bulunmuştu! Korkunç cinayette sır perdesi aralandı