Mehmet Akif Ersoy, Küçükçekmece'de Anıldı - Son Dakika

Mehmet Akif Ersoy, Küçükçekmece'de Anıldı

13.03.2013 11:06
Mehmet Akif Ersoy, Küçükçekmece'de Anıldı

Küçükçekmece Belediyesi, İstiklal Marşı'nın kabulünün 92.yıldönümünde, Milli Şair Mehmet Akif Ersoy'u andı.

Küçükçekmece Belediyesi, İstiklal Marşı'nın kabulünün 92. yıldönümünde, Milli Şair Mehmet Akif Ersoy'u andı.

Küçükçekmece Belediyesi, İstiklal Marşı'nın kabulünün 92'nci yıldönümü dolayısıyla, Sefaköy Kültür ve Sanat Merkezi'nde "İstiklal Marşı'nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy" konulu bir dizi etkinlik gerçekleştirdi. Etkinlikler kapsamında öncelikle, Mehmet Akif dostu Mehmet Ruyan Soydan arşivinden çıkan İstiklal Şairi ve İstiklal Marşımızla ilgili şu ana kadar sergilenmemiş pek çok fotoğraf ve materyal, "İstiklalimizin ve İstikbalimizin Şairi" isimli sergide sanatseverlerle buluşturuldu. Sergi açılışına; Küçükçekmece Belediye Başkan yardımcıları Enver Şengül ve Hüseyin İpek, İlçe Milli Eğitim Müdürü Hamit Çakır, Mehmet Akif Ersoy Vakfı Başkanı Mehmet Cemal Çiftçigüzeli, Halkalı Mehmet Akif Ersoy Lisesi Müdürü Osman Kısaoğlu, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Sergideki fotoğraflar arasında, Akif'in köstekli cep saati, bilinen tek kartviziti, kendi el yazısıyla bazı şiirleri ve vefatından sonra yayımlanan hatıra parası, ilk gün zarfı, pul gibi bazı gün yüzüne çıkmamış eserleri görücüye çıkarıldı.

ÖĞRENCİLER GÖSTERİLERİYLE DUYGULANDIRDI

Programın devamında Mehmet Akif Ersoy, lise öğrencilerinin hazırladığı tiyatro, mini konser ve şiirlerle anıldı. Öğrenciler, hazırladıkları etkinliklerle katılımcılara duygusal anlar yaşattı. Etkinlik kapsamında protokol üyeleri, günün anlamına ilişkin konuşmalarını gerçekleştirdi. Mehmet Akif Ersoy Vakfı Başkanı Mehmet Cemal Çiftçigüzeli, programda emeği geçenlere teşekkür ederek başladığı konuşmasında, gençlere şu sözlerle seslendi:

"Akif Safahat'ta gençleri örnek göstererek, 'Asım'ın nesli' demiştir. O bunun vebalini, gençlere yüklemiştir. Onun nesli derken, gençlere bazı sorumlulukları taşımak düşüyor. Bu konuda gençler, mesleklerinin en iyisi olmalı, yeni icatlara imza atmalı ve çağa ayak uydurmalıdır."

Mehmet Akif'in hayatı boyunca büyük mücadeleler verdiğinin altını çizen Küçükçekmece Belediye Başkan Yardımcısı Enver Şengül ise, "Akif, Türk toplumunda bir simgedir. Onun hayatından alacağımız çok şey vardır. Bu millet hiçbir zaman özgürlüğünden ödün vermemiş, esir olmamıştır. İstiklal Marşı'nın yazılışının ardından 92 yıl geçti. İstiklal Marşı tarihten silinmek istenen bir milletin, Kurtuluş Savaşı sonrası varoluşunun önemli bir belgesidir" diye konuştu.

İlçe Milli Eğitim Müdürü Hamit Çakır da programdaki konuşmasında, "İstiklal Marşı çok umutsuz bir zamanda yazılmıştır. İstiklal davamızı anlatmamız bakımından büyük mısralar taşımaktadır. Türk milleti tarih boyunca hür ve bağımsız yaşamıştır. Dolayısıyla, yazılacak olan şiirlerin en muhteşemi ve bunu en iyi anlatan İstiklal Marşı'dır. Bu marş, TBMM tarafından dakikalarca ayakta alkışlanarak kabul edilmiştir" diyerek, birlik ve beraberlik mesajı verdi.

Halkalı Mehmet Akif Ersoy Lisesi Müdürü Osman Kısaoğlu ise, öğrencilere Akif'in hayatından kesitler sundu.

"ÇANAKKALE, İSTİKLAL HARBİ'NİN LABORATUVARIDIR"

Programın öğleden sonraki kısmında, Sefaköy Kültür ve Sanat Merkezi'nde araştırmacı-yazar Semih Çelik'in moderatörlüğünde düzenlenen "Çanakkale Mahşerini Destanlaştıran Şair" adlı söyleşiye katılan Zaman Gazetesi Köşe Yazarı ve Çanakkale Mahşeri kitabının yazarı Mehmet Niyazi Özdemir, Çanakkale'yi destanlaştıran şairimiz Mehmet Akif Ersoy'u ve onun 84 mısralık Çanakkale Şiiri'ni ele aldı.

Birinci Dünya Savaşı'ndan başlayarak Çanakkale Destanı'na kadar olan süreci günümüze de vurgu yaparak anlatan Mehmet Niyazi Özdemir, "Dünyayı değiştiren bu savaş, 500 bin cana mal olmuştur. Çanakkale bizim İstiklal Savaşımızın laboratuvarıdır. Çanakkale Harbi; dün sonuçlarını veren, bugün de sonuçlarını vermeye devam eden ve gelecekte de sonuçlarını vermeye devam edecek mübarek bir savaştır" ifadelerini kullandı.

Çanakkale'yi anlamadan milli mücadeleyi, Mehmet Akif'in Çanakkale mısralarını anlamadan da İstiklal Marşı'nı anlayamayacağımızı vurgulayan Semih Çelik ise konuşmasını, Akif'in İstiklal Marşı için sarf ettiği meşhur sözüyle tamamladı:

"Onu artık ben bile yazamam. O benim değil; milletin. Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın." - İSTANBUL

Afad'dan Orman Yangını Uyarısı Afad'dan Orman Yangını Uyarısı Çanakkale'de Kabotaj Bayramı kutlandı Çanakkale'de Kabotaj Bayramı kutlandı Facianın eşiğinden dönüldü: Tüp taşıyan kamyonun önce lastiği patladı sonra fren balataları alev aldı Facianın eşiğinden dönüldü: Tüp taşıyan kamyonun önce lastiği patladı sonra fren balataları alev aldı
Kaynak: İHA

Son Dakika Güncel Mehmet Akif Ersoy, Küçükçekmece'de Anıldı - Son Dakika

Bu haber İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İhlas Haber Ajansı kurumudur.

Advertisement