Mehmet Akif Ersoy, Macaristan'da Anıldı - Son Dakika
Mehmet Akif Ersoy, Macaristan'da Anıldı

Mehmet Akif Ersoy, Macaristan'da Anıldı

24.04.2015 21:50

Yunus Emre Enstitüsü, Macaristan'ın başkenti Budapeşte'deki Türk Kültür Merkezi'nde Mehmet Akif Ersoy'u anma programı düzenledi.

Yunus Emre Enstitüsü, Macaristan'ın başkenti Budapeşte'deki Türk Kültür Merkezi'nde Mehmet Akif Ersoy'u anma programı düzenledi.

Mehmet Akif Ersoy Fikir ve Sanat Vakfı ile Türkiye'nin Budapeşte Büyükelçiliği tarafından düzenlenen programa Türkologlar ve öğrencilerden oluşan davetliler katıldı.

Programa konuşmacı olarak katılan Mehmet Akif Ersoy Fikir ve Sanat Vakfı üyesi Tahsin Yıldırım, Ersoy'un hayatı ve eserleri hakkında bilgi verdi. Yıldırım, "Mehmet Akif, milletimize İstiklal Marşı gibi dünyanın en güzel marşlarından birini hediye etmenin yanında Çanakkale gibi bir mücadeleyi destanlaştırmış, ülkesinin maddi manevi problemleri üzerinde kafa yormuş ve bunlara çağının çok ilerisinde çözüm yolları üretmiştir" dedi.

Mehmet Akif Ersoy'un başarılarının temelinde eğitiminin mükemmelliği bulunduğunu söyleyen Yıldırım, "Doğu ve Batı dünyasının dillerini bildiğinden hem Doğu medeniyetini hem Batı medeniyetini tanımak fırsatını bulmuştu. Üstelik vatanını, milletini büyük bir aşkla ve samimiyetle seven, çok dürüst, çok fedakar, çok inançlı bir insandı. Ülkesinin içine düştüğü halden büyük bir üzüntü duyuyor ve bir aydın olarak kurtuluş çareleri arıyordu" diye konuştu.

Yunus Emre Enstitüsü Budapeşte Türk Kültür Merkezi Müdürü Yakup Gül de AA muhabirine yaptığı açıklamada, milli kültüre önemli katkılar sağlayan Mehmet Akif'i hem daha iyi anlamak hem de Macarlara tanıtmak için bu programı düzenlediklerini belirtti.

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Mehmet Akif Ersoy, Macaristan'da Anıldı - Son Dakika


Advertisement