Mehmet Boynukalın: Ayasofya Camii baş imamı görevini bıraktığnı açıkladı - Son Dakika
BBC

Mehmet Boynukalın: Ayasofya Camii baş imamı görevini bıraktığnı açıkladı

08.04.2021 14:12
Mehmet Boynukalın: Ayasofya Camii baş imamı görevini bıraktığnı açıkladı, System.String[]

Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi baş imamı Prof. Dr. Mehmet Boynukalın, 6 Nisan tarihi itibarıyla görevinden istifa ettiğini duyurdu.

Ayasofya'nın müze statüsünün iptal edilip camiye dönüştürülmesinden sonra baş imam olarak göevlendirilen Mehmet Boynukalın, bugün yaptığı açıklamayla görevini bıraktığını duyurdu.

Twitter'dan yaptığı istifa açıklamasında asıl mesleğinin üniversitede öğretim üyeliği olduğunu hatırlatan Prof. Dr. Boynukalın, istifa gerekçesini "akademik ve ilmi çalışmalara daha fazla vakit ayırabilmek" olarak açıkladı.

Daha önce İstanbul Sözleşmesi ve ekonomiyle ilgili yaptığı yorumlarla gündeme gelen Boynukalın, hakkında yapılan yorumların da istifasına gerekçe olduğunu söyledi:

"Aldığım kararın diğer sebebi, milli iradeye karşı pervasızca yayınlanan malum bildiriyle ilgili yorumlarda yalan yanlış kıyaslamalara gidilerek 'Ayasofya İmamı konuşuyor da biz niye konuşmayalım' gibi hezeyanlara meydan vermemektir."

Boynukalın, açıklamasında Ayasofya'daki görevine Diyanet İşleri Başkanlığı'nın talebi ile getirildiğini de aktardı.

Ayasofya, 24 Temmuz 2020'deki Danıştay kararıyla camii statüsünü almış, baş imam olarak da Mehmet Boynukalın atanmıştı.

İslam hukuku üzerine doktorasını tamamlayan 50 yaşındaki Boynukalın, yaptığı sosyal medya paylaşımlarıyla da tartışmaların odağı oldu.

Laiklik ve İstanbul Sözleşmesi mesajları

10 Şubat'ta yaptığı paylaşımda "1921 ve 24 anayasalarında devletin dini İslam'dı ve laiklik yoktu" ifadelerini kullanan Boynukalın'ın "Cumhuriyet fabrika ayarlarına dönsün" sözü tartışmalara sebep olmuştu.

Boynukalın, Türkiye'nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzaladığı kararname İstanbul Sözleşmesi'nde çekilmesi ile ilgili "İstanbul sözleşmesi kaldırılmış. Hamdolsun. Allah razı olsun. Haklı ve güçlü insan = Haklı ve güçlü Türkiye" yorumunda bulunmuştu.

Mehmet Boynukalın: Ayasofya Camii baş imamı görevini bıraktığnı açıkladı

Son Dakika Dünya Mehmet Boynukalın: Ayasofya Camii baş imamı görevini bıraktığnı açıkladı - Son Dakika Dünya

BBC

Son Dakika

Cuma namazı camilerde kılınabilecek mi? Merak edilen soruya İçişleri Bakanlığı yanıt verdi Cuma namazı camilerde kılınabilecek mi? Merak edilen soruya İçişleri Bakanlığı yanıt verdi Mağdur olan binlerce Thodex üyesinin kimlik bilgileri ve fotoğrafları ifşa edildi Mağdur olan binlerce Thodex üyesinin kimlik bilgileri ve fotoğrafları ifşa edildi Yunan Bakan Dendias'ın hadsiz sözleriyle ilgili Başbakan Miçotakis'ten tarihi itiraf Yunan Bakan Dendias'ın hadsiz sözleriyle ilgili Başbakan Miçotakis'ten tarihi itiraf Çalışmak için geldiği inşaattan düşen genç, hayatını kaybetti Çalışmak için geldiği inşaattan düşen genç, hayatını kaybetti Cumhuriyet tarihinin en büyük vurgununu 4 gün önceden gören biri var! Hem de yabancı Cumhuriyet tarihinin en büyük vurgununu 4 gün önceden gören biri var! Hem de yabancı Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Twitter hesabını kapattı Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Twitter hesabını kapattı Tweet krizi! Emniyet paylaşımı sildi, Bakan Soylu geri adım atmadı Tweet krizi! Emniyet paylaşımı sildi, Bakan Soylu geri adım atmadı Koronavirüs yasağını nasıl deldiğini Instagram hesabından anlatan fenomene 22 bin TL'lik ceza Koronavirüs yasağını nasıl deldiğini Instagram hesabından anlatan fenomene 22 bin TL'lik ceza