Meksika Devlet Başkanı Obrador, yerli Maya halkından yüzlerce yıldır işlenen suçlar için özür diledi - Son Dakika
BBC

Meksika Devlet Başkanı Obrador, yerli Maya halkından yüzlerce yıldır işlenen suçlar için özür diledi

04.05.2021 12:02
Meksika Devlet Başkanı Obrador, yerli Maya halkından yüzlerce yıldır işlenen suçlar için özür diledi, System.String[]

Meksika Devlet Başkanı Andres Manuel Lopez Obrador, yerli Maya halkından, 500 yıl önce İspanya'nın bölgeyi fethinden bu yana kendilerine karşı işlenen suçlardan dolayı özür diledi.

Meksika Devlet Başkanı Andres Manuel Lopez Obrador, yerli Maya halkından, 500 yıl önce İspanya'nın bölgeyi fethinden bu yana kendilerine karşı işlenen suçlardan dolayı özür diledi.

Ülkenin güneydoğusundaki Quintana Roo eyaletinde, Guatemala Devlet Başkanı Alejandro Giammattei'nin de hazır bulunduğu bir etkinlikte konuşan Obrador, özellikle de 1847-1901 arasında yaşanan ve yaklaşık 250 bin kişinin yaşamına mal olduğu tahmin edilen Yukatan Ayaklanması'nda yaşananlara değindi.

Obrador, "Maya halkından, fetih sırasında bireyler, ulusal ve yabancı makamlar, 300 yıl süren sömürge egemenliği ve 200 yıllık bağımsız Meksika döneminde kendilerine karşı işlenen korkunç suçlar için özür diliyoruz" dedi.

Guatemala Devlet Başkanı Alejandro Giammattei de konuşmasında, Maya halkının hala ihmal edildiğini ve acı çektiğini söyledi.

Tarihi, ama şaşırtıcı değil

Will Grant, BBC Meksika ve Orta Amerika Muhabiri

Meksika'da, Maya halkından resmen özür dileyen ilk devlet başkanının Andres Manuel Loper Obrador olması çok şaşırtıcı değil.

Obrador siyasette ismini ilk olarak memleketi Tabasco eyaletinde yerli haklarının ateşli bir savunucusu olarak duyurmuştu.

Fakat bu, açıklamanın tarihi önemini azaltmıyor.

Bu, halklarının İspanya ve Meksika devletleri tarafından defalarca katledilmesinin, kültür ve geleneklerinin neredeyse tamamen silinmesinin resmen kabul edilmesi için yıllardır mücadele veren Maya halkının liderleri açısından çok önemli bir dönüm noktası.

Yalnız bu açıklamanın zamanlamasının, bazı çevrelerde kuşku yaratması kaçınılmaz.

Meksika yakında Kongre ve yerel yönetimler için seçimlere gidiyor.

Lopez Obrador da, yerel halkın şiddetli muhalefetine rağmen, Maya Sahili denilen bölgeyi baştan başa geçecek olan Maya Treni adlı turistik projesini gerçekleştirmekte ısrar ediyor.

Meksika Devlet Başkanı Obrador, yerli Maya halkından yüzlerce yıldır işlenen suçlar için özür diledi
Meksika Devlet Başkanı Obrador, yerli Maya halkından yüzlerce yıldır işlenen suçlar için özür diledi

Son Dakika Dünya Meksika Devlet Başkanı Obrador, yerli Maya halkından yüzlerce yıldır işlenen suçlar için özür diledi - Son Dakika Dünya

BBC

YORUMLAR

Son Dakika

Bakan Çavuşoğlu, tepki çeken Bakan Çavuşoğlu, tepki çeken "Turistin göreceği herkesi aşılarız" sözlerine açıklık getirdi Kötü koku nedeniyle şikayette bulunan komşular sayesinde 1 hafta önce öldürülen adamın cansız bedenine ulaşıldı Kötü koku nedeniyle şikayette bulunan komşular sayesinde 1 hafta önce öldürülen adamın cansız bedenine ulaşıldı Jandarmadan, suç örgütü lideri Sedat Peker'in Tolga Ağar iddialarına yalanlama Jandarmadan, suç örgütü lideri Sedat Peker'in Tolga Ağar iddialarına yalanlama Dağda kurbanlık dana avı! Doğada kendi başlarına yetişiyorlar Dağda kurbanlık dana avı! Doğada kendi başlarına yetişiyorlar Moderna'dan korkutan korona sözleri: 6 ay içinde yeni mutasyonlar ortaya çıkacak Moderna'dan korkutan korona sözleri: 6 ay içinde yeni mutasyonlar ortaya çıkacak Kaçak elektrik denetiminde ekiplere taşlı ve sopalı saldırı: 3 yaralı Kaçak elektrik denetiminde ekiplere taşlı ve sopalı saldırı: 3 yaralı Kardeş kurbanı gencin son paylaşımı yürek burktu: Can alıcı gelmiş canım almaya Kardeş kurbanı gencin son paylaşımı yürek burktu: Can alıcı gelmiş canım almaya Şiddetli öksürük nedeniyle hastaneye gitti, 6 kaburgasının kırıldığını öğrendi Şiddetli öksürük nedeniyle hastaneye gitti, 6 kaburgasının kırıldığını öğrendi
Advertisement