Meksika Milli Günü Expo 2016'da Kutlandı - Son Dakika

Meksika Milli Günü Expo 2016'da Kutlandı

4 yıl önce

EXPO 2016 Antalya’da 12 Eylül Pazartesi gününden bu yana devan eden Meksika Haftası ve Meksika Gastronomi Festivali, Milli Gün kutlamalarıyla sona erdi.

Meksika Milli Günü Expo 2016'da Kutlandı, System.String[]

EXPO 2016 Antalya'da 12 Eylül Pazartesi gününden bu yana devan eden Meksika Haftası ve Meksika Gastronomi Festivali, Milli Gün kutlamalarıyla sona erdi. Birleşik Meksika Devletleri Türkiye Büyükelçisi Martha Barcena Coqui, Türkiye'nin terör saldırıları ve darbe girişimiyle zor bir yıl geçirdiğine dikkat çekti.


Meksika Milli Günü etkinlikleri kapsamında Antalya'ya gelen Birleşik Meksika Devletleri Türkiye Büyükelçisi Martha Barcena Coqui, VIP Binası'nda EXPO 2016 Antalya Ajansı Genel Komiseri Büyükelçi Erdoğan Kök tarafından karşıladı. Kök ile bir süre sohbet eden Büyükelçi Coqui, EXPO 2016 Antalya ziyaretçi defterini imzaladı. Hediye takdimi ve fotoğraf çekiminin sonrasında Meksika Bahçesi ziyaret edildi. Büyükelçi Martha Barcena Coqui, Büyükelçi Kök ve beraberindekilere Meksika bahçesinde yer alan kaktüsler hakkında bilgi verdi.


Bahçe ziyaretinin ardından MLNS Restaurant'ta gerçekleştirilen Milli Gün etkinliğiyse Birleşik Meksika Devletleri Marşı ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı. Törenin açılış konuşmasını yapan Birleşik Meksika Devletleri Türkiye Büyükelçisi Martha Barcena Coqui, 16 Eylül'ün aynı zamanda Meksika'nın 206'ncı Bağımsızlık Günü olduğunu belirtti.


Meksika Büyükelçisi'nden Türkiye'ye destek


Türkiye'nin bu yıl içerisinde terörist saldırıları ve askeri darbe girişimiyle karşı karşıya kaldığını hatırlatan Büyükelçi Coqui, bu girişimin Türk insanının güçlü duruşu sayesinde bertaraf edildiğini söyledi. Büyükelçi, Meksika'nın bu saldırıları kınadığını ve Türkiye'nin yanında yer aldığını ifade ederek, "Meksika, güçlü, demokratik ve kararlı bir Türkiye'nin ülkenin ve bölgenin gelişimi açısından büyük önem taşıdığına inanmaktadır. Yalnızca Meksika hükümeti olarak değil, bu ülkeyi bilen ve seven insanlar olarak da Türkiye'yi destekliyoruz" dedi.


"EXPO 2016 çok büyük bir başarı"


Meksika ve Türkiye'nin birbirlerine çok benzeyen iki ülke olduğunu ifade eden Büyükelçi Coqui, "Biz çok zengin kültürleri olan, antik medeniyetleri olan ülkeleriz. Türkiye'de Hititler, Meksika'da Mayalar var. Mustafa Kemal Atatürk de Mayalar konusunda oldukça ilgiliydi. Sizde Selçuklar bizde Aztekler var. Elbette Osmanlı İmparatorluğu ve tabi ki modern Türkiye'nin zenginliği ve modern Meksika'nın zenginliği var. Bence bu EXPO çok büyük bir başarı. Türkiye'nin bunu organize etmesinden dolayı çok mutluyum. Ailelerin gelip eğlenebildikleri çok eğlenceli bir alan. İnsanlar burada diğer ülkeleri, doğayı, insanlık için ekolojinin ve doğanın önemini öğrenerek gezegenimize daha fazla sahip çıkma konusunda bilinçleniyorlar."


EXPO 2016 Antalya Ajansı Genel Komiseri Büyükelçi Erdoğan Kök ise, Meksika'nın botanik anlamda çok zengin bir ülke olduğunu belirterek, "Kaktüs'ün ve nergisin ana vatanı Meksika. Çok sayıda ziyaretçinin ilgisini çeken böylesi bir kaktüs bahçesine sahip olduğumuz için çok mutluyuz" dedi.


Fotoğraf sergisi büyük ilgi gördü


Davetliler konuşmaların ardından Meksika Milli Gün kutlamaları kapsamında Fernando Franco'nun "Ölümsüz Tanrıların Arazı" isimli resim sergisi açıldı. Vahaka'nın tarihi ve doğal güzelliklerinin yanı sıra bölgede yaşayanların portrelerinin yer aldığı sergi büyük beğeni topladı. Milli Gün, Meksika müziği ve danslarının ardından Meksika mutfağından örnekler davetlilere ikram edildi.


EXPO 2016 Antalya'nın simgesi olan Turkcell EXPO Kulesi de milli gün sebebiyle Meksika bayrağının renkleri olan kırmızı, yeşil ve beyaz renklere büründü.


12-16 Eylül tarihleri arasındaki Meksika Haftası kapsamında Meksikalı şef JuanMiguel Prada eşliğinde Meksika Gastronomi Festivali gerçekleştirildi. Festival boyunca Meksika yemeklerinden örnekler sunuldu. El Mariachi Mezcal'ın müzik performansı da ilgiyle izlendi. - ANTALYA

Haber Yayın Tarihi: 17.09.2016 12:53 Kaynak: İHASon Dakika

Ödül töreninde sunuculuk yapan Pınar Altuğ, yırtmaçlı elbisesiyle dikkat çekti
Libyalı komutandan Türkiye'ye küstah tehdit: Gemilerini batıracağım Kanser sebebiyle ölen hastane çalışanı kadının cenazesi 8 yıl sonra toprağa verildi