Memur-Sen'in "Açlık ve Yoksulluk Sınırı" Araştırması - Son Dakika

Memur-Sen'in "Açlık ve Yoksulluk Sınırı" Araştırması

07.09.2012 13:11
Memur-Sen'in

Memur-Sen'in rakamlarına göre ağustos ayında 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı bin 60 lira 721 kuruş, yoksulluk sınırı ise 3 bin 6 lira 307 kuruş oldu.

Memur-Sen'in rakamlarına göre ağustos ayında 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı bin 60 lira 721 kuruş, yoksulluk sınırı ise 3 bin 6 lira 307 kuruş oldu.

Memur-Sen'den yapılan açıklamaya göre, sendika, geçim şartlarını ortaya koymak ve temel ihtiyaç maddelerindeki fiyat değişikliğinin aile bütçesine yansımalarını belirlemek amacıyla, her ay düzenli olarak yaptırdığı "açlık ve yoksulluk sınırı" araştırmasının sonuçları belirlendi.

Araştırmanın sonuçlarına göre, ağustos ayında, 4 kişilik çekirdek bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken gıda harcama tutar (açlık sınırı) bin 60 lira 721 kuruş oldu.

Gıda harcamasıyla giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer harcamaların tutarı

(yoksulluk sınırı) ise 3 bin 6 lira 307 kuruş olarak hesaplandı.

Rakamlar, temmuz ayı verileriyle kıyaslandığında, açlık sınırında 16 lira 510 kuruş, yoksulluk sınırında ise 16 lira 509 kuruş yükseldi.

Ağustos ayında temmuz ayına göre, gıda madde fiyatlarında yüzde 0,96'lık bir artış görüldü. Buna göre, gıda madde fiyatlarında geçen aya kıyasla en dikkat çeken değişim, yüzde 17.99 artışla kayısı, yüzde 17.81 artışla kiraz, yüzde 17.77 artışla marul, yüzde 16.41 artışla salatalık, yüzde 14.90 artışla sarımsak ve yüzde 14.65 artışla yeşil soğan fiyatlarında yaşandı.

Ağustos ayında, temmuz ayına göre giyim madde fiyatlarında da 1,92'lik düşüş görüldü.

Araştırmaya göre diğer kalemlerdeki değişimler şöyle:

"Isınma madde fiyatlarında yüzde 1,74, barınma madde fiyatlarında yüzde 0,57, sağlık madde fiyatlarında yüzde 0,13, ulaşım madde fiyatlarında yüzde 0,92, haberleşme madde fiyatlarında yüzde 0,46, temizlik madde fiyatlarında yüzde 0,02, eğitim-kültür madde fiyatlarında yüzde 0,55, çevre ve su madde fiyatlarında yüzde 0,25'lik artış olurken, aydınlanma madde fiyatında ise geçen aya göre herhangi bir değişim olmadı."

Muhabir: Zeynep Akyıl

Yayıncı: Tolga Özgenç - ANKARA

- Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Memur-Sen'in 'Açlık ve Yoksulluk Sınırı' Araştırması - Son Dakika


Son Dakika

'Korona partisi'nde yakalanan şahıstan ilginç savunma: Tamirciyim buraya tamir yapmaya geldim MasterChef Türkiye'den elenen yarışmacı gözyaşları içinde veda etti ABD'de seçime günler kala Trump destekçileriyle karşıtları arasında kavga çıktı İntihar eden gencin yakınları, sağlık çalışanlarını ve polisi taş yağmuruna tuttu: 20 gözaltı Sorulara yanıt veremeyince yayını terk eden Şevval Şahin'e ünlü isimlerden destek geldi Fransa'nın beklediği destek Yunanistan'dan geldi: Erdoğan'ın Macron'a yönelik sözleri kabul edilemez Aşk iddialarını yalanlayan Barış Murat Yağcı, Nisa Bölükbaşı ile birlikte ev kiraladı Cristiano Ronaldo'nun üçüncü koronavirüs testi de pozitif sonuçlandı